Skoč na obsah Skoč na menu

Pocta Angelovi Nietovi

Pocta Angelovi Nietovi

Španielska motocyklová legenda Angel Nieto bohužiaľ  3. augusta 2017 podľahol zraneniam utrpeným pri nehode na štvorkolke na Ibize koncom júla.

Angel Nieto Roldan sa narodil 25. januára 1947 v Zamore v Španielsku. Jeho vynikajúca kariéra - ktorá mu priniesla 13 svetových titulov - alebo 12 + 1, ako to hovorieval on z pověrčivých dôvodov ... - začala v polovici šesťdesiatych rokov, keď sa pripojil k továrni Derbi, najskôr ako mladý mechanik, potom ako jazdec popri Španielovi José Busquetsovi a Barry Smithovi z Austrálie.

V roku 1966 sa zúčastnil na prvých majstrovstvách sveta a skončil 9. v triede 50cc, a to vďaka piatemu umiestneniu na nemeckej Grand Prix v Hockenheime. V nasledujúcom roku sa výkonnosť továrenskej značky Derbiho výrazne zlepšila a Nieto skončil na štvrtej pozícii, bodoval v štyroch zo šiestich pretekov MS.

V roku 1968 bol opäť štvrtý, s druhým miesto v domácej Grand Prix v Montjuic. Roku 1969 bol jeho prelomovým rokom. S prvými dvoma víťazstvami a troma druhými miestami sa prvýkrát stal majstrom sveta, iba o jeden bod pred holandským jazdcom Aaltom Toersenom. Medzitým Derbi vstupuje do triedy 125cc a v roku 1970 nastúpil Nieto na svoju pätnásťročnú cestu lídra tried 50cc a 125cc.

Ten rok získal svetový titul v triede 50cc a skončil druhý v 125-tkách za Dieterom Braunom.V roku 1971 uspel v triede 125cc, v malej triede skončil druhý za Jan de Vriesom. Následne získal oba tituly v tej istej sezóne roku 1972: v 125cc pred švédskym Kentom Anderssonom a v 50cc pred Janom de Vriesom z Holandska.

V roku 1973 Angel Nieto prešiel do spoločnosti Morbidelli, ktorá mala sľubný stroj; skončil na 7. mieste v MS 125cc. V roku 1974 sa vrátil na Derbi a skončil na treťom mieste. V roku 1975 získal ďalší titul v 50cc.

V roku 1976 zmenil stajňu - odišiel k inému španielskemu výrobcovi Bultaco: ďalší titul v 50cc a druhé miesto na 125cc. V roku 1977 získal tretí titul v najmenšej triede, opäť v Bultacu a potom sa rozhodol sústrediť sa na 125-ky.V roku 1978 opustil spoločnosť Bultaco pre ďalšieho nového výrobcu Minarelli, ale po štyroch pretekoch získal len štyri body a vrátil sa k Bultacu a v posledných šiestich pretekoch zaznamenal 84 bodov. Skvelý výkon, ale to nestačilo na titul, Lazzarini na vedúcom mieste mal príliš vešký náskok. Minarelli v roku 1979 fungovala dobre a Angelo vyhral sedem po sebe nasledujúcich pretekov, pričom v seriáli MS  získal viac ako dvojnásobok bodov ako druhý jazdec ...

Nebol to však koniec jeho kariéry. Po treťom mieste v roku 1980 sa Minarelli stala najrýchlejším motorom a Angelo sa v roku 1981 s ôsmymi víťazstvami vrátil na vrchol triedy 125cc - získal ďalší titul. Potom sa rozhodol na ďalšiu zmenu značky, tentoraz do Garelliho: motocykel bol vynikajúci a nasledovali ďalšie tri po sebe nasledujúce svetové tituly v triede 125cc v rokoch 1982, 1983 a 1984. V tomto bode sa rozhodol, že nastal čas prestať. Stal sa manažérom tímu, potom TV komentátorom španielskej televízie. Bol to uznávaný hráč v paddocku a v roku 2002 bol uvedený do motocyklickej siene slávy ako MotoGP legenda.

S veľkým smútkom prezident FIM Vito Ippolito povedal: "Zdieľam bolesť Angelovej rodiny a priateľov po jeho predčasnej smrti. Je to ťažká rana pre našu skvelú motocyklovú komunitu a to nielen v Španielsku, kde bol veľmi milovaný, ale na celom svete. Stretol som ho pred prvou veľkou cenou vo Venezuele pred mnohými rokmi, bol to jeden z mojich najobľúbenejších jazdcov. Neskôr som mal to šťastie, aby som sa s ním znova stretol v paddockoch, kde sme si vždy vymenili priateľské slová. Jeho neprítomnosť bude veľmi všetkých chýbať. Vždy budeme spomínať na Angela ako na veľkého šampióna, ale hlavne ako na skutočného motocyklistu a gentlemana. "

FIM, SMF a celá motocyklová komunita vyjadruje hlbokú sústrasť Angelovej rodine a priateľov.


nieto.jpg

 

nieto_2.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png scrubl.png nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.pngmotocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

SK - 017 01 Považská Bystrica

IČO: 30813883, DIČ: 2020687944

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok