Skoč na obsah Skoč na menu

Bohatá sezóna podujatí šprintov 2018 skončila

Bohatá sezóna podujatí šprintov 2018 skončila

Začiatok septembra znamenal pre disciplínu ŠMT SMF, konkrétne pre seriál majstrovstiev SR v šprinte motocyklov, ukončenie športovej a súťažnej sezóny pre rok 2018. Tak, ako to pri motocyklových podujatiach býva, tak okrem získania titulov boli jazdci obohatení o nové spolupráce, zážitky a v neposlednom rade o nové priateľstvá. Tento rok sa seriál M SR v šprinte motocyklov skladal z 9-tich podujatí. Po minuloročnej úspešnej  spolupráci so Slovenskou šprintérskou asociáciou (SŠA) sa i tento rok podarilo spoluprácu zopakovať a tak sa pod SMF odjazdilo 5 a pod SŠA 4 preteky.  Poďme sa na pár momentov poobhliadnuť za touto uplynulou sezónou.

Šprintérska sezóna odštartovala na májový sviatok práce (1.5.2018) veľkolepým podujatím na Slovakiaringu v Orechovej Potôni. Po zimnej prestávke jazdci predviedli svoje „nadupané mašiny“ pred bohatou diváckou kulisou, nakoľko prvý máj patril na Slovakia ringu viacerým podujatiam – M SR CPM a Európsky pohár Vintage. Účasť jazdcov na šprinte nebola síce ohromujúca (42), ale ani to neubralo atraktívnosti paralelným šprintérskym súbojom na trati dlhej 201m. Celé podujatie bolo pod taktovkou SŠA a prebehlo bez akýchkoľvek problémov, čo znamenalo úspešný štart do sezóny 2018.

Následne sa šprintéri dňa 26.5.2018 stretli na Tlmačskej ceste pri Leviciach, ktorá sa stala dejiskom druhého podujatia seriálu M SR v šprinte motocyklov. Toto podujatie zorganizovali skúsení ľudia z RIDERS klubu Levice pod vedením Jána Miškova (viceprezident SMF pre ŠMT). Tieto šprinty, ako už tradične, sa uskutočnili ako súčasť veľkej motorkárskej akcie RIDERS PARTY LEVICE. Celá akcia bola sprevádzaná krásnym slnečným počasím a všetci motocykloví nadšenci si určite prišli na svoje. Na Tlmačskej ceste si to rozdalo 55 šprintérov. Všetky jazdy prebehli bez vážnejších problémov, pretek bol na vysokej organizačnej úrovni a každý, kto sa prišiel pozrieť, určite odchádzal s pozitívnym zážitkom.

23.6.2018 bol výnimočný termín v kalendári šprintov, pretože v jeden deň sa konali až dva šprinty. Dejiskom tohto dvojitého preteku bolo letisko v Dlžíne pri Nitrianskom Rudne. Dopoludnia sa uskutočnilo podujatie šprintov Nitrianske Rudno a popoludní sa išli jazdy Pohára Liptova, ktorý bol z organizačných dôvodov 2.6.2018 v Jakubovanoch zrušený. To, že boli spolu dve podujatia, sa odzrkadlilo na počte štartujúcich jazdcov. V Dlžíne si prišlo zmerať sily až 58 šprintérov, čo bola druhá najvyššia účasť na šprintoch v sezóne 2018.

Ako i po minulé roky, tak i tento rok bol náš šprintérsky šampionát súčasťou už 12. ročníka Boľkovského „Power festu“. Nepriaznivé doobedňajšie počasie sa, bohužiaľ, odzrkadlilo na účasti jazdcov v našom majstrovskom preteku. Sily vo vertikálnych súbojoch na 201m si v Boľkovciach zmeralo dokopy 24 jazdcov, medzi nimi aj dve ženy. Divácka kulisa bola i napriek zlému počasiu bohatá, všetkých prilákalo nielen burácajúce motory silných mašín, ale i kaskadérska show na motocykli a štvorkolke v podaní BIKE & QUAD STUNT SHOW.  

Tradičný motoristický majáles ponúkajúci celodenný rev motorov, dym spálených pneumatík a ušľachtilú kombináciu ženskej krásy a vyleštených automobilových a motocyklových skvostov, a k tomu šieste pokračovanie seriálu M SR v šprinte motocyklov 2018 – taký bol Tuningzraz na letisku vo Svidníku v sobotu 14.7.2018. Na miestnom letisku sa už pravidelne stretáva absolútna špička a výnimkou nebol ani tento rok, vďaka čomu si prišiel na svoje naozaj každý. Šieste podujatie seriálu majstrovstiev SR v šprinte motocyklov sa uskutočnilo pod hlavičkou Slovenskej šprintérskej asociácie (SŠA) a už od rána sa nieslo v príjemnej, priateľskej atmosfére. Ani nepriaznivé, daždivé až veterné počasie neodradilo desiatky odvážlivcov milujúcich adrenalín, aby sa toho podujatia zúčastnili. V našom šampionáte sa na štart postavilo celkovo 35 jazdcov, medzi nimi opäť dve ženy. J

Strediskom ďalšieho šprintérskeho šampionátu sa dňa 11.8.2018 stalo tentokrát trenčianske letisko. Tieto šprinty sa uskutočnili opäť pod hlavičkou Slovenskej šprintérskej asociácie a tak ako v Boľkovciach, aj tento šprint bol súčasťou Power festu, takže na všetkých čakal naozaj pestrý program. Na tomto podujatí opäť zaúradovalo nepekné sychravé počasie a tak si v paralelných dueloch porovnalo veľkosť konských síl len 38 jazdcov, medzi ktorými boli 4 ženy. Výkony žien na šprintoch nie sú vôbec zanedbateľné, lebo svojimi časmi konkurujú nejednému mužovi vo výsledkoch J

Stalo sa už tradíciou, že počas konania Motozrazu Sveta motocyklov si prišli na svoje aj pretekania chtiví jazdci v disciplíne motocyklových šprintov. Tento rok nebol výnimkou...Aj v tomto roku bolo súčasťou Motozrazu Sveta motocyklov šampionát v šprinte motocyklov SMF. Na trati dlhej 201 metrov si svoje sily zmerali jazdci vo všetkých vypísaných triedach pre šprint SMF. Súčasťou podujatia bola i netradičná súťaž o Pohár Zemplínskej partie v kategóriách štvorkoliek a minibike. Oproti podujatiu v Trenčíne rapídne vzrástla účasť dvojkolesových nadšencov a na štart sa postavilo až 55 jazdcov z celého Slovenska. Medzi účastníkmi sa nachádzalo i 5 žien, ktoré ukázali, že sa veľkých mašín neboja a opäť dokázali, že dokážu súperiť v paralelných súbojoch aj s mužmi. Podujatie bolo obohatené aj veľkou diváckou kulisou, čomu dopomohol spomínaný motozraz.

Posledné podujatie Majstrovstiev SR v šprinte motocyklov sa uskutočnilo v Komoči. Tamojší skúsený organizátor MK Fénix pripravil na 13. ročníku známeho MEGARACE street – speed day podujatia pre všetkých návštevníkov lákavý program – MOTO TV SHOW, počas ktorej zažili účastníci i diváci skvelú atmosféru, ktorú zabezpečili chalani so svojím kaskadérskym vystúpením. Práve v Komoči sme zaznamenali najvyšší počet súťažiacich za sezónu 2018 – až 62 jazdcov a jazdkýň milujúcich rýchlu a adrenalínovú jazdu prišlo na miestne letisko, aby si vybojovali posledné možné body do konečného hodnotenia seriálu.

Marian Szentandrassi, člen ŠK ŠMT SMF, ktorý mal tento rok šprinty „pod palcom“ hodnotí sezónu týmito slovami:  „Chcem poďakovať všetkým Jazdcom za krásne súboje,  ktoré ukazovali počas celej sezóny, úprimne oslavujem  s každým ohodnotením. Taktiež obdivujem dievčatá, ako sa dokážu popasovať s mužmi vo svojich triedach, každý rok ich máme viac, takže sa už teraz teším na rok 2019. Chceme, aby nárast pretekajúcich bol čo najväčší aj budúci rok, čo nás núti pracovať na vyššej úrovni pretekov, sú to predsa Majstrovstvá Slovenska. Tento rok nás trochu potrápilo počasie,  ale aj tak tu stále vidno náročnú prácu usporiadateľov,  ktorým patrí naša veľká vďaka, bez Vás by to nefungovalo: Ďakujeme :-)“ 

Na záver sa poďme pozrieť na menšiu štatistiku:

  • Priemerná účasť súťažiacich: 51 (nárast oproti roku 2017 o 2 jazdcov)
  • Priemerný počet divákov: 1000 (nárast oproti roku 2017 o 250 divákov)
  • Počet zranení za celú sezónu: 1 (rovnako ako minulý rok)

 

Prví traja jazdci v jednotlivých kategórií M SR v šprinte motocyklov a pohár SMF 2018:

M SR Street 400

1.

Ján Seko (SK)

(SM6)

2.

Sabina Sedláková (SK)

 

3.

Gabriela Tuhá (SK)

M SR Street 600

1.

Lukáš Hypský (SK)

(SM1)

2.

Šimon Švarba (SK)

 

3.

Zuzana Havranová (SK)

M SR Street 900

1.

Ondrej Cerovský (SK)

(SM2)

2.

Ján Seko (SK)

 

3.

Stanislav Plachý (SK)

M SR  Street 1000+

1.

Viliam Petö (SK)

(SM3)

2.

Peter Baráth (SK)

 

3.

Ľubomír Vaško (SK)

M SR Open

1.

Ondrej Cerovský (SK)

(SM4)

2.

Štefan Pomšár (SK)

 

3.

Milan Muczka (SK)

M SR DRAG

1.

Peter Herc (SK)

(SM5)

2.

Stanislav Poživenec (SK)

 

3.

Róbert Škubla (SK)

Pohár SMF

Pohár SMF Ladies

1.

Zuzana Havranová (SK)

2.

Danka Vašková (SK)

3.

Sabina Sedláková (SK)

Pohár SMF Custom

1.

Viliam Petriska (SK)

2.

Peter Škroban (SK)

3.

Ján Sluka (SK)

Pohár SMF Enduro

1.

Ľuboš Miškovič (SK)

2.

Adam Drozd (SK)

3.

Filip Štefanička (SK)

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok