Skoč na obsah Skoč na menu

DAKAR 2019: dva týždne na piesku

DAKAR 2019: dva týždne na piesku

Piesok, duny a púšť. To je to, čo na jazdcov a posádky 41. ročníka Dakaru čaká,  po prvýkrát v histórii, na výlučne peruánskom území. Dakar 2019 štartuje už 7. januára a do cieľa súťaže dorazia účastníci 17. januára.  Podľa štartovej listiny bude na tomto ročníku Dakaru štartovať 149 motocyklov, 29 štvorkoliek, 98 áut, 33 jazdcov v triede SxS a napokon 41 posádok v kategórii Truck. Každý z nich má rovnaký cieľ - návrat do hlavného mesta po 5 000 kilometroch, z toho 3 000 km špeciálnych testov, ktoré si určite zapamätajú kvôli náročnosti terénu a intenzity jazdenia.

Práve peruánske mesto Lima sa stane dejiskom štartu prvej etapy tejto prestížnej a náročnej súťaže. Úvodná etapa Dakaru povedie do mesta Pisco a bude merať dlhých 331 kilometrov (pre motocykle).

Rozpis jednotlivých etáp pre všetky kategórie:

Dakar2019_etapy.jpg

Ani na 41. ročníku Dakaru nebudú chýbať naši slovenskí reprezentanti – Štefan Svitko (#11) a Ivan Jakeš (#21). Štefan Svitko sa aj na týchto pretekoch bude snažiť dosiahnuť najlepší výsledok. Po minuloročnom páde je už zdravotne v poriadku a momentálne ho naplno zamestnáva príprava: „Plánujem koniec roka ešte maximálne využiť na prípravu. Do Južnej Ameriky by som chcel odlietať s pocitom, že som po fyzickej a psychickej stránke pripravený. Pieskové duny, ktoré nás v Peru čakajú, som trénoval v Maroku, kde som bol prakticky celý október. Viem, do čoho idem, napriek tomu drsné podmienky vždy môžu niečím novým prekvapiť. Preto je Dakar vždy tou najväčšou výzvou." povedal s úsmevom Svitko na tlačovej konferencií pred Dakarom.

„Mám, tak ako každý rok, najvyššie ciele. Snažím sa vyhrávať, nie iba sa zúčastňovať,“ konštatuje Jakeš. Pre Ivana to bude už jedenásty krát,  čo sa postaví na štart najslávnejšej really na svete. „Tento šport je veľa o šťastí, rešpekte a skúsenostiach. Ak sa všetko skĺbi dokopy a vyjde, tak sa dá urobiť dobrý výsledok. Okrem toho, za posledné dva roky som si užil už dosť katastrof,“ dúfa Jakeš, ktorý ani po rokoch závodenia nemá chuť skončiť. „Možno si ľudia povedia, že by už aj stačilo. Ale pretekanie ma stále baví a hlavne - ešte mi ide, tak prečo by som končil?“ pýta sa Jakeš.

Úroveň zručnosti prechodu dunami, schopnosť navigovať sa bez obchádzok v otvorenom teréne a nevyhnutná fyzická sila pre boj v masívnych piesočnatých sektoroch budú kritériá pre zisk titulu. V kategórii motocyklov budú pre Svitka a Jakeša súpermi veľmi skúsení jazdci ako napríklad Matthias Walkner (AUT), Toby Price (AUS), Sam Sunderland (GBR), Paulo Gonçalves (POR), Adrien Van Beveren (NED) a iní.

Veríme, že naši slovenskí jazdci zúročia svoje dlhoročné jazdecké skúsenosti a na Dakare 2019 podajú výkonnostné maximum. Obe posádky slovenských jazdcov odlietajú do dejiska súťaže 2. januára 2019.

Držíme palce!

Štartová listina: https://www.dakar.com/en/competitors

Oficiálny web Dakaru 2019: https://www.dakar.com/en

 

Dakar2019.jpgDakar2019_etapy.jpgSvitko_Dakar_team_2019.jpgimg_9500-2-676x452.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok