Skoč na obsah Skoč na menu

Motokrosové kondičné sústredenie v Starej Turej

Motokrosové kondičné sústredenie v Starej Turej

V dňoch 18.-20.januára 2019 športová komisia MX SMF uskutočnila v Starej Turej motokrosové kondičné sústredenie detí a mládeže pod vedením Dušana Predanocyho a Michala Novockého. Sústredenie bolo zamerané na rozvoj koordinácie pohybu, sily a rýchlosti a kondičnej vyspelosti jeho účastníkov.

Sústredenie začínalo neodmysliteľnými kondičnými testami, ktoré sa porovnávali s výsledkami testov z predchádzajúceho roka. Predmetné testovanie je nedmysliteľné pre zistenie fyzickej zdatnosti mladých jazdcov. 
Ako už tradične na našich sútredeniach, hneď po príchode boli chalanom odobraté mobilné telefóny a to hlavne preto, aby sa chlapci bavili medzi sebou a nie prostredníctvom sociálnych sietí. Režim sústredenia bol nekompromisný: 7.00 budíček a už 7.10 nástup na rozvičku. Každý deň boli na programe dvojfázové tréningy a večer regenerácia na plavárni a v saune. Jednou z úloh sústredenia bola predstavenie komplexného tréningu i s neodmysliteľnou regeneráciou organizmu. Uvodné testovanie trénerom poukázalo na značné nedostaty hlavne v koordinácii a obratnosti, preto sa program jednotlivých tréngových cyklov zameral hlavne na základy gymnastiky. Následne tomu sa chlapci zdokonalovali v rýchlosti a taktiež v rozvoji sily. Každý tréningový deň bol ukončený kolektívnymi hrami ako basketbal, futbal.

Tabuľka fyzických testov 

A ako hodnotia sústredenie tréneri?

Dušan Predanocy: "Aj keď sú výsledky oproti minulému roku o trošku lepšie aj tak musím skonštatovať, že sú nedostačujúce. Pohybové a koordinačné schopnosti sú dosť slabé. Jednoducho jazdiť na motorke nestačí!!! Motokros je jeden z fyzicky najnáročnejších športov, t.j. motokrosár musí byť všestranný športovec. Ale aby nebola len kritika, musím vyzdvihnúť majmladšieho účastníka sústredenia Mawa Zimmermana, ktorý je momentálne najzdatnejším z chlapcov. Myslím si, že i starší chalani si môžu z neho brať príklad a dúfam, že v budúcnosti sa nájde viac takýchto talentovaných detí. "


Michal Novocký: " Mal som byť súčasťou vedenia trojdňového sústredenia našej motokrosovej mládeže, kde som mohol pracovať s chalanmi a dôkladnejšie sa pozrieť akou telesnou zdatnosťou disponujú. Sústredenie bolo zostavené tak aby chlapci rozvíjali kondične schopnosti z viacerych stránok so špecifickou ktorú vyžaduje motokros. Dôležitou súčasťou bol kolektív, ktorý vytvárali všetci zúčastnený a tak sa vytvoril dôležitý motivačný faktor medzi deťmi samotnými, čo hodnotím veľmi pozitívne.Testy aj celé sústredenie prebehlo bez broblemov. Chalani sa snažili a robili čo je v ich silách. Otázkou je či to je dostačujúce. Všetci vieme aký je motokros náročný a nebezpečný, preto by malo byť našou prioritou pripraviť ich telesnú i duševnú stránku tak aby boli schopný čo najefektivnejisie zvládať premenlivé podmienky motokrosu. Počas sústredenia som si všimol hlavne veľké medzery v koordinačných schopnostiach. Deti sú vo veľmi senzitivnom období na osvojovanie a rozvíjanie pohybových schopnosti. A práve preto by sme to nemali zanedbávať . Jazdiť na motorke nestačí.Keďže sa stále jedna o deti ostáva to na rodičoch ako sa k tomu postavia. Zvážil by som hodiny základnej gymnastiky."


Ďakujeme účastníkov sústredenia za ich disciplinovaný prístup k jednotlivých úlohami a taktiež ďakujeme trénerom za odborné vedenieuskutočneného sústredenia. ŠK MX SMF pripravuje i v budúcnosti orgasnizovanie obdobných spoločných sústredení a to či už v telecvični, alebo na motocykloch. 


 

 

sustredenia_StaraTura_2019_10.jpgsustredenia_StaraTura_2019_1.jpgsustredenia_StaraTura_2019_2.jpgsustredenia_StaraTura_2019_3.jpgsustredenia_StaraTura_2019_4.jpgsustredenia_StaraTura_2019_5.jpgsustredenia_StaraTura_2019_6.jpgsustredenia_StaraTura_2019_7.jpgsustredenia_StaraTura_2019_8.jpgsustredenia_StaraTura_2019_9.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok