Skoč na obsah Skoč na menu

Poznáme už všetkých účastníkov Speedway Grand Prix 2020

Poznáme už všetkých účastníkov Speedway Grand Prix 2020

Ešte v nedeľný večer (6.10.2019), iba deň po poslednej Grand Prix tejto sezóny, prišla BSI, organizátorská firma tohto seriálu pretekov o majstra sveta, s menami celoročných divokých kariet, čím skompletizovala celú štartovnú listinu budúcoročného seriálu. Samozrejme, že v ňom nebude chýbať ani Martin Vaculík, ktorý si piatym miestom prvýkrát udržal svoju účasť bez nároku na divokú kartu.

Od roku 1995, kedy prvýkrát vyštartovali boje o majstra sveta na plochej dráhe vo forme pretekov Grand Prix, sme svedkami rôznych foriem nasadzovania jazdcov do tohto seriálu pretekov. V posledných rokoch sa ustálila forma, že osem najlepších pretekárov z uplynulej sezóny sa udrží aj do tej nasledujúcej. K nim sa prebojuje trojica najlepších z pretekov GP Challenge, ktoré tým pádom majú obrovskú prestíž a štyroch ďalších nominuje BSI ako celoročné divoké karty. Tento systém má svojich zástancov, ale aj kritikov. Každoročne sa tak stáva, že v GP štartujú aj jazdci, ktorí rok predtým mali skvelú formu a vďaka nej sa ocitli medzi elitou, no potom prišiel útlm a v Grand Prix boli iba do počtu. Aj opačných prípadov, kedy pretekári s najlepšou formou neboli účastníkmi GP, keďže rok predtým neoslnili, je veľa. Treťou kategóriou sú jazdci, ktorí by si účasť v GP "zaslúžili", avšak BSI dbá na to, aby krajiny, ktoré patria medzi bašty plochej dráhy, mali aspoň dvojnásobné zastúpenie v seriáli Veľkých cien, a tak sa v GP zvezú maximálne ako divoká karta pri domácich pretekoch. Tu možno dať príklad Dána Mikkela Michelsena, aktuálneho majstra Európy, ktorý sa v GP 2020 nezvezie.

No už akýkoľvek meter používa BSI na rozdeľovanie divokých kariet, tento rok dala prednosť dvom majstrom sveta, jedinému elitnému pretekárovi čiernej pleti a ruskej rakete.

Greg Hancock bol jasnou voľbou. Sezónu 2019 strávil doma v USA, kde podporoval v boji so zákernou chorobou svoju manželku. Tai Woffinden zase prišiel o veľa pretekov pre svoje zranenie, keď počas sezóny dva mesiace nesedel na motorke a potom nestihol dohnať stratu a skončil v GP na trinástom mieste. Ďalším do počtu je Rus Artjom Laguta, ktorý do poslednej jazdy poslednej GP v Toruni, bojoval o prvú osmičku a aj keď sa mu to nepodarilo, BSI ho vzala na milosť. Štvrtým je Antonio Lindbäck, ktorého výkony boli ako na hojdačke. Má však šťastie, že v GP sa udržal iba jediný Švéd Fredrik Lindgren na štvrtom mieste a BSI potrebuje v seriáli aspoň dvoch Švédov.

K divokým kartám a jazdcom z prvej osmičky treba prirátať ešte prvých troch z GP Challenge a to Nielsa Kristiana Iversena, Mateja Žagara a Austrálčana Maxa Fricke. Prví dvaja si takto poistili svoju účasť a oplatilo sa, lebo v tohtoročnom seriáli GP skončili za prvou osmičkou a tretí Fricke je absolútnym nováčikom v Grand Prix a v podstate aj jedinou novou tvárou.

 

Účastníci Speedway Grand Prix 2020:

Bartosz Zmarzlik, Poľsko

Leon Madsen, Dánsko

Emil Sajfutdinov, Rusko

Fredrik Lindgren, Švédsko

Martin Vaculík, Slovensko

Maciej Janowski, Poľsko

Jason Doyle, Austrália

Patryk Dudek, Poľsko

Matej Žagar, Slovinsko

Niels Kristian Iversen, Dánsko

Artjom Laguta, Rusko

Antonio Lindbäck, Švédsko

Tai Woffinden, Veľká Británia

Max Fricke, Austrália

Greg Hancock, USA

 

Zdroj: speedwayclub.sk

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok