Skoč na obsah Skoč na menu

"ISDE 2019" – medzinárodná šesťdňová i tento rok s účasťou jazdcov SMF

"ISDE 2019" – medzinárodná šesťdňová i tento rok s účasťou jazdcov SMF

Už o necelé dva týždne, v dňoch 11. až 16. novembra, privíta portugalské Portimao viac než šesťsto (641) jazdcov z tridsiatich troch krajín sveta, aby sa zúčastnili 94. ročníka medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže „ISDE 2019“, ktorá sa neraz nazýva i motocyklovou olympiádou a je najstarším motocyklovým podujatím v kalendári medzinárodnej motocyklovej federácie FIM. V štartovej listine figuruje aj 9 jazdcov SMF, ktorí budú bojovať v troch tímoch v súťaži klubových tímov.

Portugalská motocyklová federácia zorganizuje ISDE už po tretíkrát a miestny, krásny región Algarve poskytne perfektné prostredie pre profesionálnych a amatérskych jazdcov, ktorí sa tejto „motocyklovej olympiády“ zúčastnia. Okrem toho, že „šesťdňová“ je vrcholnou skúškou pre všetkých jazdcov, súčasťou tohtoročnej ISDE bude už po štvrtýkrát i kategória FIM Enduro Vintage Trohpy. Novinkou tohtoročnej „šestky“  bude kategória „The Vintage Veterans Trophy Team“ – tu môže za každú krajinu štartovať len jeden tím, ktorý bude pozostávať z troch jazdcov jazdiacich na vintage motocykloch a budú vo veku najmenej päťdesiat rokov.

Miestni predstavitelia obce Portimão sa netaja svojim nadšením, že FIM ISDE 2019 sa uskutoční práve v ich regióne. Isilda Gomes (starosta):  „2019 je špeciálny rok pre Portimão, ktoré je európskym mestom športu roku 2019. Sme veľmi hrdí na to, že môžeme privítať FIM ISDE. Je pre nás veľmi dôležité, aby Portimão usporiadalo takú veľkú súťaž, ktorú uvidia mnohí ľudia, ktorí tu žijú. Budú mať možnosť sledovať pretekárov, ktorí budú jazdiť v rôznych častiach regiónu. Šesť dní motocyklovej súťaže určite zviditeľní našu obec a dúfame, že veľa ľudí objaví krásu Portugalska a najmä regiónu v okolí Portimão a v budúcnosti sa sem opäť vrátia.

Nadšenie vyjadril aj prezident Portugalskej motocyklovej federácia (FMP) - Manuel Marinheiro: „Bude to už po tretíkrát, keď FMP zorganizuje FIM ISDE a sme presvedčení, že naše skúsenosti nám pomôžu zorganizovať nezabudnuteľné podujatie pre účastníkov, pre región a v neposlnom rade i pre fanúšikov a priaznivcov motocyklového športu.“

V predbežnej štartovej listine tohtoročnej ISDE 2019, ktorá bola zverejnená až v týchto dňoch, je 17 štvorčlenných družstiev v hlavnej súťaži World Trophy, 14 Junior World Trophy tímov a 9 ženských tímov (Women Trophy).  Do súťaže klubových tímov je prihlásených 124 klubákov z 27 krajín sveta. SMF sa i tento rok hlavnej seniorskej, juniroskej a ženskej súťaže nezúčastňuje, ale napr. tento rok v týchto kategóriach neštartuje ani Česká republika, Holandsko a ani jedna pobaltská krajina (viď predbežná štartová listina v prílohe).

Na ISDE 2019 budú Slovensko a SMF reprezentovať tri tímy. Zaujímavý je Slovnaft Rally Team za ktorý bude štartovať náš najúspešnejší dakarista Štefan Svitko (#611) spolu s našimi mladými talentovanými jazdcami Martinom Giertlom (#711) a Rastislavom Kokavcom (#811).

Pre Štefana je to návrat na šesťdňovú po 4-ročnej prestávke, pre jeho tímových kolegov a  i tréningových zverencov Martina Giertla a Rasťa Kokavca je Portugalsko šesťdňovou premiérou. Obaja patria k súčasným talentom slovenského endura. Dvadsať ročný Martin Giertl je tohtoročným medzinárodným majstrom SR juniorov, seniorskej E1 a taktiež spolu so Štefanom Svitkom i šampionátu dvojíc v country crosse. Rastislav Kokavec, ešte len sedemnásťročný jazdec, je taktiež čerstvým medzinárodným majstrom SR 2019 v triede Kadet. V tomto tíme sa stretá dlhoročná skúsenosť a vynikajúce jazdecké umenie s mladou nastupujúcou generáciou.

Druhým SMF klubákom je BMT Gottbros Team I. v zložení Martin Gottvald (#612), Adam Gottvald (#712) a Filip Klabačka (#812). Pre Martina Gottvalda to bude už neuveriteľný 25-ty štart na ISDE, čiže pri jeho skúsenostniach môžeme očakávať vynikajúci výsledok. Jeho syn, Adam Gottvald, bude na šestke štartovať po prvýkrát a Filip Klabačka sa na ISDE predsatví po druhýkrát, prvýkrát štartoval minulý rok v Chile.  Aj v tomto prípade je to o odvzdávaní bohatých skúseností od skúseného lídra tímu mladým jazdcom. Všetci traja českí jazdci štartujú s licenciami SMF.

Tretím SMF tímom v štartovej listine ISDE 2019 je BMT Gottbros Team II. v zložení Gabriela Čipková (#651), Petr Borkovec (#751) a Peter Murgaš (#851). Gabika bude na šestke štartovať po druhýkrát, premiéru mala v slovenskom ženskom trophy tíme v roku 2017 vo Francúzsku. Petr Borkovec (český jazdec štartujúci s lic.SMF) sa na šesťdňovej predsatví po štvrtýkrát a tretí z tímu, slovenský jazdec Peter Murgaš, sa na štart ISDE postaví po prvýkrát.

Počas 6-tich súťažných dní jazdci prejdú so svojimi motocyklami spolu takmer 1500 km. Každý súťažný deň organizátor pripravil okruhy, ktoré sa pôjdú 2-krát. V každom kole budú musieť absolvovať 3 špeciálne testy a na konci druhého kola ešte jeden špeciálny test (spolu 7 testov za deň). Tradičný a divácky zaujímavý záverečný motokros sa uskutoční 16.11.2019 na medzinárodnej motokrosovej trati v Cortelha.

Slovenské tímy sa do Portugalska presúvajú už tento víkend. V centre dejiska ISDE 2019 je potrebné všetko pripraviť, postaviť depo, uskutočniť obhliadku tratí a doladiť všetko na svojich motocykloch tak, aby sa mohlo všetkých deväť súťažných motocyklov odovzdať po technickej kontrole, ktorá je pre Slovensko stanovená už na 7.11.2019, do uzatvoreného parkoviska súťažných strojov.  Slávnostné otvorenie podujatia „International Six Days of Enduro 2019“ sa uskutoční v sobotu 9.11.2019 o 19:00 hod. miestneho času pred radnicou v meste Portimao.

Slovnaft Rally team:     Štefan SVITKO       # 611     tr. C2 – KTM EXC 350     
                                  Martin GIERTL        # 711     tr. C1 – KTM EXC 250
                                  Rastislav KOKAVEC # 811     tr. C1 – KTM EXC 250

BMT Gottbros Team I:   Martin GOTTVALD   # 612     tr. C1 – Husqvarna 250
                                  Adam GOTTVALD   # 712     tr. C1 – Husqvarna 250
                                  Filip KLABAČKA      # 812     tr. C1 – Husqvarna 250    

BMT Gottbros Team II:  Gabriela ČIPKOVÁ  # 651    tr. C1 – Husqvarna 250
                                  Petr BORKOVEC     # 751    tr. C2 – Husqvarna 350
                                  Peter MURGAŠ       # 851    tr. C1 – KTM EXC 250

Všetkým našim jazdcom držíme palce!

O priebehu 94.ročníka ISDE 2019 Vás budeme priebežne informovať v nasledujúcich tlačových správach.

Viac info k podujatiu nájdete na oficiálnej web stránke podujatia: https://fim-isde.com/

 

ISDE2019-composite.pngSlovnaft_Rally_Team_6days_poster.jpgWallpaper-FIM-ISDE-2019-4K.pnggottbros_ISDE_2019_poster.jpgisde_startovka_2019-1.jpgmaxresdefault.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok