Skoč na obsah Skoč na menu

Výstava SOV " Od rituálu k symbolom. Z histórie olympijskej štafety"

Výstava SOV " Od rituálu k symbolom. Z histórie olympijskej štafety"

„Od rituálu k symbolu. Z histórie olympijskej štafety“ je nová výstava SOV – Slovenského olympijského a športového múzea (SOV – SOŠM). Jej cieľ je priblížiť 80- ročnú históriu putovania pochodne, od prvej štafety v roku 1936 po súčasnosť. Pozornosť na výstave je venovaná aj skutočnosti, že v roku 1936 jediný raz v histórii štafeta prebehla aj cez dnešné územie Slovenska. V stredu, 29.júla 1936 o druhej hodine popoludní, štafeta prebehla z Maďarska cez – hraničný prechod Oroszvár – Horvátjárfalu* do rakúskeho Kittsee. Medzi divákmi vítali bežcov v hojnom počte aj obyvatelia neďalekej Bratislavy. (* Obce Rusovce a Jarovce sa stali súčasťou územia Československa v roku 1947, v súčasnosti sú mestské časti Bratislavy).

Výstavu okrem panelovej časti dopĺňa vzácny trojrozmerný materiál zo zbierok múzea a súkromných zbierok. Medzi vystavovanými predmetmi sú pochodne zo štafiet k jednotlivým olympijským, či zimným olympijským hrám, nechýba ani oficiálny odev Františka Chmelára, prezidenta Slovenského olympijského výboru, v ktorom bežal ako jeden z bežcov olympijskej štafety k XX. zimným olympijským hrám 2006 v Turíne.

Výstavu finančne podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Výstava bude sprístupnená v Kremnici od 29. apríla 2016 do polovice októbra 2016 ako príležitostná výstava v priestoroch „SOV – SOŠM - Stálej expozícii dejín lyžovania na Slovensku“.

Múzeum vydalo k výstave aj informačnú skladačku. Skladačka v pdf verzii je prístupná nastiahnutie na web stránke SOV www.olympic.sk alebo web stránke múzea www.muzeum.olympic.sk

V panelovej časti bude kópia výstavy od začiatku mája 2016 inštalovaná aj vo vestibule Športového gymnázia v Košiciach, ako súčasť výstavných podujatí SOV – SOŠM k podujatiu „Košice európske mesto športu 2016“.

 

SOV_vystava_plagat2016.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok