Skoč na obsah Skoč na menu

Prebor vyhral Ondřej Smetana z Prahy

Prebor vyhral Ondřej Smetana z Prahy

Sobotné preteky priviedli rekordný počet pretekárov na žarnovický ovál. Tí dokázali pobaviť fanúšikov, ktorí si aj napriek nepriaznivým predpovediam počasia a dovolenkám našli cestu na plochú dráhu do Žarnovice. Určite neľutovali aj vďaka pekným výkonom domácich jazdcov.

Sobotné preteky priviedli rekordný počet pretekárov na žarnovický ovál. Tí dokázali pobaviť fanúšikov, ktorí si aj napriek nepriaznivým predpovediam počasia a dovolenkám našli cestu na plochú dráhu do Žarnovice. Určite neľutovali aj vďaka pekným výkonom domácich jazdcov.

V sobotu bolo niekoľko stovák  fanúšikov svedkami nielen veľkého počtu jázd, ktorých bolo 26, ale aj rekordného počtu pretekárov zo šiestich krajín, ktorých sa dostavilo na štart 27. Na jazdcov čakala pomerne náročná dráha, s ktorou sa však väčšina dokázala vysporiadať po prvej sérii jázd a ponúkli na ovále strhujúce divadlo.

Po tradičnom nástupe, ukážke jázd motokrosárov z Hrabičova, odštartovali jazdy na ostro. Na prvú jazdu nebudú v dobrom spomínať ani David Pacalaj, ktorý pretrhol pásku a najmä Patrik Búri, ktorému pretrhnutá páska prešla po hrdle a vypálila dokonalý náhrdelník. Patrik bol potom ošetrený doktorom a nastúpil na opakovaný štart. Z výjazdu prvej zákruty sa dostal dopredu a neohrozene viedol s náskokom. O štyri body ho však obral pád v nájazde do prvej zákruty tretieho kola. V druhej jazde sa po štýlovo čistej jazde z víťazstva tešil Michal Dudek. V tretej jazde bol suverénom Andrij Kobrin, no za ním to bolo zaujímavejšie. Dobrý štart využil Michal Tomka a udržal si druhé miesto, pričom na tretie sa dostal cez Adama Fencla ďalší domáci pretekár Adam Čarada. Štvrtá jazda sa musela opakovať po páde Poliaka Perońa, ktorý sa v čase pádu nachádzal na druhom mieste. Opakovaný štart a jazdu ovládol suverénne Patrik Mikel. Keď už sa zdalo, že si zapíše štyri body, z výjazdu poslednej zákruty pred cieľom sa mu roztrhla reťaz a nasledoval pád. V piatej jazde sme mali jedno želiezko v ohni a tým bol Jakub Valkovič. Po štarte sa ocitol na poslednom mieste, no dokázal predbehnúť Poliaka Borczucha a zapísal si tak jednobodový zisk.

Po prestávke, počas ktorej sa predstavil začiatočník Jozef Štefanka, pokračovali preteky šiestou jazdou. Do nej nastupoval s bolesťami Patrik Búri, ktorý chcel vyskúšať, či zvládne odjazdiť preteky. Po slabšom štarte však v prvej zákrute dostal poriadnu cejchu, ktorá ho trafila na spálený krk a odstúpil nielen z jazdy, ale aj z pretekov. Víťazstvo si v jazde vybojoval Martin Málek a trojbodový zisk za druhé miesto si vybojoval Michal Tomka, ktorý zdolal Jaroslava Petráka. V siedmej jazde sa z pekného víťazstva po bojovnom výkone tešil Adam Čarada. Vo ôsmej jazde zvíťazil prekvapujúco Josef Novák pred Michalom Dudekom a dva body za tretie miesto si doviezol Jakub Valkovič. Deviata jazda priniesla krásny štyri kolá trvajúci súboj medzi mladým Adamom Fenclom a Martinom Mejtským, z ktorého víťazstvo vybojoval prvý menovaný. V desiatej jazde predviedli súboj domáci Ján Mihálik a David Pacalaj. Janči slabo odštartoval, no dostal sa vzápätí tesne za Davida, ktorého sa mu po viacerých atakoch podarilo predbehnúť, pričom však stratil plechovú papuču z ľavej nohy. No dlho sa z tretieho miesta netešil, keď na konci nasledujúcej rovinky roztrhol novú reťaz. V depe potom neskrýval rozčarovanie. Chuť si však napravil hneď po prestávke, keď po peknom súboji počas štyroch kôl porazil v poslednej zákrute Michala Dudeka a zvíťazil. Na štarte dvanástej jazdy bol najprv vylúčený Patrik Mikel za dotyk pásky, aby potom boli diváci svedkom "odtrhnutia sa" Jakuba Valkoviča. Ten po peknom štarte došiel do cieľa jazdy hneď za Martinom Málekom a na konte mu tak svietili pekné tri body. Adam Čarada nemal najlepší štart ďalšej svojej jazdy, no zo štvrtej pozície sa z výjazdu prvej zákruty prebojoval rovno na čelo jazdy a do cieľa prišiel s pekným náskokom. Na ďalšie víťazstvo domáceho pretekára nemuseli diváci dlho čakať, v nasledujúcej jazde si ho vybojoval Michal Tomka, na ktorého bol tentoraz prikrátky aj neskorší víťaz pretekov Ondřej Smetana. Prvé víťazstvo v jazde vo svojej kariére si vo veľkom štýle po výbornom štarte vybojoval Jakub Valkovič. Za ním došiel do cieľa Ján Mihálik, ktorý sa musel vysporiadať s Poliakom Wlodarczykom. Ďalšiu jazdu opäť potešil víťazstvom fanúšikov Michal Tomka, ktorý vyťažil z poruchy Patrika Mikela, jazdiaceho na prvej pozícii. Tri body za druhé miesto si pripísal Adam Čarada. K lepším výkonom sa z jazdy na jazdu dostávali Poliaci. Nakoniec sa však žiadnemu z nich nepodarilo dostať do semifinále. Aj napriek tomu v peknom súboji, ktorý trval niekoľko kôl dokázal poraziť Martina Gavendu Eryk Borczuch v 21. jazde, ktorú vyhral Andrij Kobrin.

Do semifinálových jázd postúpilo najlepších dvanásť pretekárov, ktorý boli rozdelení po šesť do každej semifinálovej jazdy. Postupový kľúč určil, že všetci domáci semifinalisti Michal Tomka, Adam Čarada a Jakub Valkovič štartovali v prvom semifinále. To vyhral Michal, keď si poradil aj s favorizovaným Kobrinom. Tretí do cieľa došiel Adam pred Jakubom Valkovičom, ktorý si poradil s Martinom Mejtským. Do jazdy nenastúpil Martin Gavenda, ktorý musel odstúpiť kvôli technickým problémom. Z druhého semifinále ďalej postupovali po peknom boji Holanďan Helmouth, Čech Smetana a takmer domáci Martin Málek.

Štart finále bol pomerne nervózny, na čo doplatil Adam Čarada, ktorý sa dotkol páky a musel byť vylúčený. Štart nevyšiel podľa predstáv Michalovi Tomkovi, ktorého tak dokonale zavreli v prvej zákrute hneď traja súperi a len len unikol pádu, pričom stratil svoju pozíciu a do cieľa došiel na poslednom mieste.

Fanúšikovia mohli domov odchádzať spokojní s výkonmi domácich pretekárov. Smoliarom bol síce Patrik Búri, ktorý po dobrých výsledkoch z predchádzajúcich pretekov, preteky pre zranenie nedokončil. Prekvapil najmä Jakub Valkovič, ktorý nazbieral pekných desať bodov, ale aj Adam Čarada, ktorý po ročnej prestávke od pretekov ukazuje, že z jazdeckého umenia mu nič neodbudlo. Zaujímavosťou bolo aj to, že iba raz sa stalo, že jeden zo súperov predbehol domáceho pretekára, inak naši chlapci porážali v súbojoch svojich súperov.

Výsledky:

1. Ondřej Smetana, Česká republika 15 + 1. vo finále

2. Martin Málek, Česká republika 15 + 2. vo finále

3. Mark Helmouth, Holandsko 13 + 3. vo finále

4. Andrij Kobrin, Ukrajina 16 + 4. vo finále

5. Michal Tomka, Slovensko 14 + 5. vo finále

6. Adam Čarada, Slovensko 13 + vylúčený za dotyk pásky vo finále

7. Michal Dudek, Česká republika 12

8. Martin Gavenda, Česká republika 12

9. Jakub Valkovič, Slovensko 10

10. Jaroslav Petrák, Česká republika 10

11. Josef Novák, Česká republika 9

12. Martin Mejtský, Česká republika 9

13. Adam Fencl, Česká republika 8

14. Radek Podhadský, Česká republika 8

15. Sjord Rozenberg, Holandsko 8

16. Kaml Brzezinski, Poľsko 8

17. Ján Mihálik, Slovensko 7

18. Eryk Borczuch, Poľsko 7

19. Emil Peroń, Poľsko 6

20. Filip Hájek, Česká republika 5

21. Krystian Wlodarczyk, Poľsko 5

22. Václav Kvěch, Česká republika 4

23. David Pacalaj, Slovensko 4

24. Péter Vida, Slovensko 2

25. Sindy Weber, Nemecko 2

26. Patrik Mikel, Česká republika 1

27. Patrik Búri, Slovensko 0

 

 

zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

 

preborzc.JPGpreborzc1.JPGpreborzc2.JPGpreborzc3.JPGpreborzc4.JPGpreborzc5.JPGpreborzc6.JPGpreborzc7.JPGpreborzc8.JPGpreborzc9.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok