Skoč na obsah Skoč na menu

Sobota slovenským farbám nepriala

Sobota slovenským farbám nepriala

Včera nastúpili do dvoch rôznych pretekov traja reprezentanti zo Slovenska. Na Zlatej stuhe v Pardubiciach bojovali so svojimi súpermi Michal Tomka a Jakub Valkovič, kým v poslednom finálovom kole SEC v poľskom Rybniku štartoval Martin Vaculík.

Slovenská plochá dráha opäť dostala dve miesta pre pardubickú Zlatú stuhu. No chalanom sa nedarilo podľa predstáv. V prvej kvalifikačnej skupine spolu s ďalšími piatimi súpermi štartoval Jakub Valkovič. Z troch jázd dokázal získať iba bod a obsadil šieste miesto. V tretej kvalifikačnej skupine štartoval Michal Tomka. Ten po úvodnej nule dokázal vo svojej druhej jazde perfektne vyštartovať a ocitol na čele jazdy. Avšak už v priebehu prvého kola sa cez neho dostali súperi  nakoniec sa musel uspokojiť s jedným bodom za piate miesto. V poslednej svojej jazde si pripísal ešte dva body a s tromi bodmi skončil celkovo šiesty vo svojej skupine. Tým sa uzavrelo pôsobenie našich jazdcov na Zlatej stuhe 2016. Preteky mali mimoriadne dramatický priebeh, o ktorý sa postaral aj u nás dobre známy Patrik Mikel, ktorý vo svojej tretej jazde v kvalifikačnej skupine zapríčinil pád na rovnakom mieste ako vlani, keď v druhej zákrute vtedy spadol s Patrikom Búrim, tentoraz bral so sebou Viktora Trofimova. Horšie vyzeral pád jeho súpera, ktorému sa motocykel doslova rozlomil na dve polovice, no jazdcovi sa našťastie nič nestalo. Horšie bol na tom Patrik Mikel, ktorého musela do nemocnice odviezť sanitka. Aj v ďalšom priebehu videli diváci pád, kedy v semifinále počas tuhého boja padli Eduard Krčmář a Dán Joel Andresson, pričom druhý menovaný si odniesol z pádu zlomenú nohu a Krčmář po páde odstúpil z pretekov. Víťazom Zlatej stuhy sa stal Fredrik Jakobsen z Dánska pred Marcinom Nowakom z Poľska a Adamom Ellisom z Veľkej Británie.

Na sobotu nebude v dobrom spomínať ani naša absolútna jednotka Martin Vaculík. Pred posledným finálovým kolom v Rybniku mu na európsky titul chýbalo päť bodov, čo sa s trochou šťastia dalo dobehnúť. Do Rybnika mierilo množstvo fanúšikov aj keď sa zrušil autobusový zájazd kvôli neistému počasiu. Začiatok pretekov bol posunutý o hodinu neskôr a tréning bol zrušený úplne.

Maťo sa predstavil hneď v úvodnej jazde. V druhej zákrute však padol a z jazdy musel odstúpiť. Vo svojej druhej jazde taktiež neprešiel cieľom, keď padol v poslednej zákrute. Po takomto netradičnom priebehu nakoniec odstúpil z pretekov. Preteky sa prekvapujúco stali korisťou trojnásobného svetového šampióna Nicki Pedersena, ktorý si nakoniec vybojoval aj vysnívaný európsky titul, o ktorý ho ešte v roku 2013 pripravil v posledných pretekoch práve náš Martin Vaculík. Obrovským úspechom sa skončili nielen posledné preteky série, ale aj celý šampionát pre Čecha Václava Milíka, ktorý tak ozdobil svoju najúspešnejšiu sezónu v kariére európskym striebrom a titulom vicemajstra Európy. Tretí skončil nakoniec vicemajster sveta z roku 2014 Poliak Krzysztof Kasprzak, ktorý prehral dodatkovú jazdu o striebro s českým súperom. Aj o ďalších miestach v šampionáte musela rozhodnúť dodatková jazda. Vďaka nej si štvrté miesto vybojoval Rus Grigorij Laguta pred Dánom Leonom Madsenom a Švédom Antonio Lindbäckom. Náš Maťo Vaculík nakoniec obsadil jedenáste miesto.


Rybnik_SEC_2016.jpg

Rybnik_SEC_2016_2.jpg

Rybnik_SEC_2016_1.jpg

   Celkové pódiové umiestnenie seriálu SEC 2016 (zľava): Václav Milik, Nicki Pedersen, Krysztof Kasprzak.

 

Zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok