Skoč na obsah Skoč na menu

Do Žarnovice sa vrátila Extraliga

Do Žarnovice sa vrátila Extraliga

V krátkom časovom slede pokračovala žarnovická plochodrážna sezóna v nedeľu 14. mája už tretími pretekmi. Československá Extraliga zažila návrat na jedinú slovenskú plochú dráhu po dlhých 32 rokoch. A práve tieto preteky ponúkli fanúšikom nielen strhujúce súboje českej špičky so slovenskými pretekármi, ale aj kus spomienok na roky minulé.

Speedway Club Žarnovica zorganizoval behom ôsmich dní druhé preteky. A že nešlo o hocijaké preteky sa mohlo presvedčiť asi 1 000 fanúšikov, ktorí si našli cestu na žarnovický štadión. Úvod pretekov sa niesol v slávnostnej atmosfére ladenej v historickom kontexte. Za zvukov pochodovej skladby z čias minulých, viedol nástup pretekárov dlhoročný riaditeľ pretekov z rokov 1975 až 2000 a vedúci činovník plochej dráhy z tohto obdobia, ktorý výraznou mierou povzniesol žarnovickú plochú dráhu na tie najvyššie méty, Ing. Milan Šovčík. Pred hlavnú tribúnu priviedol aj trinásť bývalých pretekárov žarnovického ligového tímu, ktorí medzi rokmi 1967 až 1990 reprezentovali Žarnovicu. Nechýbali ani viacerí pretekári, ktorí štartovali v roku 1985 v Extralige. Fanúšikovia tak mohli vidieť Zdena Vaculíka, Dušana Moráveka, Gašpara Forgáča, Vadimíra Tomku. Okrem nich tu bol aj Vojtech Mihálik, prvý kapitán a jazdiaci tréner žarnovického ligového tímu z roku 1967. Nechýbal ani Vladimír Ceglédy, Ján Danihel, Jozef Pavol, Jozef Zimmermann, Ján Mesiarik, Jozef Tomka a Milan Černek. Na nástupe ich viedol aj tréner (v roku 1985 viedol aj extraligový tím) a bývalý pretekár Ján Daniel. Divákom sa predstavil aj jeden z bývalých činovníkov Alexander Lichner.

To však nebol koniec spomínania. Okrem toho, že bývalí pretekári nastúpili pred tribúnu vo vestách – origináloch z 80. rokoch minulého storočia, aj celý súčasný žarnovický tím štartoval počas pretekov vo verných replikách týchto viest, kde dominovali bordové nápisy Preglejka Žarnovica a čísla na predu a vzdau ako tomu bývalo minulosti.

Fanúšikovia mohli vidieť českú plochodrážnu elitu, ktorú v prípade Prahy dopĺňal bývalý pretekár GP Poliak Sebastian Ulamek. Žarnovickí mladíci tak mali veľmi ťažkú úlohu zbierať body, keď každý bod bol úspechom. Aj napriek tomu dokázali po väčšinu pretekov udržiavať kontakt s prvými pozíciami v priebežnom poradí. Vylepšoval to najmä fenomenálny Martin Vaculík, ktorý svoje víťazstvá nekonzultoval so súpermi dlhšie ako do nájazdu druhej zákruty prvého kola. Ťahúňom bol aj Staszek Burza, ktorý síce v prvej jazde došiel do cieľa posledný, no potom dvakrát dokázal zvíťaziť a dvakrát došiel do cieľa druhý. Z odchovancov klubu sa najviac darilo Patrikovi Búrimu. Ten mal po treťom mieste v prvej jazde dobrý úvod, no potom prišlo zaváhanie v ďalšej jazde a prestriedanie v tretej jazde. Vo štvrtej prišiel do cieľa posledný. Dokonale mu však vyšla posledná jazda, keď po dobrom štarte bojoval o prvé miesto s Patrikom Mikelom, aby ho nakoniec udržal za sebou až do cieľa. Dva body na žarnovické konto pripísal Ján Mihálik, ktorý mal z pozície juniora istých päť jázd. Janči ukoristil skalp Michala Dudeka a potom profitoval z vylúčenia Ondřeja Setanu, ktorému odletel predný blatník a trafil do ruky práve nášho pretekára. S jedným bodom skončil Jakub Valkovič, ktorý nastúpil iba do jedinej jazdy, keď ho nahradzoval Martin Vaculík.

Preteky ponúkli niekoľko dramatických momentov. Spomenúť možno aj pád Václava Milíka, ktorý sa v snahe zavrieť Staszka Burzu ocitol na zemi, pričom ho musela odviezť z dráhy sanitka. Následné vyšetrenia, ktoré podstúpil v Pardubiciach našťastie nepotvrdili vážnejšie zranenia a pardubický pretekár by mal byť po týždňovej prestávke v poriadku.

Výsledky:

AMK ZP Pardubice 36 (Hynek Štichauer 12, Tomáš Suchánek 9, Patrik Mikel 8, Martin Mejtský 4, Václav Milík 3)

AK Markéta Praha 33 (Sebastian Ulamek 14, Josef Franc 10, Ondřej Smetana 5, Zdeněk Holub 4)

SC Žarnovica 32 (Martin Vaculík 15, Stanislaw Burza 10, Patrik Búri 4, Ján Mihálik 2, Jakub Valkovič 1)

AK 3ton Slaný 20 (Martin Málek 9, Zdeněk Simota 7, Josef Novák 4, Michal Dudek 0)

 

Zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

 

extraliga.JPGextraliga_02.JPGextraliga_03.JPGextraliga_04.JPGextraliga_05.JPGextraliga_06.JPGextraliga_07.JPGextraliga_08.JPGextraliga_09.JPGextraliga_10.JPGextraliga_11.JPGextraliga_12.JPGextraliga_13.JPGextraliga_14.JPGextraliga_15.JPGextraliga_16.JPGextraliga_17.JPGextraliga_18.JPGextraliga_19.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok