Skoč na obsah Skoč na menu

Finále ME na plochej dráhe juniorov aj so slovenskou účasťou

Finále ME na plochej dráhe juniorov aj so slovenskou účasťou

Po dlhých jedenástich rokoch opäť zaveje nad štadiónom organizujúcim finále Majstrovstiev Európy na plochej dráhe juniorov slovenská vlajka. V poľskom Gdańsku sa v pondelok 12. októbra predstaví slovenský reprezentant, David Pacalaj, aby bojoval s európskou juniorskou špičkou do 21 rokov o čo najlepšie umiestnenie.

Majstrovstvá Európy juniorov majú za sebou dve histórie, jedna sa píše od roku 1977, kedy šampionát plnil úlohu neoficiálnych majstrovstiev sveta juniorov a v roku 1988 sa už jazdil ako majstrovstvá sveta, a druhá sa začala v roku 1998, odkedy súbežne s MS existujú aj ME juniorov. Práve v tej novodobej histórii malo Slovensko dvakrát svojho finalistu. Zakaždým ním bol Martin Vaculík. V roku 2007 sa ako 17-ročný dostal cez víťazstvo v semifinále v lotyšskom Daugavpilse do finále v Czestochowej. Pred desiatkami svojich fanúšikov zo Slovenska dokázal prekvapujúci zvrat, keď mal po dvoch jazdách na svojom konte jediný bod a potom tri jazdy premenil vo víťazstvo. To ho posunulo do boja o bronz. Dodatkovú jazdu síce prehral a skončil na šiestom mieste, no išlo o jeho prvý úspech na významnom podujatí. O dva roky na to opäť vyhral semifinále ME juniorov, tentoraz v maďarskom Debrecene. Vo finále v Tarnówe už patril medzi favoritov na titul. Aj tentoraz za ním cestovalo množstvo slovenských fanúšikov, ktorí boli nakoniec svedkami prvého medailového umiestnenia slovenského plochodrážnika na významnom podujatí. Martin kráčal od víťazstva k víťazstvu, avšak v posledných dvoch jazdách došiel druhý a musel nastúpiť do dodatkovej jazdy o striebro a bronz. V nej síce vyhral Maciej Janowski, no Maťo došiel druhý pred Artjomom Lagutom a vybojoval bronz. Odvtedy sa vo finále ME juniorov nepredstavil ani jeden zo slovenských plochodrážnikov.

V pondelok 12. októbra zaveje nad dejiskom finále ME juniorov v poľskom Gdańsku aj slovenská vlajka, tentoraz vďaka Davidovi Pacalajovi. Ten síce nepredviedol v semifinále v českom Divišove najlepší výkon, keď rovnako ako Jakub Valkovič skončil ďaleko za očakávaniami, no na poslednú chvíľu sa dostal do finále ako druhý náhradník. Problémy okolo Covidu 19 však zasiahli aj do týchto majstrovstiev. Pôvodne sa mali odjazdiť už v septembri v maďarskom Nagyhalász, potom boli preložené do poľskej Rawicze, aby nakoniec síce ostali v Poľsku, no zmenili štadión na vzdialený Gdańsk. David sa po viacerých odstúpeniach svojich súperov dostal do hlavnej štartovnej listiny a bude tak môcť ukázať, či dokáže obstáť v silnej konkurencii.


David Pacalaj v akcii
Pacalaj_ilustrane_foto.jpg

 

Takto chutil bronz na ME juniorov 2009
ME_junior_2009_Vaculik_bronz.jpg

Autor TS: Martin Búri - http://www.speedwayclub.sk/

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok