Skoč na obsah Skoč na menu

V Žarnovici hrala švédska hymna

V Žarnovici hrala švédska hymna

Žarnovická plochá dráha sa opäť po roku obliekla do toho najslávnostnejšieho šatu. Speedway Club Žarnovica totiž organizoval semifinálové kolo Majstrovstiev Európy jednotlivcov, ktoré priviedlo na štart európsku plochodrážnu elitu a na tribúny veľké množstvo fanúšikov. Tí nemuseli nič ľutovať, preteky ktoré mali spád, ponúkli jazdy plné adrenalínu a súbojov.

Písal sa dátum 5.5.1957, keď sa na žarnovickej plochej dráhe zišla prvýkrát medzinárodná konkurencia pretekárov. A vtedy zvíťazil legendárny Dan Forsberg zo Švédska. Čo to má spoločné s pretekmi z uplynulej nedele? No prvýkrát po takmer 60-tich rokoch zaznela na žarnovickom štadióne švédska hymna na počesť víťaza z tejto pomerne vzdialenej krajiny. Fredrik Lindgren, ktorý deň pred žarnovickými pretekmi skončil na výbornom piatom mieste v Grand Prix Poľska na národnom štadióne vo Warszawe pred 50 000 divákmi, nezaváhal a v dodatkovej jazde o víťazstvo porazil aj dravého mladíka Andersa Thomsena z Dánska.

Nedeľné popoludnie privítalo divákov na žarnovickom štadióne s pomerne chladnejším počasím, avšak hlavne bez dažďa a s občasným slniečkom. Novinkou boli aj čisto nové nafukovacie mantinely, ktoré musel Speedway Club zaobstarať ak chcel aj naďalej pokračovať v organizovaní takýchto významných podujatí.

Dobrá reklama v rámci finančných a kapacitných možností a kvalitná štartovná listina prilákali na štadión asi 4 000 divákov. Preteky, v ktorých sa bojovalo iba o štyri postupové miesta ponúkali množstvo favoritov na ich obsadenie. Už na tréningu sa ukázalo ako správna voľba organizátora urobiť radšej tvrdšiu dráhu, ktorá bola niekoľko dní upravovaná a valcovaná, aby v prípade hlásených dažďov vydržala v dobrom stave. Jej kondícia aj na konci pretekov hovorila o poctivej práci.

Podujatie začalo krátko po 15.00 hodine, nakoľko sa čakalo ešte na ľudí, ktorí stáli v radoch pred vstupom na štadión. Nechýbal samozrejme slávnostný nástup, kedy jazdcov a dievčatá so zástavami priviezli motorkári prevažne na chopproch. Činovníkov pred hlavnú tribúnu priviezla pekná historická Aerovka.

Po nástupe požehnal nové nafukovacie mantinely žarnovický pán kaplán Martin Pečarka a súboje na dráhe mohli začať. Už úvodné jazdy naznačili, že pretekárom pôjde o veľa a ťažko bude hľadať nejakého suveréna na postup. Preteky typu - jeden jazdec dá polovicu zákruty ostatným - nehrozili. Toho sa diváci nedočkali. Každá jazda ponúkla pekné súboje a medzi jazdcami iba minimálne rozostupy. Jeden z najkrajších súbojov predviedli v tretej jazde Fredrik Lindgren a Renat Gafurov. Celé štyri kolá musel pretekár z Grand Prix odolávať majstrovi Európy z roku 2009. Len pár centimetrov v cieli rozhodlo o víťazstve Lindgrena. Pekné súboje medzi sebou zvádzali aj jazdci o druhé, či tretie miesto. Každý jeden bodík bol dobrý. Nádherné súboje medzi sebou zvádzala celá štvorica pretekárov v desiatej jazde, v ktorej do poslednej chvíle mohol zvíťaziť hocikto. Nakoniec ju najlepšie zvládol dravý Anders Thomsen. Hneď na to celé štyri kolá zvádzali súboj o tri body Martin Málek a Andrij Kobrin, pričom sa nakoniec z víťazstva tešil takmer domáci Málek. Ani domáci pretekári reprezentovaní Michalom Tomkom a Patrikom Búrim nesklamali. V silnej konkurencii nevyšli bodovo naprázdno. Pokým Patrik Búri si privlastnil skalp oboch talianskych reprezentantov, Michal Tomka to zopakoval a pridal ďalší bod na úkor Mikkela Becha, ktorého v prvej jazde zradil už na štarte motocykel. V poslednej sérii jázd sa obaja domáci pretekári stretli spoločne s Lindgrenom a Talianom Scagnettim. Jazda sa musela opakovať, nakoľko po súboji s Patrikom Búrim padol Scagnetti a bol vylúčený. Po opakovanom štarte išiel dopredu opäť Lindgren a obaja slovenskí reprezentanti zvádzali celé štyri kolá súboj o dva body. Víťazne z neho vyšiel skúsenejší Patrik Búri, no v konečnom súčte mal tri body, kým Michal Tomka štyri.

Po poslednej jazde rozpisu bolo jasné, že preteky ešte neskočili. Vďaka mimoriadnej vyrovnanosti pretekárov nasledovali až tri dodatkové jazdy. Najprv si to medzi sebou rozdali Andrij Karpov a Krzysztof Buczkowski o piate miesto, zaručujúce miesto náhradníka pre preteky Challenge v nemeckom Olchingu. Jazdu vyhral ukrajinský profesionál. Do jazdy o tretie miesto nastúpil mladý Przemek Pawlicki proti Thomasovi Jonassonovi. Diváci videl skutočne pekný súboj oboch jazdcov, keď sa o kúsok lepším ukázal poľský pretekár, ktorý zanechal za sebou minuloročného účastníka GP. Vyvrcholenie ponúkla jazda o prvé miesto. Tú ovládol skúsenejší Lindgren, keď odolal atakom Thomsena, ktorý tak nezopakoval svoje víťazstvo z minulého roka, keď porazil takisto v dodatkovej jazde o víťazstvo v semifinále MS juniorov Bartosza Zmarzlika.

O tom, že preteky pútali pozornosť fanúšikov aj médií svedčí fakt, že reportáž o ich príprave, či priebehu priniesli tri zo štyroch celoštátnych televízií a urobili tak propagáciu nielen plochej dráhy, ale aj mestečka Žarnovica.

Výsledky:

1. Fredrik Lindgren, Švédsko 13+3

2. Anders Thomsen, Dánsko 13+2

3. Przemyslaw Pawlicki, Poľsko 12+3

4. Thomas Jonasson, Švédsko 12+2

-------------------------------------------

5. Andrij Karpov, Ukrajina 11+3

-------------------------------------------

6. Krzysztof Buczkowski, Poľsko 11+2

7. Renat Gafurov, Rusko 10

8. Denis Gizatullin, Rusko 9

9. Mikkel Bech, Dánsko 6

10. Andrij Kobrin, Ukrajina 6

11.Martin Málek, Česká republika 5

12. Michal Tomka, Slovensko 4

13. Matic Ivačič, Slovinsko 4

14. Patrik Búri, Slovensko 3

15. Alessandro Milanese, Taliansko 1

16. Pierpaolo Scagnetti, Taliansko 0

Náhradníci

17. Jakub Valkovič, Slovensko - neštartoval

18. Anton Wannasek, Slovensko - neštartoval

 

13179013_10154171307194089_2772471450064272632_n.jpgme.JPGme1.JPGme2.JPGme3.JPGme4.JPGme5.JPGme6.JPGme7.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok