Skoč na obsah Skoč na menu

MXON 2016: Francúzi opäť víťazní, aké sú pocity našich zo svetovej konkurencie + komplet VIDEÁ

MXON 2016: Francúzi opäť víťazní, aké sú pocity našich zo svetovej konkurencie + komplet VIDEÁ

Uplynulý víkend sa v talianskom motokrosovom stánku Maggiora park konali najsledovanejšie preteky sezóny - Motokros národov. Favorizovaní Francúzi chceli obhájiť titul, no Američania si ho nechceli nechať ujsť. Na MXON sa predstavila aj trojica našich mladíkov Tomáš Šimko, Tomáš Kohút a Richard Šikyňa.

O nádherné predstavenie pre množstvo divákov sa postarali Američania, Francúzi aj Holanďania, ktorí bojovali o titul až do poslednej chvíle. Francúzi v tomto ročníku zvíťazili iba o jeden jediný bod pred holandskými rýchlikmi. Romain Febvre, Gautier Paulin a Benoit Paturel tak perfektne zabojovali ako tím a porazili nielen favorizovaných Američanov (Cooper Webb, Alex Martin a Jason Anderson), ale aj Holanďanov. Tí sa spoliehali na výborné výkony Herlingsa, ktorému však perfektne sekundovali Glen Coldenhoff a Brian Bogers.

Maximálny výkon predvádzal počas celého víkendu Jason Anderson, no bezprostredne po víťazstve v druhej rozjazde na neho skočil jeden zo súperov a Američania tak oslabení nedokázali v tretej rozjazde zabojovať o lepší výsledok. Lepšie ako stokrát čítať je však raz vidieť, a teda, kto nesledoval, prípadne nebol osobne, na konci článku sú záznamy zo všetkých troch finálových jázd.
A čo naši?
Slovenské trio išlo do Talianska zabojovať o priamy postup do A finále, no trojici Kohút, Šimko a Šikyňa sa to nepodarilo. V sobotňajšej kvalifikácii obsadili 24. miesto a mali tak nárok na finále B. V konečnom zúčtovaní sme sa na národoch popasovali s ťažkými súpermi svetových kvalít a obsadili 28. miesto. Ako na to reagovali naši mladíci?
Richard Šikyňa: "Trať sa mi páčila od prvého tréningu a užíval som si na nej každé kolo. V kvalifikačnej jazde som mal zlý štart, ale mal som dorú rýchlosť a posúval som sa do predu. Nakoniec z toho v cieli bolo 17 miesto. Bohužiaľ nám to spolu s tímom nestaločilo na postup do finále A a tak sme nastúpili do finále B. V rannom tréningu som si trať užíval a veľmi som sa tešil na jazdu. Štart sa mi celkom podaril, jazdil som na 11 mieste, asi v 4 kole som spadol na dopade skoku pretože bol nakropený a šmýkal sa keď som sa snažil predbehnúť jazdca predo mnou. Bol z toho menší pád, rýchlo som sa pozbieral a zdvihol motorku, chcel som pokračovať v jazde ale bohužiaľ sa mi zlomili riadítka a tým preteky pre mňa skončili. Víkend som si veľmi užil a bola to pre mňa ďalšia veľká skúsenosť. Chcem poďakovať svojmu tímu Mx Slovakia bez ktorého by som sa takýchto pretekov nemohol zúčastniť, taktiež svojmu mechanikovi za dobre prichystanú motorku počas celého víkendu, rodičom a všetkým ľuďom a fanúšikom čo ma podporujú. Ďakujem."

Tomáš Kohút: "Na MXON to bola moja premiéra tento rok. Veľmi som sa tešil, nakoľko je to najväčšie motokrosové podujatie a hlavne som bol rád, keď ma vybrali z celého Slovenska, aby som reprezentoval. V sobotnej kvalifikácii som obsadil 23. miesto po jednej väčšej chybe. Trať bola po celý víkend perfektne nachystaná s ideálnym podkladom, ktorý som si užíval. V nedeľu sme nastúpili na B finále, no po páde hneď na štarte som finišoval až pätnásty. Myslím si, že to bola pekná jazda, no škoda pádu, ale to k tomu patrí. Byť na MXON bol obrovský zážitok, za ktorý som maximálne vďačný."

Kam o rok?
Chamberlain Trophy tak tento rok zostáva v rukách Francúzov už po tretí rok po sebe. Kým mali "suchoty" od roku 2001, tak naopak - od 2014 zostávajú neporazení, aj keď v tomto ročníku unikli len o chlp. Na tohtoročnom motokrose národov sa ale rozhodovalo aj o iných dôležitých veciach. Budúci ročník sa mal konať na nádhernej americkej trati Glen Helen. Youthstream a majitelia Glen Helen investovali v posledných rokoch nemalé finančné prostriedky na organizáciu MXGP, no tie sa nevrátili tak, ako by očakávali. MXON samozrejme znamená ešte väčšie podujatie a s tým aj spojené výdaje, kvôli ktorým sa v Glen Helen rozhodli, že riziko malej účasti divákov je vysoké a MXON 2017 teda v Glen Helen nebude. Tento týždeň sme sa tiež dozvedeli, že MXON 2017 sa nakoniec uskutoční v krásnom britskom mx parku Matterley Basin.
 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok