Skoč na obsah Skoč na menu

MM SR plochá dráha - Martin Vaculík prepisoval historické tabuľky

MM SR plochá dráha - Martin Vaculík prepisoval historické tabuľky

V nedeľu boli asi dve tisícky fanúšikov svedkami Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, ktoré pripravil aj vďaka pomoci sponzorov jázd, celosezónnych sponzorov, BB SK, Mestu Žarnovica a ďalších partnerov organizátora Speedway Clubu Žarnovica. Preteky ponúkli strhujúce divadlo, na záver ktorého znela slovenská hymna. Martin Vaculík si síce neudržal neporazenosť, avšak titul získal vo finále s prehľadom.

Ideálne počasie, zaujímavo vyskladaná štartovná listina, Martin Vaculík a domáci odchovanci a v neposlednom rade skutočnosť, že išlo o prvé preteky sezóny, prilákali na podujatie dvojtisícovú návštevu fanúšikov. Zo štartovnej listiny síce vypadol ako prvý David Pacalaj, ktorý si dal prestávku v jazdení z rodinných dôvodov, potom aj Staszek Burza, ktorého povolali do jeho tímu v Lubline na sparing a nakoniec aj Václav Milík, avšak najmä za posledne menovaného bola nájdená adekvátna náhrada v osobe Josefa Franca, ktorý dokázal byť vyrovnaným súperom domácemu Martinovi Vaculíkovi, keď sa ich vzájomné meranie síl skončilo 1:1.

Už tradične preteky začali slávnostným nástupom. Po ňom sa jazdci vrátili do depa a pripravili na prvé jazdy. Slnečné počasie spôsobovalo na začiatku rýchle vysúšanie dráhy, no v priebehu ďalších sérií už bolo lepšie a diváci si mohli kvalitnejšie užívať súboje na dráhe. O tie sa starali nielen zahraniční pretekári, ale na radosť domáceho publika aj slovenskí reprezentanti. Určite stojí za zmienku skutočnosť, že za celý priebeh pretekov sa ani raz nestalo, že by bol po štarte a prvej zákrute domáci pretekár predbehnutý zahraničným konkurentom. Naopak najmä Michal Tomka a Patrik Búri dokázali potrápiť súperov a predbiehať ich. V úvode sa ukázalo, že do okruhu favoritov, ktorý tvorili Martin Vaculík a Josef Franc sa pridajú aj pretekári z východu Jevgenij Kostigovs, či Roman Lachbaum ale aj spoza južnej hranice József Tabaka. Ukázalo sa, že pretekári, ktorí deň, či dva predtým absolvovali preteky, či už v Poľsku alebo Chorvátsku sú na tom lepšie.

Pre divákov pripravil klub aj ďalšie lákadlo a to v podobe návštevy depa počas pretekov. Po 12. jazde sa totiž znova otvorilo depo pre fanúšikov, ktorí si mohli nielen obzrieť motorky a pretekárov, ale aj získať v autogramiáde podpisy domácich pretekárov na nové plagáty pripravené na Kvalifikáciu do GP. Toto využilo niekoľko stovák fanúšikov a nielen tých najmladších.

Od začiatku sa rysovala priama cesta k prvému titulu majstra Slovenska pre Martina Vaculíka. Za súpera mal v prvom oblúku po štarte iba Marcela Kajzera a v ďalších dvoch jazdách už nikoho. V jeho štvrtej jazde sa ho zdatne držal mladý dravý Lotyš Kostigovs, ktorý jazdil celé štyri kolá v Maťovom závese. V poslednej jazde základnej časti však prišlo k tomu, čo málokto čakal. Zo štartu ako raketa vyletel Josef Franc a ujal sa vedenia, pričom stále zvyšoval svoj náskok. Maťo musel vyriešiť v prvej zákrute najprv dobiedzajúceho Tabaku a až potom sa mohol vydať na stíhaciu jazdu. Keďže prišiel do cieľa za Francom, práve to ho stálo víťazstvo v základnej časti a 17. ročník Memoriálu Ladislava Eliáša sa tak stal korisťou Franca.

Ostatní slovenskí pretekári bojovali o body v rámci svojich možností. Lákala ich nielen nová rámovina z Jawy Divišov, ale aj skutočnosť, že najlepší z  nich sa postaví spoločne s Maťom Vaculíkom na štart žarnovickej Kvalifikácie do GP 6. mája. Zo začiatku mal navrch Patrik Búri. Po dvoch jazdách mal na svojom konte päť bodov, čo mohlo nasvedčovať, že zabojuje aj o finále. Potom však prišlo prekvapujúco posledné miesto v jeho tretej jazde a na dráhe akoby štartoval iný pretekár. Dôvodom bol slabnúci výkon jeho motora, čo sa prejavilo aj v ďalších dvoch jazdách, v ktorých získal už iba jeden bod. Úplne naopak to bolo u Michala Tomku. Po úvodných dvoch jazdách mal na svojom konte iba jediný bod. No potom prišlo prekvapujúce víťazstvo nad Josefom Francom, ktorého v nedeľu dokázala poraziť iba dvojica domácich pretekárov Vaculík - Tomka. Vo svojej štvrtej jazde si Michal pripísal povinné dva body, aby v poslednej jazde nedal šancu Ukrajincovi Markovi Levišinovi a Moravákovi Martinovi Gavendovi a došiel do cieľa za Rusom Romanom Lachbaumom.

Takmer zúfalý úvod si prežil Ján Mihálik. 16-ročný domáci junior začal dvomi jazdami bez bodov. Technické trable s motocyklami sa mu však nakoniec podarilo vyriešiť, no poznačili výrazne jeho bodový zisk. Na svoje konto si tak pripísal iba skalpy Jakuba Valkoviča a Patrika Búriho. Jakub Valkovič mal tiež ťažší úvod. V prvej jazde dokonca ako jediný v ten deň skončil na zemi. Našťastie sa však nič vážnejšie nestalo. Od polovice pretekov jeho jazda získavala na väčšej istote, no na jeden bod stihol siahnuť len v jazde s Rumunom Andreiom Popom. V jeho prípade však ide stále o zbieranie skúseností, keďže začal iba svoju druhú sezónu.

Do finále postúpili okrem spomínaných Martina Vaculíka a Josefa Franca ešte Jószef Tabaka, Jevgenij Kostigovs a Andrij Kobrin. Vylúčenie za pretrhnutie pásky v 16. jazde eliminovalo z boja o titul mladého ruského šampióna Lachbauma. Viac sa čakalo aj od Poliaka Marcela Kajzera, ktorý však zadrel motor vo svojej druhej jazde na vedúcej pozícii a na náhradnom motore už nedokázal vážnejšie prehovoriť do konečného poradia.

Pred finálovou jazdou si pretekári vyberali dráhy. Evidentne viac sa im páčili dráhy od polovice k vnútornému okraju. Ukázalo sa, že z veľkej časti mali pravdu. Práve z týchto dráh sa dopredu dostali Martin Vaculík a Josef Franc. Martin bol však o niečo rýchlejší a do nájazdu druhej zákruty si vybojoval vedúcu pozíciu, ktorú si ustrážil s prehľadom až do cieľa. Josef Franc sa za ním držal a tu k zmenám poradia nedošlo. Inak bolo za ich plecami. Po štarte sa k Vaculíkovi a Francovi priblížil Andrij Kobrin. No potom ho zdolali tak Kostigovs ako aj Tabaka. Tu sa ukázala rozhodujúca dravosť, ktorú prezentoval Kostigovs, keď sa dostal nielen cez Kobrina ale aj Tabaku a na veľkú radosť svojich mechanikov skončil na peknom treťom mieste.

Víťazstvo Martina Vaculíka má niekoľko historických naj. V prvom rade ide o prvé víťazstvo slovenského pretekára v tomto šampionáte po jeho obnovení od roku 2009. Taktiež je jediným synom majstra Slovenska, ktorý dokázal napodobniť svojho otca (v jeho prípade však otec Zdeno získal štyri tituly majstra Slovenska, takže Maťo má čo dobiehať). O tretie naj prišiel vo svojej poslednej jazde základnej časti, keď sa mohol opäť ako prvý zapísať medzi víťazov Memoriálu Ladislava Eliáša so svojim otcom (Zdeno ho vyhral ešte v ére samostatných pretekov v Zohore trikrát).

Výsledky:

1. Martin Vaculík, Slovensko 14 (3,3,3,3,2) + 1. vo finále

2. Josef Franc, Česká republika 14 (3,3,3,2,3) + 2. vo finále

3. Jevgenij Kostigovs, Lotyšsko 12 (2,2,3,2,3) + 3. vo finále

4. József Tabaka, Maďarsko 12 (3,3,2,3,1) + 4. vo finále

5. Andrij Kobrin, Ukrajina 11 (1,2,3,3,2) + 5. vo finále

6. Roman Lachbaum, Rusko 9 (3,2,1,T,3)

7. Martin Málek, Česká republika 8 (2,1,2,0,3)

8. Michal Tomka, Slovensko 8 (1,0,3,2,2)

9. Marko Levišin, Ukrajina 7 (1,1,2,2,1)

10. Patrik Búri, Slovensko 6 (2,3,0,1,0)

11. Marcel Kajzer, Poľsko 6 (2,1,0,1,2)

12. Martin Gavenda, Česká republika 5 (0,2,1,2,0)

13. Milen Manev, Bulharsko 4 (1,0,1,1,1)

14. Ján Mihálik, Slovensko 2 (0,E,1,0,1)

15. Jakub Valkovič, Slovensko 1 (F,0,0,1,0)

16. Andrei Popa, Rumunsko 1 (0,1,0,0,0)

17. Péter Vida, Maďarsko 0 (0)  náhradník

18. Anton Wannasek, Slovensko (neštartoval) náhradník

 

 

Zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

 

msr.JPGmsr_02.JPGmsr_03.JPGmsr_04.JPGmsr_05.JPGmsr_06.JPGmsr_07.JPGmsr_08.JPGmsr_09.JPGmsr_10.JPGmsr_11.JPGmsr_12.JPGmsr_13.JPGmsr_14.JPGmsr_15.JPGmsr_16.JPGmsr_17.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok