Skoč na obsah Skoč na menu

Český šampión MX2 2020 je Slovák zo Záhoria - Šimon Jošt

Český šampión MX2 2020 je Slovák zo Záhoria - Šimon Jošt

Napriek zložitej epidemiologickej situácii sa podarilo v sezóne 2020 uskutočniť u západných susedov v ČR 7-dielny seriál pretekov v motokrose nesúci názov Kůta MM ČR. Víťazom tr. MX2 a teda i medzinárodným majstrom ČR sa v sezóne 2020 stal slovenský jazdec vo farbách moravského Osička teamu - Šimon Jošt.

Českí organizátori ako prví v Európe pripravili už v júni 2020  medzinárodné motokrosové podujatie, čo sa odzrkadlilo i v účasti celej plejády zvučných svetových motokrosových mien v Dalečíne.

Tento atraktívny sedemdielny seriál medzinárodných majstrovstiev Českej republiky (MM ČR) bol teda otvorený v Dalečíne 29.6.2020 a vyvrcholil 4.10. v Petrovickej kotline, záverečným podujatím na trati Moravsko-sliezskeho kraja v Petroviciach u Kravinej. Známy petrovický motokrosový areál rozprestierajúci sa v prírodnej scenérií pri štátnej hranici s Poľskom, sa po roku opäť otriasal pod náporom terénnych špeciálov. Riadne premočená náročná 1720 m dlhá trať, dokonale preverila každého účastníka štartového poľa.

Hlavný organizátor, Jindřich Hrabica st., pripravil trať po všetkých stránkach spĺňajúce športové poriadky. Diváci vychutnávali zaují-mavé, dramatické, ako i kvalitné súboje pretekárov o posledné body do sezóny 2020.

Odhaliť majstra ČR  kubatúry MX2 sa podarilo naozaj až na poslednom podujatí šampionátu. Šimon Jošt v Opatove u Svitav tretiu septembrovú nedeľu po prvýkrát zdvihol na stupňoch víťazov nad hlavu červenú tabuľku (viď foto) nielen za celkové víťazstvo v pretekoch, ale aj ako líder priebežného poradia seriálu po šiestom podujatí. Všetko nasvedčovalo tomu, že v poslednom podujatí seriálu v Petroviciach sa bude dvadsaťročný ročný slovenský jazdec tešiť z doposiaľ najcennejšieho majstrovského titulu počas svojej doterajšej 14-ročnej kariéry.

Sen sa stal skutočnosťou !! Nielen Šimon, ale i celý moravský Osič-ka team z Veľkých Bílovíc, ktorého dres oblieka od jeho vzniku v r.2008, sa všetci tešili z fantastického kariérneho i klubového úspechu.

Šimon alias „Lojzek“, čo je familiárna Šimonova prezývka, vstúpil do seriálu KŮTA MM ČR na trati v Dalečíne vlažne. V tieni štartujúcich svetových hviezd ako sú Tom Vialle (Franc.),René Hoffer, Michael Sandner, Lukas Neurauter a Pascal Rauchenecker (všetci Rak.),Filip Neugebauer (Česko),Gerets Jago (Belg.) a Max Nagl (Nem.)  sa nezľakol a srdnato úspešne  bojoval.

Všetko sa napokon zlomilo až v priebehu štvrtého podujatia v Lokti n/Ohří. Známa  svetová trať „loketských serpentín“ mu dokonale sadla. Po skončení dramatického súboja s Rakúšanmi Michaelom Sandnerom a Johannesom Kleinom odchádzal z druhého stupňa víťazov so ziskom 44 bodov.

Od tejto chvíle už bol skvelý slovenský pilot v sedle KTM suverénom. Cestu Šimona Jošta za majstrovským titulom - KŮTA MM ČR  sezóne

2020 dokumentuje 1. miesto v Pacove a Opatove!

Šimon je pevnou súčasťou českého šampionátu v motokrose veľa sezón. Možno aj preto sa tento sympatický rodák z Popudinských Močidlian, nebál porovnať sa so silnou konkurenciou, ktorá sa tento rok v českom majstráku stretla.

jost_stupne_vizatov_2020.jpg

jost_cervena_tabulka_vitaz_mx2_2020.JPG

Osobné  maximum  vyvrcholilo  v Petroviciach

Pred štartom posledného podujatia šampionátu bol Šimon Jošt len kúsok od zisku svojho premiérového majstrovského titulu. Na štart 1. finálovej  jazdy na štartovaciu rampu prichádzal ako štvrtý s najlepším časom na jedno kolo, čo bolo predzvesťou dobrého úspechu, keď v dopoludňajšej kvalifikácií naznačil svoje víťazné ambície. Spoza rampy Šimon  nevyra-zil síce najlepšie, šiesty.

O atraktivitu v ďalších minútach priebehu jazdy sa postarala trojica borcov Sukup - Dušek - Rathouský (všetci CZ). Počas 14-tich napínavých okruhov 1720 m trati  sa Šimon dravou jazdou statočne držal. Na ťažkej zmáčanej trati, sa absolútne nechcel uspokojiť s nepriaznivým postavením, ale statočne odolával ataku ostatných za jeho chrbtom. Vsadil na všetko, na urputný boj o titul. Nakoniec cieľovou šachovnicou prešiel na 7. mieste so ziskom 14 bodov.

Štart 2. finálovej jazdy sa opäť vydaril Sukupovi, ktorý stále mohol mys-lieť na zisk majstrovského titulu. Na druhej strane to zasa Šimon poučený z nevydarenej prvej jazdy  nepodcenil a  podstatne lepšie jazdiaci  si všetko vynahradil.   Už po druhom okruhu sa dostal pred Sukupa a vedúcu pozíciu si udržal až do konca. Víťazstvom  získal dôležitých  25 bodov. Po celkovom súčte 237 bodov získal majstrovský titul s 24 bodovým náskokom  pred Sukupom.

jost_start_mx2_2020.jpg

   ↑↑↑ Šimon Jošt č. 53 po štartovom manévri zatiaľ na 2. mieste


jost_pad_mx2_2020.jpg

   ↑↑↑ Šimon musel okrem ťažkých podmienok na trati prekonávať aj pády   


jost_oslava_osicka_mx_team.jpg

   ↑↑↑ Neopísateľná radosť po dojazde Šimona do cieľa v  podaní otca Mariána a Martina Osičku – majiteľa teamu


jost_mx2_na_trati.jpg

   ↑↑↑ Koncentrácia na trati je vždy dôležitým faktorom o to dôležitejšia bola v Petroviciach


   jost_simon_vitaz_mx2_2020.jpg

      ↑↑↑ Šimon Jošt, novopečený majster MX-2  ČR sezóny 2020


Šimon Jošt  bezprostredne v cieli: „Som veľmi šťastný, čo som dosiahol. Štart v 2. jazde v Petroviciach bol základ neskoršie celkového úspechu. Po prvej jazde som mal  značne zmiešaný pocit. Nevydarený štart a následný pád, po ktorom som sa ťažko dostával do tempa. Keďže na ťažkej blatistej, šmykľavej trati sa vytvorila jedno-koľajka, nedalo sa predbiehať a nechcel som riskovať ďalší pád. Všetko dobre dopadlo a Sukupa som predbehol a jazdu dotiahol do víťazného konca. Toto je zatiaľ môj  najcennejší majstrovský titul.“

simon_jost_v_rozhovore.jpg

   ↑↑↑ Počas rozhovoru s komentátorom podujatia


CESTA ZA MX TITULOM ČR 2020

Úvodné podujatie 7- dielneho seriálu KŮTA MM ČR sa začalo odvíjať počas poslednej júnovej nedele na Vysočine v Dalečíne.

Známa  svetová trať - areál Písečská zmola s bohatou históriou zo sezón 1978 až 1991, kedy sa tu konali MS 125 a 250 ccm privítala 200 jazdcov.

Obec neďaleko priehrady Vír svojou účasťou poctila celá plejáda skvelých zahraničných jazdcov zo seriálu majstrovstiev sveta MXGP a MX2.

Kategória MX- bola v Dalečíne skutočne „malými“ majstrovstvami sveta. Na súpiske štartujúcich figurovalo neuveriteľných 82 jazdcov. Preto kvalifikačné jazdy museli byť rozdelené do dvoch skupín, po ktorých sa polovica jazdcov musela predčasne porúčať.

Šimon Jošt jazdiaci za moravský Osička MX team vstúpil do seriálu s veľkým odhodlaním. Dravou jazdou prezentoval svoj jazdecký rešpekt. Prebíjal sa štartovým poľom vo veľkej medzinárodnej konkurencie, keď celkovo skončil na uspokojivom 7. mieste so ziskom 25 bodov.

Druhé podujatie počas prvého júlového víkendu sa odohrávalo na prevažne piesčitej trati v juhočeskej Kaplici, na perfektne pripravenej trati, s opäť s kvalitným jazdeckým obsadením. Tu preteky Joštovi absolútne nevyšli. V  jednotlivých jazdách sa dopustil viacero chýb, čo sa odzrkadlilo i v konečnom umiestnení. S 8 bodmi obsadil 18. miesto, priebežne bol až jedenásty.

Tretie podujatie bolo v areáli Jiníne. Jošt tu dosiahol solídny piaty najlepší výsledok v prebiehajúcej sezóne a to 6.miesto so ziskom 29 bodov.

Štvrté podujatie v Lokti n/Ohří sprevádzané veľmi slnečným počasím bolo v jeho podaní tretie najlepšie. Za veľkej horúčavy Šimon obsadil, po bezchybnom výkone, krásne 2. miesto so ziskom 44 b.

Piaty diel seriálu bol v Pacove pri Pelhřimove na trati „pacovský propad“ veľmi úspešný. Jošt súčtom 47 bodov po prvý krát v nabitej sezóne MM ČR stál,  po fantastickom výkone, na najvyššom stupni.

Šiesty diel seriálu sa konal v Opatove u Svitav. Brilantný výkon a dobrá jazdecká forma dokazovali  sezónnu úspešnosť Jošta. Opäť vyhral so ziskom 47 b. a navyše  po tomto podujatí  držal v rukách červenú tabuľku, keď za tónov slovenskej hymny sa stal aj lídrom priebežného poradia šampionátu. Pravdu povediac za týmto sa skrýva úžasná i psychická pohoda a dokonalá  klubová podpora celého Osička MX teamu.

Na záverečné podujatie do Petrovíc cestoval s túžbou nesklamať. Aj keď nevydarená 1. jazda bola len čiastočným zabrzdením, v 2. jazde všetko napravil a zvíťazil s 39 b. a získal majstrovský titul v seriáli Kůta MM ČR pre sezónu 2020!

„Za to čo som dosiahol, patrí veľká vďaka Martinovi Osičkovi, celému starostlivému realizačnému  Osička MX Teamu, rodičom, sponzorom a mojej priateľke Anetke. Bez týchto ľudí by to nešilo, ťažko by som dosiahol takýto životný úspech,“ povedal Šimon Jošt.

Konečné poradie:

        1. Šimon  Jošt,    KTM   Osička MX Team,     237 b.,

        2. Marek  Sukup, KTM,  HT Group Racing Team, 213 b.

        3. Patrik Liška,     KTM,  HT Group Racing Team, 176 b.

 

zaznamenal: Kamil Somorovský

Foto: Archív ŠJ a  Osička MX Team

  

jost_cervena_tabulka_vitaz_mx2_2020.JPGjost_mx2_na_trati.jpgjost_oslava_osicka_mx_team.jpgjost_pad_mx2_2020.jpgjost_simon_majster_cr_2020.jpgjost_simon_majster_cr_2020_1.jpgjost_simon_majster_cr_2020_2.jpgjost_simon_majster_cr_2020_3.jpgjost_simon_majster_cr_2020_4.jpgjost_simon_majster_cr_2020_5.jpgjost_simon_majster_cr_2020_6.jpgjost_simon_majster_cr_2020_7.jpgjost_simon_majster_cr_2020_8.jpgjost_simon_majster_cr_2020_9.jpgjost_simon_vitaz_mx2_2020.jpgjost_start_mx2_2020.jpgjost_stupne_vizatov_2020.jpgsimon_jost_v_rozhovore.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok