Skoč na obsah Skoč na menu

Na Dakare 2021 bude až štvorica slovákov

Na Dakare 2021 bude až štvorica slovákov

Rally dobrodružstvo v Saudskej Arábii nezadržateľne odpočítava dni z kalendára a onedlho budeme svedkami bojov odvážnych pretekárov s nástrahami púšte, itineráru a techniky. Berieme ako samozrejmosť fakt, že sa na Dakare zúčastňujú naši pretekári v kategórii moto, a to pravidelne dokonca s umiestnením na špici. Doteraz naháňali najlepších duo Svitko a Jakeš, no situácia sa zmenila k lepšiemu . Pribudli Benko a Vlčák.

Štefan Svitko #11, KTM 450 Rally Replica

Števo je bezpochyby našim najúspešnejším jazdcom Dakaru v histórii. Začal jazdiť v novej ére v Južnej Amerike a preto porovnáva najnovšie podmienky práve s ňou. Prvý ročník 2010, ešte na KTM 690, dokončil ako najlepší nováčik na 13. mieste a o rok neskôr už finišoval ako 5. najlepší. To presedlal na objem 450ccm, čo hodnotil ako krok vpred. Tento úspech zopakoval aj v roku 2015. Hviezdne chvíle prišli o rok neskôr, keď jazdecké umenie a športová šťastena si podali ruky a Štefan skončil na 2. mieste celkovo.

Svitko_st_c_dakar2021.jpg
Števo ide do Arábie po náročnej a veľmi zodpovednej príprave. Očakávania verejnosti sú, ako vždy, vysoké. No laikom uniká jeden podstatný fakt: nie je továrenským jazdcom. O toho sa v prípade fatálneho zranenia (a skončenia kariéry) postarajú finančne a aj inak, aby mohol pokračovať buď v pretekaní, alebo v normálnom živote. Preto môžu letieť fabrickí jazdci za hranou únosnosti. Ktorým hra so šťastím vyjde, končia na bedni, ostatní v špitáli. Naopak, po súkromnom jazdcovi v prípade problémov ani pes neštekne (na Slovensku obzvlášť), preto musí mať v hlave nastavenú hranicu medzi rizikom a zodpovednosťou. Ale je nutné povedať, že na TOP 10 Števo má a tam jazdecky a skúsenosťami aj patrí.

Svitko_dakar2021.jpg

Zaradenie medzi elitu s označením Legend mu právom patrí. Veríme, že štart na 12. Dakare mu prinesie šťastie a návrat na jazdecké výslnie. Pôjde so svojím odskúšaným tímom.

 

Ivan Jakeš #23, KTM 450 Rally Replica

Je iba zopár jazdcov, ktorým sa podarilo absolvovať Dakar v Afrike, v Južnej Amerike, aj v Saudskej Arábii. Začínal s Jarom Katriňákom v roku 2007 a doteraz absolvoval 12 ročníkov najťažšej rally sveta. Jeho účasti mali často turbulentný priebeh: 5-krát odstúpil pre mechanickú poruchu a 3-krát pre zranenie. Ale zase v roku 2013 to dotiahol na 4. miesto celkovo, neskôr bral 8. a 11. miesto. Výsledky ako na hojdačke. Naposledy sa odviezol necelé 4 etapy a zradila ho prevodovka.

Jakes_st_c_dakar2021.jpg

Ivan pretekať vie, hoci na úplnú špičku to už nie je. Otázkou zostáva kondičná a jazdecká príprava, prípadne technické a tímové zázemie. Určite má na dôstojné celkové umiestnenie, pri absencii večnej smoly a dostatku šťastia môže prekvapiť seba aj fanúšikov, ktorých má stále dosť. A okrem toho – tiež patrí medzi Legend!

Jakes_dakar2021.jpg


Erik Vlčák #81, Husqvarna 450 FR

Dva roky pôsobil ako manažér Števa Svitka, pomáhal pri financovaní a hlavne v organizovaní a vybavovaní zložitej agendy. Pre širšiu verejnosť je neznámym jazdcom, no aj moto komunita netuší, kto vlastne je. Má síce nulové skúsenosti s rally, ale absolvoval mnohé šialené enduro preteky ako Sea to Sky, Romaniacs, či Hixpania, alebo aj rumunský majstrák v extrém endure. Preto nemožno o jeho jazdeckých kvalitách pochybovať. Otázkou zostáva navigácia a schopnosť prispôsobenia sa vysokým rýchlostným priemerom Dakaru. Ako jediný z našich štartuje vo vysoko cenenej kategórii MOTUL (bývalé Male moto) bez podpory tímu.

Vlcak_st_c_dakar2021.jpg

Vlcak_dakar2021.jpg

Vzhľadom k nízkemu veku (iba 26 rokov) má predpoklad postupného rastu, pretože čas beží a nová generácia nám, na rozdiel od Čechov, nejako nevyrastá. Bude sa učiť za behu, no učiteľa má najlepšieho, akého si môže priať.

 

Martin Benko #97, KTM 450 Rally Replica

Benko_st_c_dakar2021.jpg
Cesta amatéra z Piliscsévu na Dakar bola strmá, rýchla a úspešná. Maťo Benko to spomedzi rýdzich amatérov dotiahol až na najvyššie možné poschodie: na Eco Race a Dakar. V roku 2015 začínal na Intercontinental Rally, pokračoval na Eco Race 2016-2020 a zakotvil na Dakare 2021. Ono pôvodne sa zaprisahal, že kašle na Dakar bude jazdievať len Africa Eco Race. Nielen pre finančnú dostupnosť, ale aj pre pretrvávajúce športové nadšenie organizátorov, pre minimum presunov a pre mnoho iných faktov. Bohužiaľ Eco Race 2021 zrušili a tak neostávalo nič iné, ako zužitkovať prípravu na Dakare.

Benko_dakar2021.jpg

S „kvalifikáciou“ na Dakar nebol problém, doteraz absolvoval 5 ročníkov Eco Race, pričom v roku 2017 to dotiahol na 3. miesto celkovo. Púšť Arabského polostrova je podobná Sahare a preto Maťo pôjde síce na inú rally, ale má dostatok skúseností na jej úspešné absolvovanie. Ak k tomu prirátame zabehaný tím, nemal by mať problém.

 

Zdroj: www.motoride.sk

Text: Peter "Haro" Haršáni (www.advRiders.sk)

Foto: internet

 

2021-dakar-rally-route.jpg21-dakar-map-02.jpgBenko_dakar2021.jpgBenko_st_c_dakar2021.jpgJakes_dakar2021.jpgJakes_st_c_dakar2021.jpgSvitko_dakar2021.jpgSvitko_st_c_dakar2021.jpgVlcak_dakar2021.jpgVlcak_st_c_dakar2021.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok