Skoč na obsah Skoč na menu

Napínavé preteky vyhral ostrieľanejší súper

Napínavé preteky vyhral ostrieľanejší súper

Príjemné počasie, dvojtisícová návšteva fanúšikov a skvelé výkony všetkých zúčastnených pretekárov, pričom pozornosť pútali najmä súboje domácich odchovancov, tak by sa mohli vo veľmi skrátenej forme opísať preteky, ktoré pre fanúšikov pripravil Speedway Club Žarnovica v spolupráci s Mestom Žarnovica a za pomoci sponzorov. Stretnutie Slovensko vs. Česká republika opäť ponúklo pre plochodrážneho fanúšika to pravé orechové. Z víťazstva sa pre zmenu tešili hostia spoza rieky Moravy.

Michal Tomka, Patrik Búri, Ján Mihálik a Jakub Valkovič doplnení ostrieľaným Fritzom Wallnerom dokázali pobaviť fanúšikov na tribúnach a v pekných súbojoch zviesť vyrovnaný boj s českou juniorskou plochodrážnou špičkou. Cez prestávky pútal pozornosť svojou čistou jazdou ďalší nováčik Speedway Clubu Žarnovica pripravujúci sa na svoj prvý ostrý štart, 14-ročný David Pacalaj.

Predpretekové prognózy hovorili v prospech českých pretekárov, ktorých priviedol do Žarnovice manažér Ľubomír Vozár a ktorému robil spoločnosť aj český reprezentačný tréner Milan Špinka. Súpiska českých hostí sa ustálila až v piatok ráno, kedy bola potvrdená. Na poslednú chvíľu z nej vypadol chorý Patrik Mikel, ktorý prechádza z jedných antibiotík na druhé a ktorého nahradil donedávna ešte mechanik Hynka Štichauera, Martin Mejtský. Takisto sa do nej nakoniec vrátil Eduard Krčmář.

Na úvod počas nástupu si všetci prítomní uctili pamiatku minútou ticha bývalého žarnovického pretekára Karola Vallnera, aby sa potom mohli už naplno rozhorieť boje na dráhe.

Prvá jazda hneď spôsobila rozruch na tribúnach, keď sa vedenia ujal Michal Tomka, no už na konci prvého kola sa cez neho po drobnej jazdeckej chybe prehnali Michal Škurla aj Ondřej Smetana a domáci prehrali 1:5. V druhej jazde boli diváci svedkami suverénneho víťazstva Eduarda Krčmářa, ale aj dvoch pádov Martina Mejtského, ktorý však aj napriek tomu došiel do cieľa. Jazda skončila remízou 3:3.

Tretia jazda priviedla na štart aj debutanta Jakuba Valkoviča, ktorému prišli zvlášť fandiť aj žiaci Základnej školy z Hronských Kľačian. Príchod asi tridsiatky detí spolu s pani učiteľkami, upútal pozornosť už pri príchode na štadión. Podobne aj Jakub upútal dobrým štartom, keď sa zaradil za Michala Škurlu a Michala Tomku pred oveľa skúsenejšieho pretekára z Pardubíc, Josef Nováka a ukoristil tak hneď vo svojej prvej jazde aj prvý bodík. Jazda skončila 3:3.

Cieľom štvrtej jazdy prešli len traja pretekári, keď Patrika Búriho zradilo zdefektované zadné koleso už na konci prvého kola. Fritz Wallner však víťazstvom zachránil pre domácich aspoň remízu 3:3.

Druhá séria jázd už v úvode ponúkla asi najkrajšiu jazdu dňa. Raketový štart predviedol Michal Tomka tesne nasledovaný Eduardom Krčmářom a práve s ním bojoval celé štyri kolá o vedúcu pozíciu, ktorú si niekoľkokrát vymenili. Úspešnejší bol nakoniec domáci junior, ktorý si tak mohol pripísať veľmi cenný skalp špičkového juniora. Zásluhou tretieho miesta Jána Mihálika domáci vyhrali jazdu v pomere 4:2 a znížili priebežný stav na 14:16.

Aj ďalšia jazda mala slovenského víťaza. Tentoraz ním bol Patrik Búri, ktorý ešte počas prvého kola za seba odsunul Ondřeja Smetanu, ktorý síce potom celý čas skúšal ataky na nášho pretekára, no neuspel. Bod sa tentoraz nepodarilo vybojovať Jakubovi Valkovičovi a jazda tak skončila opäť 3:3. Raketový štart a žiadnu dišputu nepripustil v siedmej jazde Krčmář, ktorý bez problémov vyhral nad dvojicou Tomka, Mihálik a vybojoval tak ďalšiu remízu 3:3.

Dlho to vyzeralo na ďalšiu remízu aj vo ôsmej jazde, kde síce viedol Smetana tesne nasledovaný Fritzom Wallnerom, no Patrik Búri držal Michala Škurlu za sebou až do výjazdu z poslednej zákruty, kde bol rýchlejším skúsenejší Škurla a domáci tak prehrali jazdu 2:4.

Najsmolnejšou bola pre domácich jazda s poradovým číslom deväť. Na štarte sa najprv prehodil Jakub Valkovič. Po opakovanom štarte sa do nájazdu posledný dostal Ján Mihálik, aby sa pekným bojovným predbiehacím manévrom doslova predral na druhé miesto pred Nováka v nájazde druhej zákruty prvého kola. Radosť však netrvala dlho a už v ďalšom kole musel odstúpiť pre zadretý motor. Znamenalo to 5:0 pre hostí a zvýšenie náskoku na 31:22, čo však v nasldujúcej jazde napravili s perfektne odjazdenou dvojičkou Fritz Wallner a Patrik Búri, keď odviedli nielen Martina Mejtského, ale najmä Krčmářa, ktorý vidiac bezvýslednosť ďalšieho boja, jazdu následne vzdal. Tak sa dočasne výsledok ustálil na 27:32. Tým však padla možnosť nasadenia žolíka domácim trénerom Jánom Danielom, ktorého plánoval na 11. jazdu a na ktorého nasadenie je potrebná minimálne šesťbodová strata na súperov tím.

A práve jedenásta jazda opäť ponúkla pekný priebeh, keď sa raketovo dopredu dostal Michal Tomka, ktorý po odstúpení Jána Mihálika z pretekov, bojoval s českými súpermi osamotene. Aj napriek atakom vlani tretieho najlepšieho juniora u našich západných susedov Smetanu, dokázal víťazstvo tesne uhájiť asi o šírku prednej pneumatiky, čo znamenalo koniec špekulácií okolo možnosti nasadiť žolíka v poslednej jazde základnej časti. Tú jasne ovládol Wallner, keď nedal ani kúsok šance svojim  českým súperom. O lepší výsledok sa snažil Jakub Valkovič, ktorý stíhal Mejtského, no k predbehnutiu sa nedostal a výsledok 3:3 znamenal 33:38 v priebežnom skóre.

V predposlednej jazde sa predstavili tretí a štvrtí najúspešnejší pretekári svojich tímov. Z víťazstva sa tešil Smetana nasledovaný domácim Patrikom Búrim a Jakubom Valkovičom, ktorý opäť porazil Nováka. Posledná jazda ponúkla taktiež zaujímavý priebeh, no nakoniec ju vyhral Krčmář pred Wallnerom, Škurlom a Tomkom.

Záverom treba len vysloviť spokojnosť s výkonom domácich pretekárov, ktorí nezabudli na svojich fanúšikov a prišli sa poďakovať spoločne aj s trénerom pred hlavnú tribúnu, pričom vďaka patrí aj českým juniorom, ktorí predviedli bojovný výkon a zaslúžene vyhrali. Fanúšikovia sa už teraz môžu tešiť na najbližšie preteky, ktorými bude semifinále Majstrovstiev Európy jednotlivcov v nedeľu 15.mája.

Česká republika 45 - Eduard Krčmář 14, Ondřej Smetana 13, Michal Škurla 11, Josef Novák 5, Martin Mejtský 2

Slovensko 38 - Fritz Wallner 15, Michal Tomka 11, Patrik Búri 8, Ján Mihálik 2, Jakub Valkovič 2

Zdroj: speedwayclub.sk
Text: Martin Búri

 

skcz06.JPGskcz08.JPGskcz09.JPGskcz11.JPGskcz14.JPGskcz16.JPGskcz19.JPGskcz20.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok