Skoč na obsah Skoč na menu

Poliaci prídu do Žarnovice v silnej zostave

Poliaci prídu do Žarnovice v silnej zostave

V pondelok sa v Tarnówe odjazdilo finále Zlotego kasku, ktorý bol zároveň aj kvalifikáciou poľských pretekárov do pretekov Majstrovstiev sveta a Európy. Predchádzali mu ďalšie kvalifikačné preteky, čo je zárukou toho, že Poľsko nasadzuje do šampionátov len skutočnú kvalitu na základe momentálnych výsledkov. Fanúšikovia, ktorí si nájdu cestu 15. mája na žarnovický štadión budú preto vidieť aj z Poľska len to najlepšie.

Zloty kask, po slovensky Zlatá prilba, sa skončila víťazstvom Patryka Dudeka. Po pretekoch urobil nasadenie tých najlepších do svetových a európskych šampionátov Marek Cieślak, tréner poľskej reprezentácie. Do Žarnovického semifinále ME posiela Przemyslawa Pawlickeho a Krzysztofa Buczkowskeho.

Przemyslaw "Przemek" Pawlicki je starší z bratskej dvojice veľmi talentovaných pretekárov, ktorí patria medzi nádeje poľskej plochej dráhy a zároveň má za sebou už množstvo úspechov aj na medzinárodnej scéne. Plochú dráhu spoločne so svojim bratom Piotrom dá sa povedať, zdedil po otcovi Piotrovi, ktorý patril medzi kvalitných poľských pretekárov druhej polovice 80. rokov a na začiatku 90. rokov, kedy však ukončil kariéru kvôli ťažkému zraneniu chrbtice, po čom bol istý čas pripútaný na invalidný vozík. Przemek je 24-ročný pretekár, ktorý získal plochodrážnu licenciu v roku 2008. Podobne ako jeho otec, reprezentoval farby Leszna. Už vo svojich prvých extraligových pretekoch proti Wroclawi dokázal vybojovať jedenásť bodov! Vo svojej druhej sezóne už štartoval vo švédskej Elitserien a bez problémov postúpil do finále MS juniorov. Nakoniec však vo finálových pretekoch neštartoval pre zranenie. Avšak dokázal ešte predtým získať titul majstra Európy juniorov, to po roku a pol na plochodrážnych ováloch! Taktiež sa stihol pričiniť o zisk zlata pre Poľsko v MS juniorských družstiev.

V roku 2010 si dokázal tento poľský supertalent vybojovať striebro v ME juniorov a takisto aj v juniorských Majstrovstvách Poľska. V roku 2011 sa stal majstrom Európy dvojíc a v Majstrovstvách Poľska jednotlivcov obsadil druhé miesto. V roku 2012 štartoval ako divoká karta v GP Leszna, kde so ziskom siedmych bodov obsadil desiate miesto. Poľskej reprezentácii pomohol k majstrovskému titulu MS juniorských družstiev a ME juniorských družstiev. Ďalšími úspechmi sa môže pochváliť z poľskej Extraligy, keď Lesznu pomohol vlani k majstrovskému titulu, kým predvlani to bolo striebro. Vlani aj predvlani zvíťazil na Zlatej prilbe v Poľsku. A taktiež vlani pomohol poľskej reprezentácii k bronzu vo Svetovom pohári družstiev.

Krysztof Buczkowski, ktorý na konci mája oslávi tridsiate narodeniny, patrí už niekoľko rokov do širšieho národného kádra Mareka Cieślaka pre Svetový pohár družstiev. Licenciu získal v roku 2002. Úspechy tento pretekár zbieral prakticky od juniorských rokov. V rokoch 2006 a 2007 sa pričinil o titul majstra sveta juniorských družstiev. V roku 2012 a vlani bol súčasťou národného tímu pre Svetový pohár družstiev, pričom v druhom prípade pomohol Poľsku k bronzovej medaile. Taktiež v roku 2012 sa stal tretím najlepším Poliakom v ich šampionáte jednotlivcov. Počas svojej kariéry po celý čas patrí medzi najvyťaženejších pretekárov vo svete plochej dráhy, keďže štartuje v poľskej Extralige, švédskej Elitserien, dánskej Superlige a niekoľko rokov strávil aj na Britských ostrovoch.

Obaja spomínaní poľskí pretekári budú určite jednými z najhorúcejších kandidátov na postup.

 

Zdroj: speedwayclub.sk/Martin Búri

 

pawlicki.JPGpawlicki1.JPGpawlicki2.JPGpawlicki3.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok