Skoč na obsah Skoč na menu

Dvojnásobný majster Slovenska oslavuje 70 rokov!

Dvojnásobný majster Slovenska oslavuje 70 rokov!

1.mája sa ďalšia osobnosť z histórie slovenskej plochej dráhy, Bratislavčan Jozef Tóth, dožíva okrúhleho životného jubilea, 70 rokov. 

Pretekať začal v roku 1967. V bratislavskom Prievoze sa vtedy jazdilo a trénovalo sporadicky a po roku 1968 už vôbec nie. Jozef Tóth, známy ako „Efa“ pre svoju podobu s českým hercom Karlom Effom, sa napriek tomu stal po Ružičkovi ďalším Slovákom, ktorý sa dokázal presadiť v rámci Československa. Do pretekania priniesol nový bojovný štýl. Telom akrobaticky vyvažoval v zákrutách motocykel, aby čo najviac využil jeho výkon. Jeho jazda sa stretala s úškrnkami, ale keď zakrátko prišli s niečím podobným Američania, všetci boli nadšení.

 Už v roku 1970 reprezentoval proti mladým Angličanom v Březolupoch, v Žarnovici, a dvakrát štartoval v Rakúsku. Počas posledného augustového víkendu v roku 1971 sa v Žarnovici dvakrát bodovo vyrovnal Janovi Vernerovi, aby skončil dvakrát štvrtý v predkvalifikácii majstrovstiev Československa a na Zlatej prilbe SNP. O rok neskôr zachraňoval československé farby v tradičnom žarnovickom podujatí proti štvorici pretekárov NDR. Po dvadsiatich jazdách bol od neho lepší len neskorší víťaz Dieter Tetzlaff a po finálovom súboji sa pred neho dostal ešte Clemens Bever. Do majstrovstiev Československa sa prebojoval v roku 1973. Ako náhradník dostal príležitosť štartovať už v prvých dvoch kolách v Slanom a v Čakoviciach a ohúril českú verejnosť ôsmym a piatym miestom. V roku 1973 ako prvý Slovák zasiahol do majstrovstiev sveta. Vo vtedajšom juhoslovanskom, dnes chorvátskom Prelogu obsadil 6. miesto a zopakoval si majstrovské preteky aj v prvom kole v západonemeckého Krumbachu. Štart vo finálovej sérii majstrovstiev Československa si zopakoval v roku 1976, kedy už druhý rok jazdil za Tatru Kopřivnice v extralige, V roku 1977 dopomohol Zohoru k prvenstvu v II. lige a takmer aj k postupu do I. ligy.  

Osobitnou kapitolou sú jeho štarty v Majstrovstvách Slovenska a súboje s presilou žarnovických pretekárov z generácie Ivana Dedinu s Ľudovítom Bartfayom a Jána Daniela s Jánom Danihelom. Vybojoval dva majstrovské tituly v rokoch 1971 a 1972, dvakrát skončil druhý a raz tretí. Z 25 majstrovských pretekov si odniesol 11 krát zlatý, po štyrikrát strieborný a zelený veniec. Štatistika mohla byť oveľa bohatšia, keby konanie slovenských šampionátov nebolo prerušené.  

Po roku 1978 nahradili pretekársky motocykel u Jozef Tótha lyže, tenisová raketa a bicykel. V roku 1989 sa stal iniciátorom cyklomaratónu z Bratislavy do Jasnej v dĺžke 312 km. Vďaka športu sa cítil zdravý ako ryba a aj tak mu ako 59 ročnému diagnostikovali zhubný nádor na pankrease. Podstúpil osem a pol hodinovú operáciu, ale následnú onkologickú liečbu nahradil bylinkami. Odvtedy uplynulo už viac ako desať rokov a Jozef žije a ďalej športuje. Dalo by sa dokonca povedať, že je príkladom tvrdenia, že muži nestarnú.

Zdroj: speedwayclub.sk/J. Treščák

 

toth.jpgtoth1.jpgtoth2.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok