Skoč na obsah Skoč na menu

Slovenský titul PD ukoristil lietajúci Austrálčan

Slovenský titul PD ukoristil lietajúci Austrálčan

Nedeľné popoludnie patrilo v Žarnovici Medzinárodným majstrovstvám Slovenska spojeným s Memoriálom Ladislava Eliáša. Nepriaznivé predpovede počasia našťastie opäť nevyšli a diváci tak videli pekné súboje pretekárov z deviatich krajín. Bez porážky prešiel pretekmi austrálsky jazdec Rohan Tutgate, ktorý získal tohtoročný titul medzinárodného majstra SR na plochej dráhe. Domáci pretekári podali bojovný výkon, pričom z novej rámoviny za najlepšie umiestneného Slováka sa tešil najstarší z nich.

Takmer 2 000 divákov dalo v nedeľnom popoludní prednosť pred pohodovým sedením pri televízii a sledovaním zápasu Slovensko vs. Nemecko, plochej dráhe. A určite nemuseli ľutovať. Dvadsaťdva jazdcov ukázalo svoje majstrovstvo a fanúšikovia boli svedkami pekných súbojov.

Nástup sa už tradične niesol v slávnostnom duchu. Zúčastnila sa ho aj pani Eliášová, manželka tragicky zahynulého Ladislava Eliáša, ktorého memoriál je už tradične súčasťou Medzinárodných majstrovstiev Slovenska od roku 2011. Medzi hosťami nechýbal ani Peter Smižík, prezident Slovenskej motocyklovej federácie. Divákov pútala najmä početná slovenská plochodrážna enkláva, ale aj zvedavosť na výkony austrálskeho pretekára. Ten sa s organizátormi dohodol na svojom štarte iba v sobotu v popoludňajších hodinách, letecky sa dopravil na trase Londýn - Bratislava do Žarnovice v nedeľu ráno, aby sa predvečerom tešil zo slovenského titulu a opäť sa vydal na Britské ostrovy.

Preteky sa od začiatku mohli pochváliť napínavým priebehom. Vďaka kvalitatívnej vyrovnanosti pretekárov a dobre pripravenej dráhe už prvé jazdy priniesli pekné súboje. Preteky otvoril svojim víťazstvom obhajca titulu Stanislaw Burza, ktorý to mal však ťažké nielen s Martinom Málekom, ale aj s Dánom Kenni Nissenom. V druhej jazde vystrčil rožky Austrálčan Tungate, ktorý dokázal vyhrať aj napriek tomu, že išlo o jeho prvý kontakt s našou dráhou. Odniesol si z nej skalp ostrieľaného a v Žarnovici vždy nebezpečného Tomáša Sucháneka. Tretia jazda pútala pozornosť divákov asi najviac. Obsadenie bolo čisto slovenské. Štart sa musel najprv opakovať po "letmáku" Michala Tomku. To stihlo ešte prehodiť Patrika Búriho, ktorý len tak tak zabránil kolízii s Michalom. Opakovaný štart ovládol Patrik Búri. Ostatní sa však nezmierili so svojimi pozíciami a diváci videli pekné súboje. V treťom kole sa však k zemi porúčal Ján Mihálik a hneď po zastavení jazdy aj Adam Čarada. Horšie dopadol druhý menovaný, ktorého s narazeným bokom odviezla sanitka do žiarskej nemocnice na pozorovanie. Ján Mihálik bol vylúčený. Tretí štart výborne zvládol Michal Tomka. V najkrajšom súboji dňa, ktorý následne predviedol s Patrikom Búrim, by si obaja určite zaslúžili "standing ovation". Obaja bojovali medzi sebou v duchu fair play, pričom sa nakoniec z víťazstva tešil starší z nich Patrik Búri, ktorý predbehol svojho súpera až v poslednom kole.

Celkovo výkony našich juniorov určite divákov pobavili. Už nemuseli čakať do každej štvrtej jazdy na slovenského pretekára ako to bývalo v minulosti. Už ich mali takmer v každej jazde. Pekne sa predviedol debutant David Pacalaj. Vo svojich 14-tich rokoch dokázal vybojovať tri body a to všetci videli, že len neskúsenosť ho pripravila o minimálne dvojnásobok bodov. Dokázal za svojim chrbtom dokonca vodiť aj Stanislawa Burzu a ďalších. S trojbodovým zápisom nakoniec skončil aj Ján Mihálik. Ten však dokončil iba dve jazdy. V ďalších dvoch padol a vždy na bodovanej pozícii. Jakub Valkovič sa nakoniec musel uspokojiť so ziskom jediného bodu na úkor Petra Vidu. Po prvej jazde, keď po súboji podľahol Patrikovi Búrimu, sa Michal Tomka nedokázal už vypäť k väčším výkonom a v ďalších dvoch jazdách vybojoval iba jeden bod. O ďalšie body ho pripravilo pretrhnutie štartovacej pásky v jeho poslednej jazde. Patrik Búri po víťazstve v úvode dal dokopy ešte sedem bodov a so ziskom jedenástich bodov skončil celkovo siedmy, čím sa stal najlepším domácim pretekárom a tešil sa zo zisku rámoviny v hodnote cca 1 000 eur.

Ďalším kto dostával divákov do varu bol takmer domáci Fritz Wallner. Ten svojim odvážnym štýlom jazdy vyhovel aj najnáročnejšiemu divákovi. Do poslednej chvíle sa zdalo, že práve on a Rohan Tungate budú dvaja neporazení po základnej časti. Nakoniec mu však porážku v jeho poslednej jazde základnej časti pripravil Stanislaw Burza. Dravým spôsobom jazdy sa ukázal maďarský štyridsiatnik Norbert Magosi, či pardubický Tomáš Suchánek. Trochu nečakane sa medzi horúcich adeptov na titul zaradil aj Dán Kenni Nissen. Okrem spomínaných do semifinálových jázd postúpili ešte Česi Martin Gavenda, Martin Málek a Hynek Štichauer, či Ukrajinec Andrij Kobrin. Rohan Tungate si víťazstvom v základnej časti pripísal nielen víťazstvo v Memoriáli Ladislava Eliáša, ale aj priamy postup do finále.

Práve brány finále sa tesne zavreli pred jediným domácim zástupcom v semifinále, Patrikom Búrim, ktorý síce dokázal za sebou udržať stále dotierajúceho Martina Máleka, no bol prikrátky na Kenni Nissena a Norbiho Magosiho.

Z druhého semifinále postúpil ďalej po peknom súboji Stanislaw Burza a Fritz Wallner a prekvapujúco vypadol Tomáš Suchánek.

Finále, pred ktorého štartom si jazdci vyberali dráhy pre svoj štart podľa umiestnenia, ponúklo ostrý štart, po ktorom sa jazdci ocitli v jednom balíku. Na to doplatil Norbert Magosi, ktorému nezostalo miesto vo výjazde z prvej zákruty a nebezpečne zachytil o zadné koleso Rohana Tungatea. Ten len tak tak zabránil hrozivému pádu, no maďarský veterán sa ocitol v kotrmelcoch. Na opakovaný štart už Magosi nenastúpil. V prvom kole po štarte musel svoj stroj pre poruchu odstaviť Fritz Wallner. O víťazovi tak rozhodla bezproblémová jazda Rohana Tungatea. Striebro vybojoval Stanislaw Burza a bronz Kenni Nissen z Dánska.

Výsledky MM SR na plochej dráhe 2016:

1. Rohan Tungate, Austrália (4,4,4,4) 16 + 1. finále

2. Stanislaw Burza, Poľsko (4,2,2,4) 12 + 2. finále

3. Kenni Nisssen, Dánsko (3,3,4,3) 13 + 3. finále

4. Fritz Wallner, Rakúsko (4,4,4,3) 15 + E finále

5. Norbert Magosi, Maďarsko (3,3,3,4) 13 + M finále

6. Tomáš Suchánek, Česká republika (3,4,3,3) 13 + 3. semifinále

7. Patrik Búri, Slovensko (4,2,3,2) 11 + 3. semifinále

8. Andrij Kobrin, Ukrajina (1,3,2,3) 9 + 4. semifinále

9. Martin Málek, Česká republika (2,E,3,2) 7 + 4. semifinále

10. Martin Gavenda, Česká republika (0,2,4,2) 8 + 5. semifinále

11. Hynek Štichauer, Česká republika (2,3,2,4) 11 + E v semifinále

12. Maksim Rozoščuk, Ukrajina (2,4,M,E) 6

13. Patrik Mikel, Česká republika (1,1,2,1) 5

14. Michal Tomka, Slovensko (3,0,1,T) 4

15. Kenni T. Hansen, Dánsko (M,1,1,2) 4

16. Milen Manev, Bulharsko (1,1,1,1) 4

17. David Pacalaj, Slovensko (2,1,0,0) 3

18. Ján Mihálik, Slovensko (X,2,1,F) 3

19. Jakub Valkovič, Slovensko (0,0,0,1) 1

20. Péter Vida, Slovensko (-,-,0,0) 0

21. Adam Čarada, Slovensko (F,-,-,-) 0

22. Jannik Klein, Rakúsko (-,E,-,-)

 

Text: Martin Búri, speedwayclub.sk

 

msr4.JPGmsr.JPGmsr1.JPGmsr2.JPGmsr3.JPGmsr5.JPGmsr6.JPGmsr7.JPGmsr8.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok