Skoč na obsah Skoč na menu

1.liga priniesla v Žarnovici zaujímavú zápletku

1.liga priniesla v Žarnovici zaujímavú zápletku

Plochodrážny víkend organizovaný Speedway Clubom Žarnovica mal svoje vyvrcholenie nedeľným meraním síl štyroch tímov v rámci českej 1.ligy. Jej prvé tohtoročné kolo prinieslo zaujímavú zápletku, ktorej rozuzlenie videli diváci až v posledných jazdách.

Po relatívne úspešných pretekoch v sobotu v podaní slovenských juniorov, prišla nedeľa a s ňou aj nádeje, že dobré výkony vynesú Žarnovicu do boja o popredné miesta. Opak bol však pravdou. Ešte v sobotu večer do neskorých hodín prebiehalo grédrovanie a valcovanie dráhy, ktorá dostala 26-timi jazdami poriadne zabrať. Aby bola bezpečná pre všetkých účastníkov, nielen tých skúsenejších, vyvinul SC Žarnovica maximálnu snahu a v nedeľu od 6.00 hodiny krúžila cisterna a potom aj traktor so šmykom takmer neprestajne až do začiatku pretekov. Výsledkom bola výborne pripravená dráha, na ktorú nemohol žiadny pretekár nadávať. Toto nakoniec viac vyhovovalo českým pretekárom, pravda okrem tých, ktorí sa "zodpovedne" pripravovali na preteky s partiou až do nedeľného rána, a podávali oveľa lepšie výkony, než deň predtým.

Nástup sa niesol už tradične v duchu slávnostnom, k čomu prispel svojou účasťou aj bývalý dlhoročný reprezentant Žarnovice v ligových a ďalších súťažiach na plochej dráhe a niekoľkoročný kapitán ligového tímu Vladimír Ceglédy. Potom sa už rozhoreli boje na dráhe. Už prvé jazdy však schladili víťaznú atmosféru v domácom tíme, v ktorom bola citeľná absencia Patrika Búriho, ktorý sa zranil v úvode sobotných pretekov a pre zranenia krku a chrbta ho tréner nechal radšej stáť.

Na úvod dostali naši pretekári ľadovú sprchu, keď nás porazila pražská dvojica Smetana - Hájek 5:1. K výbornému výkonu sa na úkor našej dvojice vytiahol aj v tretej jazde pražský Hájek, ktorý prakticky neohrozene došiel do cieľa ako víťaz. Za ním sa naši Jakub Valkovič a Adam Čarada najprv vysporiadali s Václavom Kvěchom, aby si vzájomne vymenili pozície, no druhý menovaný nakoniec jazdu nedokončil pre roztrhnutú reťaz a z remízy bola opäť prehra, tentoraz v pomere 2:4. Do piatej jazdy už nasadzoval tréner Ján Daniel z pozície náhradníka Michala Tomku, ktorý mal byť esom v rukáve domáceho tímu, nakoľko náhradník mohol byť nasadzovaný kedykoľvek do ktorejkoľvek jazdy, ale maximálne 6-krát. Michal jazdu bez problémov vyhral, no o vzrušenie na tribúnach sa tentoraz staral Jakub Valkovič. Ten sa z posledného miesta dostal na tretie, keď za seba odsunul Jakuba Fencla. Ten mu to po jednom kole vrátil. Jakub však stihol dobehnúť jeho tímového kolegu Radeka Podhadského, s ktorým si medzitým Fencl vymenil pozíciu a v poslednej zákrute zachránil pre Žarnovicu nielen jeden bod, ale aj výhru so Slaným 4:2. To však bolo na ďalší priebeh zo žarnovickej strany všetko. Slaný nám prehru dokonale vrátil v ďalšej spoločnej jazde. Tú jasne vyhral Michal Dudek, za ktorého chrbtom sa odohrával súboj druhého Fencla s našim Adamom Čaradom. Keď už sa zdalo, že vo štvrtom kole sa Adam dostane pred českého súpera, ten ho zavrel na mantinel a bolo po domácich nádejach a skorigovaní prehry 1:5. Horšie to bolo v ďalšej jazde, v ktoej sme už súperili s Pardubicami. Po slabom úvode sa už na dráhu nedostal Martin Mejtský, ktorého nahradil Tomáš Suchánek. Ten po štarte nepoznal súpera. No za ním sa odohrával súboj dvoch generácií. Michal Tomka v ňom ťahal za dlhší koniec a viedol pred Petrákom, ktorý by mu vekom mohol byť otcom. Michal však tohto pardubického rutinéra držal za sebou až pokým ho nezradil motocykel a neostal stáť. Náš tím tak opäť prehral v pomere 1:5.

Pre ďalší priebeh jázd už nechal tréner Ján Daniel stáť Jána Mihálika, ktorý nemal svoj deň a slabé štarty ho stáli možnosť zabojovať o body. A trochu nečakane prišiel aj na niekoľko jázd o Adama Čaradu, ktorý si v depe nevedel dať so svojim tímom rady s technickými problémami. Keď sa mu ich podarilo vyriešiť, tréner už mal jasnú koncepciu s dvojicou Valkovič - Tomka. Jedenásta jazda bola súperením našej dvojice opäť s Petrákom a Suchánekom, ktorí prakticky od polovice pretekov jazdili sami za Pardubice, keď Nováka a Mejtského kvôli slabým výkonom nechal manažér Ľubomír Vozár stáť. Po štarte sa opäť neohrozene do čela dostal Suchánek nasledovaný Petrákom. Naša dvojica však nezaváhala a všetko naptravila z výjazdu prvej zákruty, keď popri Petrákovi doslova preletela obidvomi stranami. V druhom kole si to však Petrák sčasti vynahradil, keď samu podarilo predbehnúť naspäť aspoň Michala Tomku. Za to Jakub Valkovič mu dokázal odolať a zachránil aspoň menšiu prehru 2:4.

Už pred poslednými tromi jazdami, ktoré sú podľa programu nasadzovacie a štartujú v nich zakaždým iba po jednom jazdcovi z každého tímu, bolo jasné, že Žarnovica do poradia na prvých troch miestach neprehovorí. Aj napriek tomu sa tréner Ján Daniel a jazdci, ktorých nasadil, snažili stratu na súperov zmenšiť, čo sa im aj podarilo. Keby takto bodovali naši jazdci od začiatku, vyzeralo by to inak...

V trinástej jazde nastúpil za Sc Žarnovica Jakub Valkovič. Jazdu ovládol bezkonkurenčný Suchánek a za ním došiel do cieľa Fencl. Jakub dokázal poraziť pražského Hájeka, ktorý mal dovtedy punc neporaziteľnosti od našich jazdcov. V štrnástej jazde nastúpil Michal Tomka. Jazdu po súbojoch v prvej zákrute v peknom štýle vyhral, akoby chcel svojim súperom ukázať, že on sa musí ponáhľať do depa lebo štartuje aj v ďalšej jazde. V nej mu chrbát ukázal jedine Suchánek, pričom za našim pretekárom skončil aj víťaz sobotných pretekov Smetana a bodový zisk Žarnovice sa zastavil na 17.

Záverečným zhrnutím pretekov možno dodať, že nie každý deň je sobota (kedy sa našim darilo) a aj napriek slabšiemu výkonu našich jazdcov videli diváci pekné preteky, počas ktorých sa takmer v každej jazde predbiehalo a bojovalo.

Výsledky:

Pardubice 26 (Tomáš Suchánek 15, Jaroslav Petrák 10, Martin Mejtský 1, Josef Novák 0)

Slaný 24 (Michal Dudek 12, Adam Fencl 9, Radek Podhadský 3)

Praha 23 (Ondřej Smetana 12, Filip Hájek 9, Václav Kvěch 1, Patrik Mikel 1)

Žarnovica 17 (Michal Tomka 8, Jakub Valkovič 7, Adam Čarada 2, Ján Mihálik 0)

 

zdroj: speedwayclub.sk/M.Búri

 

liga.JPGliga1.JPGliga3.JPGliga4.JPGliga5.JPGliga6.JPGliga7.JPGliga8.JPGliga9.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok