Skoč na obsah Skoč na menu

Vznikla nová liga aj so slovenskou účasťou

Vznikla nová liga aj so slovenskou účasťou

Dňa 3.12.2016 prebehlo v Žarnovici rokovanie medzi zástupcami klubov z Čiech, Poľska, Ukrajiny, Maďarska a Slovenska, ktorého výsledkom je vznik novej medzinárodnej plochodrážnej ligy, ktorá má zaplniť miesto po zaniknutej Jadranskej lige a pomôcť v raste mladých pretekárov zo spomínaných krajín. Názov ligy je odvodený o niekdajšieho Pohára mieru a priateľstva - Speedway Friendship Cup.

Jadranská liga, ktorá sa pred sezónou 2015 pretransformovala do Jadranských dvojíc, prestala v tejto podobe fungovať s uplynulou sezónou. Bolo to z personálnych dôvodov, nakoľko chorvátska a slovinská plochá dráha prechádza hlbokou krízou, keď v Chorvátsku je momentálne posledným aktívnym pretekárom Jurica Pavlic a v Slovinsku ostala iba štvorica Matic Ivačič, Denis Štojs, Matej Žagar a Nick Škorja a obe krajiny avizovali prerušenie súperenia v tímových súťažiach. Pre porovnanie ešte v roku 2011 sa musela v spoločnom Slovinsko-chorvátskomšampionáte jednotlivcov jazdiť kvalifikácia pred hlavnými pretekmi, keďže jazdcov mali tieto krajiny spoločne okolo dvadsať.

Zo spomínaných dôvodov sa českí a slovenskí zástupcovia rozhodli ísť inou cestou a hľadať možnosť ligovej súťaže s krajinami, kde je možná. Veľký záujem o spoločnú súťaž prejavili už pred rokom Ukrajinci. K nim sa teraz pridala ešte maďarská strana reprezentovaná Debrecenom a pozvanie dostali aj organizátori z poľských Šwietochlowic, ktoré v minulosti mali družobné vzťahy zo Žarnovicou a kde znovuožíva plochá dráha po rokoch nefunkčnosti.

Dnes po štyroch hodinách rokovaní sa dospelo k spoločnej lige s názvom Speedway Friendship Cup, v ktorej bude jazdiť pätica tímov pod hlavičkou Debrecenu, Pardubíc, Rivne, Šwietochlowic a Žarnovice. Dohodol sa kalendár pretekov, keď u každého účastníka sa bude jazdiť víkendovo. V sobotu to bude ligové meranie síl a v nedeľu preteky jednotlivcov. Tímy budú jazdiť podľa upraveného rozpisu z ľadovej plochej dráhy. Pôjde o meranie si síl piatich tímov v štvorčlennom zložení. Ideou ligy je, aby v nej štartovali hlavne začínajúci pretekári, juniori poprípade pretekári v seniorskom veku s nízkym počtom pretekov. Týmto by mal byť zabezpečený rast výkonnosti mladých pretekárov, ktorí majú možnosť vyjazdiť sa na rôznych dráhach.

V pretekoch jednotlivcov budú štartovať zakaždým traja jazdci z každého tímu, ktorých doplní ešte organizátor jedným nasadeným, aby ich bolo 16.

Zástupcovia klubov sa spoločne zhodli, že sa do budúcna nebudú brániť pred rozšírením tejto súťaže aj do ďalších krajín.

Predbežný kalendár:

27.-28.5. - Debrecen

10.-11.6. - Rivne a Červenograd

29.-30.7. - Pardubice

2.-3.9. - Žarnovica

9.-10.9. - Świetochlowice

Čaká sa na potvrdenie termínu vo Świetochlowiciach, ktorý záleží od poľského kalendára.

 

Zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

 

rokovanie.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok