Skoč na obsah Skoč na menu

Jubileum Ivana Dedinu

Jubileum Ivana Dedinu

Najlepší slovenský pretekár na plochej dráhe v druhej polovici šesťdesiatych rokov Ivan Dedina oslávil ešte v polovici januára 75. narodeniny. Narodil sa 18. januára 1942 a vzťah k motocyklom a k motocyklovému športu zdedil po otcovi Jánovi. Od 16 rokov jazdil branné súťaže, terénne preteky a cestné preteky. Potom, ako v Banskej Bystrici vznikol štadión pre plochú dráhu, presedlal v roku 1960 na túto disciplínu.

V roku 1961 bol už najlepším pretekárom Banskej Bystrice a v roku 1962 bol najlepší aj v spoločnom družstve Slovenska v II. lige. Ligovú súťaž nahradili od roku 1963 majstrovstvá Slovenska. K druhým miestam v rokoch 1963 a 1964 pridal v nasledujúcich dvoch sezónach prvé dva majstrovské tituly. V roku 1964 sa kvalifikoval ako náhradník do finálovej série majstrovstiev Československa. Dopomohlo mu k tomu najmä 6. miesto vo štvrťfinále v Poprade a 8. miesto v semifinále v Banskej Bystrici. V posledných majstrovských pretekoch v Olomouci sa dostal aj medzi šestnástku finalistov. Niečo podobné zo Slovenska dovtedy nikto nedokázal a prekonal ho až po šestnástich rokoch Lubomír Jedek vo farbách Žarnovice. Aj Ivan Dedina strávil sezóny 1967 až 1971 v Žarnovici. Bol skutočným kapitánom tvoriaceho sa nášho družstva a kariéru korunoval v roku 1969 tretím titulom majstra Slovenska. Do majstrovstiev zasiahlo vtedy 17 slovenských pretekárov a zo štyroch kôl sa každému počítali tri najlepšie výsledky. Dedina trikrát zvíťazil a stratil len 2 body. V roku 1970 nejazdil, pretože si na lyžovačke zlomil nohu. V sezóne 1971 sa rozlúčil s aktívnou činnosťou. 
V jeho začiatkoch bolo zážitkom postaviť sa na štart spolu s Tomíčkom, Kasperom, Plechanovom, Samorodovom, Tkoczom či Žytom. Absolvoval niekoľko sústredení širšieho reprezentačného kádra ako v roku 1961 v Mšene s päťnásobným majstrom sveta Ove Fundinom, alebo v roku 1963 na legendárnom dvestotisícovom Strahove. Ivan Dedina bol najlepší na Slovensku, ale mohol dosiahnuť ešte viac. Potreboval by však lepšie podmienky tréningové a technické. Pred trénovaním si často musel so spolujazdcami polievať zákruty hadicou. Nebolo mu súdené sadnúť na nový motocykel. Práve pre poruchy strojov nedokončil viacero pretekov a rezignoval na štarty znamenajúce príležitosť postúpiť na vyššie priečky rebríčka. S motocyklami žije stále. V kariére špičkového pretekára slovenského trialu viedol svojho syna Ivana. Pred tridsiatimi rokmi sa začal venovať historickým motocyklom. V roku 1992 bol spoluzakladateľom Veterán klubu Banská Bystrica a dodnes je jeho predsedom.

 

Zdroj: speedwayclub.sk/J. Treščák, Ing.

 

dedina.jpgdedina1.jpgdedina2.jpg

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok