Skoč na obsah Skoč na menu

Extraligu sme začali pekným tretím miestom

Extraligu sme začali pekným tretím miestom

Včera začala československá Extraliga svojím prvým kolom ročník 2017. Súčasťou nej je aj Speedway Club Žarnovica, ktorý cestoval do Pardubíc v úlohe nič nestratiť a vyskúšať svoju konkurencieschopnosť v kvalitnej súťaži. Premiéra skončila nakoniec veľmi dobre a SC Žarnovica nielen že nechal v Pardubiciach dobrý dojem z výkonu svojich jazdcov, ale odniesol si hneď aj prvé dva tabuľkové body.

Žarnovica začala svoju novodobú účasť v československej Extralige po dlhých 32 rokoch. Veľa práce, snahy a obety zo strany členov SC Žarnovica, ale aj jeho sympatizantov a aj vďaka podpore zo strany mesta Žarnovica, sponzorov a v neposlednom rade vďaka vernosti fanúšikov, sa podarilo zostaviť tím, ktorý môže smelo bojovať o extraligové body. Žarnovická plochá dráha tak zase urobila významný krok vpred.

Do Pardubíc priviedol svoj tím manažér SC Ján Daniel, aby tak nielen prežil svoj comeback do tejto súťaže, v ktorej viedol žarnovický tím aj v roku 1985, ale najmä bral body súperom a ukázal, že mladý a ambiciózny tím zo Slovenska má na to, aby zasiahol do boja o tabuľkové body.

Preteky boli spočiatku ohrozované daždivým počasím. To sa však deň pred ich konaním umúdrilo a vďaka skvelej práci organizátorov, na jazdcov čakala perfektná dráha. Nakoniec ešte všetkých vítalo aj slniečko, ktoré ohrialo fanúšikov pred tým, než ich hriali pekné súboje na dráhe. Škoda len slabšej diváckej účasti, pod ktorú sa podpísalo vrtkavé počasie. No tí čo prišli neľutovali.

Preteky sa od začiatku vyznačovali vyrovnanosťou všetkých celkov. Žarnovický tím ťahal najmä Martin Vaculík, no aj body Staszka Burzu a ostatných chalanov mali veľkú cenu. Veď porážať mohli takmer všetko len českých majstrov a medailistov v rôznych šampionátoch! A to sa body berú veľmi ťažko. Preto každý bod mal hodnotu. Už prvá jazda dostala do varu žarnovický tím. Staszek Burza sa ujal vedenia aj keď mal za súpera Václava Milíka, či Sebastiana Ulameka. Tí ho však nakoniec predbehli a Staszek nebodoval. Potom prišiel jednobodový prídel Patrika Búriho na úkor vylúčenia domáceho Hynka Štichauera a taktiež jednobodový zisk Michala Tomku na úkor Filipa Hájeka, ktorému sa v poslednom období v Pardubiciach pomerne darí. Prvú sériu nakoniec zavŕšil raketovým štartom a trojbodovým prídelom Martin Vaculík.

V piatej jazde priviezol jeden bod Michal Tomka, keď profitoval z pádu a vylúčenia Josefa Franca. To ešte nikto netušil, že práve pražská hviezda nezíska na úkor nášho juniora ani bod do konca pretekov. Suverénne víťazstvo si v šiestej jazde pripísal Marin Vaculík a keď víťaznú trojku priviezol so sebou do depa aj Staszek Burza, Žarnovica prvýkrát v histórii viedla extraligové stretnutie! Trvalo to síce iba do ďalšej jazdy, no treba podotknúť, že slovenský tím sa stále držal v blízkosti prvého miesta. A mohlo byť aj lepšie. Po nule Patrika Búriho, prišlo víťazstvo Martina Vaculíka a vzápätí sa v ďalšej jazde na druhé miesto dostal Michal Tomka. Ten však nedokázal odraziť nápor Martina Máleka a v poslednom kole po neustálych atakoch podľahol aj Štichauerovi. V jedenástej jazde si svoj extraligový sen splnil aj Ján Mihálik, ktorý nahradil Patrika Búriho. Stáť po boku bývalého jazdca GP, ktorého sledoval v televízii ešte ako dieťa, sa nepodarí každý deň. A práve Sebastian Ulamek bol týmto pretekárom. Janči nakoniec v jazde nevyšiel naprázdno, keď profitoval z poruchy Michala Dudeka. Potom prišla nula od Staszka Burzu, ktorý nezabodoval v silnej jazde, no snažil sa o nápravu hneď v ďalšej, kde si pripísal dva body. Peknú jazdu predviedol vzápätí aj Patrik Búri, ktorý v krásnom súboji trvajúcom štyri kolá, dokázal poraziť Ondřeja Smetanu a doviesť dôležitý bod na konto slovenského tímu. V pätnástej jazde, prišiel o neporaziteľnosť Martin Vaculík, ktorého v druhom kole predbehol Josef Franc a Maťo sa už na prvé miesto nedokázal vrátiť. V poslednej jazde základného rozpisu na body nesiahol Michal Tomka.

Do nasadzovacích jázd ako prvý ukladal svojich pretekárov Ján Daniel. To ešte netušil, že s voľbou Michala Tomku do prvej jazdy bude mať veľké šťastie. Michal totiž odpálil zo štartu nedajúc šancu pretekárom ako Josef Franc, Zdeněk Simota, či Hynek Štichauer a s pekným náskokom došiel do cieľa. Tak si pripísal už druhýkrát cenný skalp Josefa Franca. Potom však prišli dve bezdobodové jazdy od Patrika Búriho a Stanislawa Burzu a druhé miesto Martina Vaculíka za Václavom Milíkom. Po súčte bodov bolo jasné, že víťazstvo si vybojovala Praha, ktorá bola paradoxne najviac oslabená zraneniami troch jazdcov základnej zostavy. Na druhé miesto vyskočili domáci a o tretie miesto sa musela ísť rozjazda medzi Slaným a Žarnovicou. Tú vyhral Martin Vaculík, keď Edurad Krčmář došiel iba do nájazdu prvej zákruty a odstúpil.

Výsledky:

1. AK Markéta Praha 35

Sebastian Ulamek 12 (3,1,3,2,3)

Josef Franc 11 (3,X,3,3,2)

Ondřej Smetana 8 (1,2,3,0,2)

Filip Hájek 3 (0,1,1,1)

Jan Kvěch 1 (1)

2. AMK ZP Pardubice 33

Tomáš Suchánek 11 (2,3,1,3,2)

Patrik Mikel 5 (2,0,2,1)

Hynek Štichauer 4 (ex,0,1,3,0)

Josef Novák 0 (E)

Václav Milík 13 (2,3,2,3,3)

3. SC Žarnovica 26

Michal Tomka 5 (1,1,0,0,3)

Martin Vaculík 13+3 (3,3,3,2,2)

Patrik Búri 2 (1,0,1,0)

Stanislaw Brurza 5 (0,3,0,2,0)

Ján Mihálik 1 (1)

4. AK 3ton Slaný 26

Zdeněk Simota 7 (2,1,2,1,1)

Martin Málek 6 (1,2,2,0,1)

Eduard Krčmář 11+E (3,2,2,3,1)

Michal Dudek 2 (0,2,E,E,0)

 

Zdroj: speedwayclub.sk/ M. Búri

 

pardubice-ex.JPGpardubice-ex_02.JPGpardubice-ex_03.JPGpardubice-ex_04.JPGpardubice-ex_05.JPGpardubice-ex_06.JPGpardubice-ex_07.JPGpardubice-ex_08.JPGpardubice-ex_09.JPGpardubice-ex_10.JPGpardubice-ex_11.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok