Skoč na obsah Skoč na menu

Vo vyrovnaných pretekoch sme skončili štvrtí

Vo vyrovnaných pretekoch sme skončili štvrtí

Pekné preteky plné súbojov a vyrovnaného skóre až do posledných jázd, videl v sobotu maďarský Debrecen. Pohár priateľstva odštartoval svojim prvým kolom, ktoré ukázalo dôležitosť stretávania sa tímov s podobnou jazdeckou základňou. Fanúšikov môže tešiť, že o pekné súboje sa starali aj jazdci, ktorí stoja iba na začiatku svojich kariér.

Pri pohľade do štartovnej listiny prvého kola Pohára priateľstva, by hocikomu mohlo napadnúť, že zostavy domáceho Debrecenu a ukrajinského Rivne sa podobajú tým, ktoré by reprezentácie Maďarska a Ukrajiny pravdepodobne nasadili aj pre Svetový pohár družstiev. No na dráhe sa ukázalo, že dravá mlaď sa hocikedy dorovná skúsenej a overenej kvalite.

Horúce počasie, ktoré krotil fúkajúci vietor, privítalo účastníkov v Debrecene. Od začiatku až do konca pretekov sa všetko nieslo v priateľskej atmosfére, pričom samozrejme na dráhe sa zvádzali pekné súboje. Do Debrecenu prišli oslabení Poliaci, ktorí museli vyškrtnúť Tomaszowského, no zároveň namiesto neho mohli trikrát nasadiť ostatných jazdcov. Aj v maďarskej zostave sa miešalo, keď pár dní predtým avizovali vypadnutie Rolanda Benkeho, ktorý si doliečuje následky zlomenej kľúčnej kosti, namiesto ktorého mal nastúpiť Jurica Pavlic. Nakoniec sa však v depe objavil Benko, no po odjazdení tréningu a prvej jazdy z pretekov odstúpil. Inak štartovali všetci v ohlásených zostavách.

Po nástupe sa rozhoreli skutočné boje na dráhe. Hneď prvý štart sa musel opakovať vo štvorici pre pád Norberta Magosiho v prvej zákrute. Na žarnovický tím čakala druhá jazda. V nej sa ukázal suverénom Poliak Hubert Legowik, vypožičaný z Czestochowej, no za ním došiel do cieľa Patrik Búri a Janči Mihálik, ktorý si po slabšom štarte poradil v treťom kole s Mateuszom Pacekom. Vo štvrtej jazde išiel zo štartu dopredu najmenej skúsený David Pacalaj. Svoju pozíciu pred dotierajúcimi súpermi udržal do druhého kola, kde ho predbehol Poliak Krystian Stefanów. Za ním jazdil Jakub Valkovič, no toho v treťom kole zdolal Pacek a tak sme po úvodnej remíze s Poliakmi 3:3, prehrali 2:4. V šiestej jazde odštartoval najlepšie Patrik Búri a v krásnom súboji plece pri pleci si počas prvého kola poradil s Ukrajincom Andrijom Kobrinom. To však zapol na vyššie obrátky aj Viktor Trofimov a v druhom kole doslova preletel okolo Kobrina a nášho pretekára. Po poslednom mieste Jančiho Mihálika sme tak prehrali prijateľným výsledkom 2:4 so silnou Ukrajinou.

Do desiatej jazdy nastúpila naša dvojica Jakub Valkovič a David Pacalaj proti Patrikovi Mikelovi a Martinovi Mejtskému. Do čela išiel suverénne Patrik Mikel. Keď prešiel cieľom tretieho kola, zavrel plyn a fanúšikovia mali dojem, že si pomýlil počet kôl. Všetkých však vyviedol z omylu, keď zamával smerom k depu s rýchlopalom ponad riadítka. To využila aj naša dvojica, no v prípade Jakuba Valkoviča išlo o predčasnú radosť, lebo len čo predbehol Patrika Mikela, zarachotilo v jeho motore a ten zíval poriadnou dierou odspodu. Jakub však dotlačil motorku pre jeden bod necelú polku koliečka do cieľa a bola z toho remíza 3:3.

Lepšie to bolo v 12. jazde, kde od štartu predviedol pekný súboj s Norbertom Magosim náš Patrik Búri. Po prvom kole z neho víťazne vyšiel náš reprezentant, ktorý si vybudoval bezpečný náskok a vyhral. Za jeho plecami sa však odohrávala stíhacia jazda v podaní Jána Mihálika. Slovenský mladík dokázal zlikvidovať počiatočný náskok maďarského veterána a v cieli to vyzeralo, že skončil pred ním. Iný náhľad na to mal však rozhodca a tak si všetci, čo to videli, museli výsledky prepisovať v prospech maďarského reprezentanta. Jazdu však vyhrali naši v pomere 4:2. V týchto chvíľach nás od  vedenia delili tri body a od posledného miesta štyri body.

Bojovný výkon podal v trinástej jazde opäť Ján Mihálik. Po peknom štarte sa dostal do súboja s Tomášom Suchánekom, pričom využil vnútorný okraj dráhy a vyviezol svojho súpera von a ukoristil prvé miesto. Skúsený český harcovník však neostal nášmu juniorovi nič dĺžny a v nájazde do prvej zákruty druhého kola mu všetko vrátil. Janči sa však nevzdával a po celý zvyšok jazdy dotieral na českého súpera, no musel sa uspokojiť s dvomi bodmi. Jazdu sme prehrali 2:4.

O priblíženie sa k stupňom víťazov sa v 16. jazde postaral Patrik Búri. Najlepšie odštartoval a nedal šancu Ukrajincom Levišinovi ani Trofimovovi. Levišin síce na neho dotieral počas prvého kola, no po hrozbe kolízie, kedy mal veľmi blízko z zadnému kolesu nášho pretekára, potom ohrozil svojho kolegu Trofimova, nakoniec skončil tretí. Trofimov dotieral na Patrika najmä v posledných dvoch kolách, pričom v treťom kole bojovali plece pri pleci. Nakoniec sa rýchlejším ukázal žarnovický pretekár, ktorý tak ukoristil cenný skalp veľkej nádeje ukrajinskej plochej dráhy. David Pacalaj došiel do cieľa ako posledný, no v ťažkej jazde ho najprv zavreli ukrajinskí súperi a potom už nestihol dobehnúť svoju stratu.

Pred poslednou jazdou našej dvojice Davida Pacalaja a Jakuba Valkoviča sme mali ešte teoretickú šancu na prvé miesto. To by však museli poraziť Maďarov 5:1. Samozrejme Norbert Magosi len tak neprehráva a suverénne vyhral. Za ním došiel do cieľa náš David Pacalaj pred Márkom Báránym a Jakubom Valkovičom. Jazdu sme skončili pomerom 2:4 a museli sme čakať na posledné dve jazdy, ktoré mali rozhodnúť o našom umiestnení.

Prekvapujúco sa darilo Hubertovi Legowikovi, ktorý porazil nielen Magosih ale aj domáceho Tabaku a dorovnal tak skóre Świetochlowíc so Žarnovicou. Síce nešlo už o stupne víťazov, ale o ligové body a tak nasledovala dodatková jazda o jeden ligový bod navyše. Za Žarnovicu nastúpil Patrik Búri a za Poliakov Krystian Stefanów. Jazdu už štartom vyhral Patrik a bezpečne doviezol víťazstvo do cieľa.

Záverom treba dodať, že preteky síce vyhralo Rivne, no s čisto vlastnými odchovancami klubu nastúpila iba Žarnovica, pričom nám chýbalo iba sedem bodov na prvého (s ktorým sme mali prijateľné skóre z jázd 5:7) a dva body na tretieho v poradí.

Rivne 28 (Stanislav Mielničuk 10, Viktor Trofimov 7, Andrij Kobrin 7, Marko Levišin 4)

Debrecen 27 (József Tabaka 12, Norbert Magosi 10, Roland Benko 3, Márk Bárány 2)

Pardubice 23 (Tomáš Suchánek 9, Patrik Mikel 7, Martin Mejtský 6, Josef Novák 1)

Žarnovica 21+3 (Patrik Búri 10+3, David Pacalaj 6, Ján Mihálik 4, Jakub Valkovič 1)

Świetochlowice 21+2 (Hubert Legowik 13, Krystian Stefanów 6, Mateusz Pacek 2)

 

Zdroj: speedwayclub.sk/ M. Búri

 

debrecenliga.JPGdebrecenliga_02.JPGdebrecenliga_03.JPGdebrecenliga_04.JPGdebrecenliga_05.JPGdebrecenliga_06.JPGdebrecenliga_07.JPGdebrecenliga_08.JPGdebrecenliga_09.JPGdebrecenliga_10.JPGdebrecenliga_11.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok