Skoč na obsah Skoč na menu

Štartovná listina Majstrovstiev Európy dvojíc je poriadne nabitá

Štartovná listina Majstrovstiev Európy dvojíc je poriadne nabitá

Už o pár dní, v nedeľu 23. júla so začiatkom o 15.00 hod., čaká Žarnovicu druhý vrchol plochodrážnej sezóny - Majstrovstvá Európy dvojíc. Preteky tohto šampionátu bude náš ovál hostiť prvýkrát v histórii. Tiež prvýkrát v histórii žarnovickej plochej dráhy pôjde o druhé významné podujatie v jednej sezóne. A že sa na našej dráhe stretnú kvalitní pretekári, svedčí aj pohľad do štartovnej listiny.

Hľadať favoritov na víťazstvo v tak nabitých zostavách je skutočne veľmi ťažké. Najmä Poliaci, Lotyši, Rusi a Ukrajinci majú v zostavách jazdcov, ktorí vo svete plochej dráhy už niečo znamenajú. Ale aj ostatné dvojice môžu svojich súperov potrápiť.

Zostavu Poľska sme už v jednom z predošlých článkov predstavovali. Ide o troch aktuálnych finalistov šampionátu jednotlivcov u našich severných susedov. Všetci traja sú vo skvelej forme a bude zaujímavé sledovať ich výkony na našej dráhe.

Poľsko - Grzegorz Zengota, Tobiasz Musielak, Mateusz Szczepaniak

Lotyšsko budú v Žarnovici reprezentovať tí najlepší. Andžej Lebedevs bol najväčším ťahúňom lotyšského národné tímu vo Svetovom pohári, kde Lotyši vypálili rybník Dánom a stali sa jedným z najväčších prekvapení šampionátu. Práve Lebedevs bol najlepším Lotyšom a bez problémov porážal svetové esá. Druhým do partie bude ostrieľaný Kjastas Puodžuks. Ide o pretekára, ktorý stabilnými výsledkami patrí do širšej svetovej špičky a tiež bol pri lotyšských úspechoch v SWC. Obaja jazdci poznajú našu dráhu a budú patriť k adeptom na víťazstvo.

Lotyšsko - Andžej Lebedevs, Kjastas Puodžuks

Medzi najväčších favoritov žarnovického semifinále ME dvojíc možno zaradiť aj Rusov. Vadim Tarasenko, bratranec Lagutovcov, reprezentoval Rusko aj v tohtoročnom SWC, kde sa aj on zaslúžil o najväčšie prekvapenie, keď Rusi nielenže spoločne s Lotyšmi vyradili Dánov, ale dokonca oslabení o Grigorija Lagutu to dotiahli až do finále a na bronzové medaile, keď predtým vyradili aj Austrálčanov a vo finále porazili Britov. A práve aj Tarasenko mal na tomto zásluhu. Spoločne s ním sa v Žarnovici predstaví ešte ďalší jeho kolega zo SWC Andrej Kudriašov. Dvojicu reprezentantov doplní Viktor Kulakov. Rusi sa tak radia medzi favoritov na víťazstvo aj napriek tomu, že žarnovický ovál si z nich vyskúšal iba Tarasenko v roku 2011.

Rusko - Vadim Tarasenko, Andrej Kudriašov, Viktor Kulakov

Plochá dráha na Ukrajine má niekoľko zvučných mien plochodrážnikov, ktorí dokážu potrápiť aj jazdcov svetovej kvality. Je len škoda, že neštartuje v SWC, kde by kľudne v najsilnejšej zostave mohla urobiť to, čo sa v tomto roku podarilo Lotyšom. Nasadenie do Žarnovice ešte síce nie je oficiálne potvrdené a v hre sú mená štyroch jazdcov, z ktorých prídu traja, no už teraz je jasné, že aj naši východní susedia sa radia medzi ašpirantov na postup. Všetci štyria už poznajú našu dráhu, pričom v prípade Stanislava Mielničuka a Andrija Kobrina, ide o pravidelných účastníkov žarnovických pretekov. Viktor Trofimov patrí medzi mladé vychádzajúce hviezdy. Svoju pretekársku činnosť presťahoval od začiatku do Poľska, čo mu pomáha sa rýchlo rozvíjať. Vo svojich 15-stich rokoch sa predstavil aj v Žarnovici a ukázal veľkú dávku talentu a dravosti. V hre je aj meno Alexander Loktajev. Ide o Rusa s ukrajinským pasom. Loktajev patrí do širšej svetovej špičky a nebyť niektorých prešľapov v súkromí, mohol byť ešte vyššie.

Ukrajina - Viktor Trofimov, Alexander Loktajev, Stanislav Mielničuk, Andrij Kobrin

Slovinská plochá dráha síce prežíva jazdeckú krízu, no stále má čo ponúknuť. Výber už nie je taký veľký, no do Žarnovice posiela talentovaného mladíka Nicka Škorju a ostrieľaného veterána Denisa Štojsa. Obaja dobre poznajú našu dráhu. Obaja vedia zajazdiť skvelé výkony a kľudne môžu potrápiť aj adeptov na postup.

Slovinsko - Nick Škorja, Denis Štojs

Bulharsko je krajinou, ktorá má iba dvoch aktívnych plochodrážnikov a obaja prídu do Žarnovice. Treba však podotknúť, že v prípade Milena Maneva ide síce o takmer štyridsiatnika, no zároveň pretekára, ktorého výkonnosť rastie s jeho rokmi. Milen pravidelne štartuje v zime v Majstrovstvách Argentíny a tak chodí na začiatok sezóny do Európy už vyjazdený. Rast jeho výkonnosti dokazujú aj tohtoročné preteky, či už počas ME jednotlivcov v Nagyhalásze alebo aj naposledy počas Preboru jednotlivcov v Kopřivnici. Christo Christov väčšinou plní rolu mechanika u jeho kamaráta Maneva, no je to z dôvodu nedostatočného počtu pretekov.

Bulharsko - Milen Manev, Christo Christov

Domáce Slovensko mal pôvodne reprezentovať aj Martin Vaculík. Nakoniec tomu tak nebude. Martin deň pred žarnovickými pretekmi štartuje v Grand Prix v Cardiffe a do Žarnovice sa nestíha presunúť ani letecky. Preto bude reprezentačná zodpovednosť iba na pleciach žarnovických mladíkov. Patrik Búri, Ján Mihálik a Jakub Valkovič budú potrebovať to najlepšie čo z jazdeckého umenia ovládajú a s trochou športového šťastia a povzbudenia od fanúšikov, môžu nazbierať za hrsť bodov. V takej konkurencii to bude určite úspech.

Slovensko - Patrik Búri, Ján Mihálik, Jakub Valkovič

Zdroj: speedwayclub.sk/M. Búri

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok