Skoč na obsah Skoč na menu

Adam Čarada ukončil plochodrážnu kariéru

Adam Čarada ukončil plochodrážnu kariéru

Na poslednej schôdzi s jazdcami, ktorá prebehla 20. decembra v klubových priestoroch Speedwayclubu Žarnovica, oznámil Adam Čarada, že končí s plochou dráhou. Pretekár, ktorý začal krúžiť prvé koliečka na žarnovickej dráhe v apríli 2012, sa tak rozhodol z osobných dôvodov.

Adam sa od začiatku javil ako talent. Prvýkrát si to na plochodrážnej motorke vyskúšal na tréningu Speedway Clubu Žarnovica 21. apríla 2012, keď odkrúžil prvé koliečka na klubovej motorke Patrika Búriho. Ruka skončila v rukáve a Adam sa vo svojich 14 rokoch naplno zapojil do tréningového kolotoča pod vedením trénera Jána Daniela. V začiatkoch mu pomohol aj hokejista Róbert Petrovický, ktorý mu najprv zapožičal a potom odpredal jednu zo svojich motoriek. Adam už na svojom druhom tréningu ukázal, že má veľkú chuť do jazdenia, keď prechádzal zákruty v šmyku. Aj naďalej rýchlo napredoval.

Na štart sa so súpermi prvýkrát postavil na vložených pretekoch amatérov v nedeľu 7. júla 2013. Po roku tréningov ukázal, že je pripravený naskočiť do kolotoča ostrých pretekov, keď v konkurencii domácich začínajúcich jazdcov a amatérov skončil druhý za Patrikom Búrim. Už o mesiac sa čo by majiteľ licencie postavil prvýkrát na nástup pretekov – Medzinárodných majstrovstiev Slovenska. Z pozície druhého náhradníka zasiahol do priebehu pretekov iba raz, no bodovo sa v jazde nepresadil. Prvé kompletné preteky absolvoval v hlavnom meste Slovinska v Ljubljani, kde pokračovala Jadranská liga ďalším kolom. Veľmi sa tešil na preteky Preboru ČR jednotlivcov, ktoré organizoval SC Žarnovica 5. októbra. Avšak už vo svojej prvej jazde zadrel jediný motor a predčasne tak musel odstúpiť.

Sezónu 2014 nezačal najlepšie, keď v úvodných pretekoch MČR juniorov v Slanom padol hneď v prvej jazde a do ďalšieho priebehu pretekov nenastúpil. Počas sezóny nastúpil so striedavými úspechmi do .... pretekov, pričom išlo hlavne o zbieranie skúseností. Narýchlo bol aj nasadený do Kvalifikácie do Grand Prix v nemeckom Abensbergu namiesto Martina Vaculíka. Tiež štartoval v semifinálovom kole Majstrovstiev Európy juniorov v Pardubiciach. Nechýbal samozrejme ani v kádri Slovenska v Jadranskej lige, či v juniorskom šampionáte našich západných susedov. Najlepšie bude určite spomínať na poslednú dvojicu svojich pretekov v sezóne 2014, keď v Pardubiciach vrcholil juniorský šampionát dvomi kolami behom jedného dňa. Adam dopoludnia dokázal pozbierať pekných sedem bodov, no popoludní bol najlepší z našej trojice juniorov, keď dal dokopy desať bodov za čo mu patrila piata priečka. V celkovom hodnotení šampionátu, v ktorom však neabsolvoval všetky kolá skončil na sľubnom 12. mieste.

Sezóna 2015 mala pre Adama priniesť plné priehrštie pretekov a tým aj možnosť vyjazdiť sa k lepším výsledkom. 4. apríla začínal sezónu spoločne s Patrikom Búrim a Michalom Tomkom v rámci súťaže Jadranských dvojíc na dráhe v slovinskej Ljubljani. Na ťažkej, dažďom a snehom poznačenej dráhe si po úvodnom páde pripísal iba jeden bod. Preto sa spoločne s ostatnými juniormi Speedway Clubu pustil s väčšou snahou do tréningov na našej dráhe. Na 8. apríl mu však zostanú len zlé spomienky. Počas tréningovej jazdy, kedy viedol, neovládol svoj motocykel, ktorý sa mu vzopäl a v plnej rýchlosti narazil do mantinelu. Výsledkom bola trojnásobná fraktúra stehennej kosti a operácia. Vyjadrenia doktorov hovorili prinajmenšom o konci sezóny. No Adam sa pustil do rekonvalescencie s vervou a už v polovici júla začal s tréningami. Pomalé a opatrné tempo svedčilo o bolestiach, ktoré mal stále počas jazdy. Do konca sezóny už na žiadne preteky nenastúpil aj keď ku koncu sezóny jeho zdravotné problémy ustúpili. Nakoniec prišlo jeho rozhodnutie ukončiť kariéru z osobných dôvodov. Ostáva mu len popriať veľa zdravia a šťastia v ďalšom živote.

 

Zdroj: speedwayclub.sk

 

carada.JPGcarada2.JPGcarada3.JPG

 
 

Partneri SMF

futurum.png esxmedia.png  nfa_group-3.png foxracing.png rona.png maad.jpg event_service.pngjohnny_servis.pngvictory_sport.png

Mediálni partneri

countrycross.pngsvetmotocyklov.png motocykel.pngmotoride.png


 

NAVIGÁCIA

KONTAKT

Slovenská Motocyklová Federácia (SMF)

Športovcov 340

017 01 Považská Bystrica, Slovakia

M: +421 903 695 835, T: +421 42 426 0332

E: smf@smf.sk

NOVINKY NA EMAIL

Pre odber noviniek od SMF je nutné súhlasiť so spracovaním osobných údajov.

Buďte s nami v kontakte


© 2013 Slovenská motocyklová federácia | smf@smf.sk | podmienky používania
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené. Tvorba web stránok