11.9 C
Bratislava
sobota, 18. mája 2024

Majstrovský Country cross v Skýcove dopadol na jedničku

Posledný aprílový víkend( 27.-28.04.2024) sa uskutočnilo druhé podujatie seriálu MM SR, Slovenského pohára a Pohára SMF disciplíny EaR v Skýcove. Po úvodnom enduro šprinte v Borskom Mikuláši tento krát išlo o podujatie country crossu. Organizátor pretekov Motocross club Skýcov pripravil trať s dĺžkou okruhu cca 10km na ktorej sa predstavilo sa viac ako 260 pretekárov a tí najrýchlejší zvládli prejsť okruh až osemkrát.

Zázemie aj depo boli výborne pripravené, nechýbali bufety s občerstvením či rôzne stánky so suvenírmi. Hneď vedľa depa bol pripravený menší tréningový okruh, kde sa dalo jazdcom rozjazdiť. Trať štartovala na motokrosovom okruhu, ďalej pokračovala poľnými a lesnými cestami, s trávnato-hlinitým povrchom. Nechýbali rôzne skoky, zjazdy a výjazdy, prejazdy potokmi alebo extrém test. Keďže iba pár dní pred podujatím pršalo, jazdci museli zdolať niekoľko náročnejších blatových úsekov. Počas víkendu bolo príjemné slnečné počasie, tak aj blato sa postupne strácalo.

Preteky boli rozdelené v sobotu i v nedeľu do troch štartov. V sobotu o 10:00 sa ako prví sa na štart postavili jazdci tried kategórie hobby, spolu so seniormi, superseniormi a superseniormi58. Druhý štart tvorili ženy, dorast a triedy kategórie Regionál. Tí mali trať pozmenenú a niektoré náročnejšie pasáže boli vynechané. Posledný štart patril triedam kategórii MM SR a SP, tí zase mali pridaný jeden náročný výjazd. V nedeľu, ako už býva v Skýcove zvykom, sa zmenil smer jazdy a pridali sa aj ďalšie zjazdy a výjazdy.

Po dvoch súťažných dňoch sa stal absolútnym víťazom, pri absencii zraneného Štefan Svitka, Tomáš Vánovčan, ktorý zvíťazil aj v kategóriách MM SR junior a MM SR E1. Absolútne poradie doplnili na druhom mieste Jaroslav Štrbek a na treťom Samuel Domanický. V junioroch skončili za Vanovčanom druhý Samuel Domanický a tretí Lukáš Trško. V triede MM SR E1 obsadil druhé miesto Jaroslav Dubóczi a za ním na treťom Miroslav Ševela.  MM SR E23 vyhral Jaroslav Štrbek, nasledovaný Tomášom Zboranom a Martinom Líškom.

Medzi kadetmi bol najrýchlejší Oliver Janúch a za ním sa na stupne víťazov postavil druhý Róbert Kostrec a tretí Alex Zubersky. Ženskú kategóriu opäť vyhrala Gabika Čipková, druhé miesto patrilo Natálii Bučovej a tretie Sáre Ondričkovej. Medzi najmladšími dorastencami zvíťazil poľský jazdec Oliwier Antosiak, druhá bola Anička Miniarová a tretí Jozef Suchomel.

V seniorskej majstrovskej kategórii obhájil prvenstvo Martin Gottvald (CZE, lic. SMF), druhý skončil Radek Bohuslav a tretí Vladimír Vlha. V staršej pohárovej triede Supersenior vyhral Zdeněk Gottvald (CZE, lic. SMF), druhý skončil Jozef Marenčák a tretí Květoslav Kovář (CZE, lic. SMF). V novej pohárovej triede Supersenior58 bral prvé miesto, rovnako ako v Borskom Mikuláši Zdeněk Halata (CZE, lic. SMF), druhé si zo Skýcova odniesol Zdeněk Špaček (CZE, lic. SMF) a tretie patrilo Emilovi Čunderlíkovi.

V triedach Slovenského pohára bolo umiestnenie nasledovné:

SP E1: 1. Patrik Pauček, 2. Patrik Ďurčo, 3. Marek Kuriš

SP E2: 1. Jakub Gorecký, 2. Adam Hanak, 3. Vladimír Pinčík

SP E3: 1. Michal Gažúr, 2. Adam Šipikal, 3. Marek Ladický

V pohári SMF v triedach hobby zvíťazili: E1 Michal Putala, E2 Róbert Pivarči, E3 Daniel Vokel.  V triedach regional prvé priečky vybojovali: E1 Štefan Dávid Malý, E23 Martin Široký.

Tímovú súťaž opäť ovládol Gottbros team, ktorý tvoria: Gabika Čipková, Martin Gottvald, Zdeněk Gottvald a Jaroslav Dubóczi.

Kompletné výsledky z countrycrossu v Skýcove nájdete na stránke:

Veľká vďaka patrí všetkým členom organizačného tímu Motocross club Skýcov. Odviedli skvelú prácu, pripravili výborné podmienky ako na trati, tak aj v zázemí. Stále boli na trati a starali sa o plynulý chod pretekov, stíhali preznačiť trať, boli nachystaní aj v ťažších úsekoch pomáhať ostatným.

Nasledujúce podujatie tohtoročnej športovej sezóny disciplíny EaR SMF nás čaká 25.-26.05.2024 v Mníšku nad Hnilcom, na novej trati, v novom prostredí, kde bude opäť pripravený country cross. Tešíme sa na vás!

Text/foto: Adriána Trsťanová