14.3 C
Bratislava
štvrtok, 2. mája 2024

MS MX GP a ME EMX250 v Trentíne s Jarom Katrinákom, ml.

Jedno z klasických dejísk majstrovstiev sveta v motokrose MXGP, neuveriteľné Crossodromo „Il Ciclomino“ neďaleko mesta Arco v Pietramurate v Taliansku, hostilo uplynulý víkend štvrté podujatie seriálu majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a druhé podujatie seriálu ME 125 a 250cc a to pred zaplneným areálom nadšených fanúšikov z celej Európy.

Po sobotňajších dramatických kvalifikáciách, v ktorých mali problémy obaja držitelia červených tabúľ bolo napätie pred nedeľňajšími hlavnými pretekmi. Líder tímu Red Bull GASGAS Factory Racing Jorge Prado mal v sobotu problémy, jeho prenasledovatelia zacítili krv a udreli ako prvý, keď Romain Febvre a Tim Gajser predbehli úradujúceho šampióna v prvej finálovej jazde. Zlý štart Slovinca a pád Francúza však umožnili Španielovi vyhrať druhé preteky a celkovo už štvrtú GP za sebou.

V tr. MX2 získal vedúci jazdec Kay de Wolf ďalšie dominantné víťazstvo v prvej jazde, ale pád v prvej zákrute druhej jazdy ho vyradil z celkového poradia. Jeho hlavný rival Simon Laengenfelder získal víťazstvo v druhej jazde, ale bol to Liam Everts, kto získal celkové víťazstvo MX GP v tr. MX2 v Pietramurate so solídnym skóre 3:2. Pre Evertsa to bolo prvé víťazstvo v GP v tomto roku.

V ME EMX250 malo na podujatí zastúpenie aj Slovensko, keď sa na štart postavil Jaroslav Katriňák,ml. # 499, MRA Racing team. Na ťažkej trati Jaro obsadil v prvej jazde 27.miesto a v druhej to bolo značne lepšie, v cieli bol na 18.mieste. Konkurencia v EMX250 je naozaj veľmi silná, o čom svedčia i jazdecké časy mnohých jazdcov tejto triedy, ktorí by vysoko bodovali aj v šampionáte MS. V súčte dvoch finálových jázd mu to vyšlo na 22.miesto.

Jaroslav KATRIŇÁK, ml.: “Cez víkend som sa zúčastnil mojich prvých majstrovstiev Európy v triede EMX250 v Talianskom Trentine 🇮🇹. Tento seriál sa jazdí popri majstrovstvách sveta, takže trať bola poriadne rozbitá a náročná. V mojej kategórii štartovalo 52 jazdcov a tak kvalifikácia bola rozdelená na dve skupiny. V kvalifikácii som vyskúšal pár rýchlych kôl, vyskladal som 15. najrýchlejší čas v mojej skupine. Prvá jazda pre mňa nezačala moc dobre, keďže som spadol hneď po štarte. Ale chytil som celkom fajn tempo a potiahol som sa za jazdcami, ktorí tiež spadli v prvom kole. Toto tempo mi vydržalo tak 15 minút, po ktorom nasledoval ďalší pád a začal som sa trápiť. Nakoniec 27.miesto.Druhá jazda – nie moc ideálny štart, prebojoval som sa dopredu, kde sme poriadne bojovali od 15. až po 25.miesto. Išlo sa mi o dosť lepšie, v cieli 18.miesto a prvé 3 body z majstrovstiev Európy. Celkove 23.miesto. Tieto preteky bola pre mňa veľká škola, určite chcem štartovať aj na ďalších podnikoch EMX250. Tento víkend sa vidíme v Nemecku na podujatí seriálu ADAC, na pieskovej Drehne. Let’s gooo!”

Európsky šampionát EMX250 pokračuje tretím podujatím v Portugalskej Aguede 5.5.2024.