V prvej polovičke apríla 2016 sa uskutočnil európsky šampionát v motokrose v Šenkviciach. Slovenská motocyklová federácia aktívne podporuje environmentálne kroky na ochranu a obnovu životného prostredia pri motocyklových podujatiach.
V Šenkviciach boli jazdci a aj verejnosť informovaní o tom kde a ako umývať motorky, kde parkovať autá ako nakladať s odpadom a podobne prostredníctvom moderátorky podujatia, ktorá ako slovensky tak i anglicky niekoľko krát upozorňovala na tieto skutočnosti.
Na to, že rešpektujeme naše životné prostredie upozorňoval aj informačný plagát pripravený Slovenskou Motocyklovou Federáciou. Vážnosť týchto environmentálnych informácií podporili aj dánsky hlavný rozhodca Peter Hansen a environmentálny komisár Pavol Šinský.
– Minimálne emisie do ovzdušia – moderný systém vstrekovania paliva na motocykloch namiesto klasickej karburácie
– Používanie savých a nepriepustných podložiek pod motocykle. Zabránia pri opravách a tankovaní únikom oleja a paliva do pôdy
– Normovanú hladinu hluku meria technický komisár na podujatí podľa predpisov
– Nulový ropný spad – technický pokrok z hľadiska tesnosti motora motocykla
– Pneumatiky, ktoré nezasahujú razantne do pôdy a znižujú možnú tvorbu erózie resp. obnažovanie koreňových systémov stromov – hlavne pri endure alebo country crosse.
Environmentálne povedomie na motocyklových športových podujatiach upravuje environmentálny predpis, ktorý vytvorila FIM a každoročne ho dopĺňa a upravuje. Je nevyhnutné vzdelávať jazdcov ich tímy a aj divákov práve v ochrane životného prostredia. Taktiež je potrebné poukazovať na možné negatívne dopady porušovania symbiózy medzi človekom a prírodou. Tento edukačných proces je na Slovensku naštartovaný a pripravený šíriť sa počas každého športového motocyklového podujatia.
Technický komisár Juraj Macko pri meraní hluku kalibrovaným prístrojom
Niektorí jazdci nerešpektujú povinnosť používať savú, nepriepustnú podložku