Antidopingovú agentúrú SR (SADA) poznáte predovšetkým ako organizáciu, ktorá sa zaoberá hlavne dopingovými kontrolami a zakázanými látkami v športe. Vzhľadom na svoje skúsenosti zo vzdelávacích seminárov a konzultácií sa SADA rozhodla spustiť vzdelávací program so zameraním na výživové doplnky, v rámci ktorého chce športovcom ponúknuť stručný prehľad, ako výživové doplnky fungujú a predovšetkým, na čo sú určené.
Každý mesiac bude SADA pripravovať sériu článkov o konkrétnych doplnkoch. Ako prvé sú iónové nápoje. Áno, čítate správne, po slovensky hovoríme o iónových, a nie iontových nápojoch. S touto skupinou výživových doplnkov sa naozaj stretol asi každý športovec. A napriek tomu, nie každý vie, aké druhy týchto nápojov existujú a čo všetko obsahujú. Je tiež dôležité porozumieť, aký je rozdiel medzi hypotonickým, izotonickým a hypertonickým „ionťákom”.
Ak Vás uvedená téma a prerokovávaná problematika zaujala, bližšie informácie získate v nižšie publikovaných materiáloch alebo priamo na web stránke Slovenskej antidopingovej agentúry. Autormi týchto materiálov sú Ing. Tomáš Pagáč, PhD (biochémia STU, pracovník SADA) a PharmDr. Kristián Slíž (farmaceutická fakulta UK).
Materiál o iónových nápojoch nájdete tu
Informácie ohľadom rizík spojených s užívaním výživových doplnkov nájdete tu
Zdroj: https://antidoping.sk/