9.6 C
Bratislava
streda, 21. apríla 2021

Štefan Bučenec oslavuje, GRATULUJEME!

Štefan Bučenec, bývalý vynikajúci motokrosový jazdec, dlhoročný úspešný organizátor motokrosových podujatí na Myjave a otec jedného z našich najúspešnejších motokrosových jazdcov v týchto dňoch oslavuje životné jubileum 70.rokov – 26. decembra 2020 ako ináč na Štefana. Štefan GRATULUJEME !

Štefan Bučenec začal motokros jazdiť na Myjave v šestnástich rokoch. „Na Myjave, kde som vyrastal, bol motokros veľmi populárny. Na Kamennom kopci sa od roku 1958 každoročne konali preteky, hoci sa nachádza v samom centre mesta. Tradične na 1. mája sa tam schádzali davy ľudí, neraz ich bolo aj 10 000, aby videli zaujímavé a napínavé podujatie. Ako chlapec som sníval o tom, že sa tam raz postavím na štart.”.

Na základe vynikajúcich výsledkov absolvoval základnú vojenskú službu na motorke v Dukle Nitra. „Do pražskej Dukly bol problém sa dostať a tak som mal na výber Liptovský Mikuláš alebo Nitra, ktorú som uprednostil .”

Po odchode do civilu sa mu splnil sen. „Prvého mája 1972 som bol už v civile a postavil som sa na štart na Kamennom kopci. Bolo to po ťažkom zranení, v Mníšku nad Hnilcom som si po skoku zlomil obe ruky. Keď ich videl lekár, povedal mi, že budem rád, ak si ešte niekedy zahrám aspoň stolný tenis. Našťastie, jeho predpoveď sa nesplnila a ja som sa zasa posadil na motorku. V spomínanom sedemdesiatom druhom roku som na Myjave zvíťazil. V kariére som pokračoval v bratislavskej Červenej hviezde.”  Aktívne jazdil až do roku 1988. Získal deväť slovenských majstrovských titulov, z toho štyri v najťažšej kubatúre do 500 cc. 

O rok neskôr nastali v Československu zmeny, ktoré zasiahli aj šport a taktiež i ten motoristický. Zanikol Zväzarm a na Slovensku, kde bola menšia tradícia i zázemie, sa v mnohom začínalo takpovediac od nuly. Dotklo sa to aj myjavského motokrosu. Myjavský motokros sa šesť rokov nejazdil, ale v roku 1994 sa tradícia májoveho myjavského motokrosu obnovila a vrcholné motokrosové podujatia sa tu jazdia až dodnes a to i napriek tomu, že trať je prakticky v centre mesta. Ľudia na Myjave motokrosom žijú. 
Okrem organizátorskej činnosti bol Štefan Bučenec aktívny i v rámci štruktúr SMF a to v motokrosovej komisii, v rámci ktorej zastával i funkciu vedúceho výprav slovenskej reprezentácie na motokrosových podujatiach v zahraničí. 

V otcovych šľapajách sa vydali i obaja synovia Igor a Tomáš. Starší Igor, ktorý je architektom, sa musel zo zdravotných dôvodov motokrosu prestať venovať. Mladšieho Tomáša netreba asi ani predstavovať. Je viacnásobným majstrom SR, slovenským i českým majstrom v družstvách a dlhé roky patril k oporám našej reprezentácie v motokrose a v endure, kde nás dvakrát reprezentoval i na motocyklovej olympiáde, ako sa neraz šesťdňová nazýva. Tomášová kariéra musela byť bohužiaľ taktiež predčasne ukončená, nakoľko po ťažkom páde v r. 2010, kedy bojoval o život, prišiel o slezinu a na vrcholový motokros musel zabudnúť. Avšak bez vášne, ktorej sa venoval od malička, nevedel žiť a tak sa začal venovať trénerskej práci s mladými talentami motokrosu v rámci svojej Motoškola Racing 99.

Štefan Bučenec: “Som rád, že sa venuje športu, ktorý ma chytil za srdce. Každý otec je hrdý, keď syn ide v jeho stopách.”

Slovenská motocyklová federácia praje jubilantovi Štefanovi Bučencovi do dalších “motokrosových” rokov veľa pevného zdravia a elánu do organizácie ďalších ročníkov myjavského motokrosu. Štefan,GRATULUJEME!

ZdLrICsvR_-ZKx5KgVvfqA.1280_Syn-Tom-Bu-enec-a-otec-tefan-Bu-enec.jpg

Zdroj a foto: Šport -A.Pňaček a archív SMF

marec

apríl 2021

máj
PO
UT
ST
ŠT
PI
SO
NE
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Nenašli ste všetky informácie?

Skúste archívnu stránku SMF.

Latest News