Počas uplynulého víkendu (4.-5.10.2024) sa Matterley Basin vo Veľkej Británii stalo dejiskom vyvrcholenia tohtoročnej svetovej motokrosovej sezóny, keď sa tu konali majstrovstvá sveta v motokrose družstiev “Monster Energy FIM Motocross of Nations“. Medzi 36 krajinami sveta malo zastúpenie i Slovensko, ktoré štartovalo so Slovakia MX teamom v zložení #61 Tomáš Kohút – MXGP, #62 Jaroslav Katriňák – MX2, #63 Pavol Repčák – MXOPEN. Slovenskému tímu sa žiaľ nepodarilo prebojovať sa cez sobotňajšiu kvalifikáciu do nedeľňajších finálových jázd a v konečnom hodnotení obsadil 25. miesto z 36-tich účastníckych krajín.
Tohtoročný 77. ročník “motokrosu národov” sa určite nadlho zapíše do pamäti, nakoľko po dramatických súbojoch a neopísateľnom predstavení po prvýkrát v histórii vyhral tím Austrálie. Počas tohto víkendového podujatia boli tisícky divákov svedkami dych berúcich súbojov a ohromujúcich výkonov, ktoré ešte vygradovali v záverečných pretekoch.
Austrálsky tím v zložení Hunter Lawrence (MXGP), Kyle Webster (MX2) a Jett Lawrence (MX Open) dosahoval konzistentné výsledky potrebné na to, aby odrazil silnú konkurenciu tímu USA, za ktorý Eli Tomac, Cooper Webb a Aaron Plessinger získali dostatočný počet bodov na celkové druhé miesto. Pódiu doplnila trojica tímu Holandska v zložení Jeffrey Herlings, Kay de Wolf a Glenn Coldenhoff.
Na začiatku prvej finálovej jazdy to bol pre fanúšikov MXGP známy obrázok, keď motocykel Jorgeho Prada zo španielskeho tímu prešiel ako prvý cez líniu Fox Holeshot Award a Prado viedol pred slovinskym jazdcom Timom Gajserom, tretí bol Jeffrey Herlings z tímu Holandska. Cez zradnú zjazdovú tretiu zákrutu a po krátkom, ale náročného dvojitého skoku sa Eli Tomac z tímu USA dostal na štvrté miesto pred svojho odvekého rivala Kena Roczena z tímu Nemecka. Nemecká mega bleskovo predbehla Američana a potom nakrátko aj Herlingsa, ale ten sa o krátku dobu vrátil späť na tretie miesto. Pred koncom prvého okruhu Gajser pretlačil svoj stroj okolo vonkajšej strany svojho sezónneho súpera Prada, aby sa ujal vedenia. Medzi jazdcami, ktorým nevyšiel štart prvej finálovej jazdy boli aj Hunter Lawrence z tímu Austrálie, duo Max Anstie z tímu GB a Cooper Webb z tímu USA. Žiaľ pre hostiteľskú krajinu, Anstie na tzv. rolete havaroval a pre zranenie musel odstúpiť , čím sa skončili nádeje domáceho tímu britského tímu zopakovať pódiové umiestnenie z roku 2017, ktoré v Matterley Bassin získali.
Jedným z jazdcov, ktorí robili prvé finále dramatickým bol Lucas Coenen. Líder tímu Belgicka sa prebojoval dopredu Jeremyho Seewera z tímu Švajčiarska, potom predviedol odvážny ťah na Roczena a priblížil sa k Pradovi. Keď sa pokúšal dohnať nedostatok výkonu svojho slabšieho motocykla Belgičan v 11. kole spadol a v bolestiach sa zviezol z trate, držiac sa za rameno. Aj jeho účinkovanie v súťaži skončilo. Gajser kontroloval svoju vedúcu pozíciu a vyhral prvé finále s takmer sedemsekundovým náskokom pred Tomacom a Febvre (FRA) obsadil tretie miesto po tom, ako v piatom kole predbehol Prada, ktorý skončil štvrtý. Herlings bol v cieli piaty pred svojím holandským tímovým kolegom Kayom de Wolfom.. Seewer obsadil siedme miesto pred Hunterom Lawrenceom, ktorý sa prebojoval cez balík jazdcov na ôsme miesto. Taliansky jazdec Alberto Forato mal skvelý záver pretekov, keď tri kolá pred koncom predbehol Roczena a dostal sa na deviate miesto.
Aj v druhom finále vyhral Fox Holeshot Award španielsky jazdec Ruben Fernandez, ktorý sa ujal vedenia pred Simonom Laengenfelderom z tímu Nemecka a lotyšským jazdcom Karlisom Reisulisaom, ktorý popoludnia vyhral B finále B ( kde štartoval aj náš Slovakia MX team) a pomohol tak tímu Lotyšska postúpiť do hlavných pretekov. Holanďan De Wolf vo štvrtom kole predbehol Laengenfeldera a dostal sa na tretie miesto, ale potom na dvojitom skoku o toto miesto prišiel. Zatiaľ čo prvá trojica Lawrence, Fernandez a Laengenfelder si od ôsmeho kola udržiavala pozície, Maxime Renaux sa postupne prebojoval dopredu a získal štvrté miesto pre tím Francúzska. De Wolf (NED) nakoniec obsadil piate miesto. Druhé finále patrilo domácemu hrdinovi Conradovi Mewseovi, ktorý sa v prvej zákrute zaplietol do pádu a pokračoval na 24.mieste. Do polovice jazdy zbieral miesta rýchlosťou aspoň jedno za kolo, aby sa dostal na ôsmu priečku a potom predbehol unaveného Reislisa a možno svoj najväčší skalp dňa, americkú hviezdu Plessingera, a preteky dokončil na šiestom mieste. Pre domácich fanúšikov to bol najvýraznejší moment dňa, a to aj vzhľadom na takmer osemsekundový náskok Jetta Lawrencea pred Fernandezom vpredu. Taktiež treba vyzdvihnúť výkon Lotyša Reisulisa, ktorý pomohol svojej krajine nie len k postupu z B finále do hlavných pretekov, ale aj svojim 2. a 8.miestom značnou mierou prispel k celkovému desiatemu miestu Lotyšska v na konci dňa!
Tretie finále 77. ročníka Monster Energy FIM Motokrosu národov, označované za „veľké“, boli na konci dňa predstavením na ktoré len málokto zabudne.
Americký kapitán Elih Tomac vyhral v treťom finále holeshot a dostal sa do vedenia odhodlaný dosiahnuť víťazstvo, ktoré by jeho krajine dalo najväčšiu šancu na celkové víťazstvo. Seewer, Hunter Lawrence, Prado a Gajser ho prenasledovali a Roczen, Herlings, Jett Lawrence, Febvre, Forato, Plessinger a Renaux boli tiež v hre! Ďalej vzadu však došlo k havárii viacerých jazdcov, do ktorej boli zapletení Coldenhoff a Fernandez, čo ohrozilo holandské a španielske nádeje na pódium. Prado a Tomac si dvakrát vymenili miesta, čo bol prvý z niekoľkých súbojov, ktoré urobili tieto preteky výnimočnými. Na konci prvého kola ale viedol Španiel, Gajser sa posunul na tretie miesto za Huntera Lawrencea. Slovinec sa následne na trati, ktorú miluje prehnal okolo Prada na druhé miesto. Gajser sa nakoniec Američana zbavil a v deviatom kole sa dostal do jasného vedenia, zatiaľ čo Herlings a Febvre odsunuli Prada ďalej v poradí. Renauxov pád ho odsunul na koniec prvej desiatky, takže na Febvra bol vyvíjaný tlak, aby zachránil francúzske pódium, ale tri kolá na dvojitom skoku zle dopadol a napriek tomu, že nehavaroval, vyletel z trate v očividných bolestiach. Tím Francúzska skončil svoju obhajobu titulu na piatom mieste, pričom Renaux bol druhý v triede MX Open. V desiatom kole Jett Lawrence preskočil Tomaca na druhom mieste a so štvorsekundovou stratou sa približoval ku Gajserovi. Ďalej vzadu sa Prado prepadol na konečné 14. miesto za Dylana Wrighta z kanadského tímu, dokonca ho predbehol aj tímový kolega Fernandez, ktorý získal 12. miesto. Španielsko skončilo štvrté, Fernandez tretí v triede MX Open. Enzo Lopes obsadil z Brazílie obsadil pekné 11. miesto za Roczenom, ktorý s kolegami z Nemeckého tímu skončili na 6. mieste. Renaux sa zotavil z pádu a obsadil deviate miesto, Plessinger ôsme a Forato bol zďaleka najlepším jazdcom tímu Taliansko na siedmom mieste.
Súboj vpredu počas posledných piatich kôl tretieho finále bol očarujúci, pretože Jett Lawrence a Gajser išli naozaj maximum a ešte o niečo viac. Najmä Austrálčan, ktorému to na koniec vyšlo. Predávka vedenia medzi Jetta bola jednou z najlepších, aké kedy boli vo svetovom motokrose k videniu. To nie je prehnané, skúsení pozorovatelia a veteráni tohto športu zostali v úžase, keď Austrálčan nejakým spôsobom našiel úplne novú líniu z prvej zákruty, aby prefrčal okolo päťnásobného majstra sveta po rovinke Pit Lane. To akým spôsobom v takej rýchlosti to dokázal bolo čarovné a zdalo sa, že preteky sú hotové – Jett vyhrá a korunuje prvé víťazstvo tímu Austrálie v histórii. Gajser to však nechcel vzdať. Nebojoval o národné víťazstvo, keďže Slovinsko si išlo po siedme miesto, alebo dokonca o víťazstvo v triede, ktoré mu už patrilo pred Tomacom a Herlingsom, ale spamätal sa zo šoku a začal prenasledovať Jetta. V predposlednom kole sa dostal späť na jeho zadné koleso. A6 do posledného kola sa zdalo, že už nemôže urobiť nič iné len prenasledovať Jetta cez cieľovú čiaru. Je neuveriteľné, čo dokázal na záverečnom trojitom skoku, po ktorom si udržal vnútornú stopu a vyhral o menej ako pol sekundy! Bol to finiš, ktorý na tribúnach každého motokrosového fanúšika privedie do vytrženia.
Po tom, čo Tomac z USA obsadil tretie miesto a Hunter Lawrence podporil svojho brata na štvrtom mieste, sa tím Austrálie stal víťazom motokrosu národov 2024. Na druhom mieste skončil tím USA a na treťom tím Holandska.
V individuálnom hodnotení tried si prvenstvo z Matterley Basin odniesli: MX2 Kay de Wplf (NED). MXGP Tim Gakser (SLO), MX Open Jett Lawrence (AUS). Karlis Reisulis z tímu Lotyšska bol odmenený cenou Rickyho Carmichaela pre najmladšieho a najlepšie bodujúceho jazdca v triede.
Klasifikácia národov – Top 10: 1. Austrália 26 bodov, 2. USA 29 bodov, 3. Holandsko 36 bodov, 4. Španielsko 45 bodov, 5. Francúzsko 50 bodov, 6. Nemecko 62 bodov, 7. Slovinsko 67 bodov, 8. Taliansko 70 bodov, 9. Švajčiarsko 86 bodov, 10. Lotyšsko 103 bodov.
Tento úžasný svetový šampionát a na budúci rok presunie opäť do USA, na fantastický Ironman Raceway v Indiane a ak bude aspoň z polovice tak vynikajúce ako tento rok vo Veľkej Británii, potom nás opäť čaká úžasný akčný víkend. Matterley Basin bol veľmi výnimočný a plameň Motokrosu národov naďalej horí čoraz jasnejšie.
Motokros národov 2024- Top 10: 1. Austrália 26 bodov, 2. USA 29 bodov, 3. Holandsko 36 bodov, 4. Španielsko 45 bodov, 5. Francúzsko 50 bodov, 6. Nemecko 62 bodov, 7. Slovinsko 67 bodov, 8. Taliansko 70 bodov, 9. Švajčiarsko 86 bodov, 10. Lotyšsko 103 bodov.
FIM Monster Energy MXoN 2024: Kompletné výsledky
Zdroj/foto: mxgp.com
Info k účasti slovenského tímu zverejníme v nasledujúcom článku.