10.1 C
Bratislava
štvrtok, 22. apríla 2021

V nedeľu v Žarnovici súboje bývalých hviezd plochej dráhy

Medzinárodné preteky veteránov, ktoré včera zorganizoval Speedway Club Žarnovica, ponúkli súboje nielen starších pánov, ale aj vložené preteky amatérov a začiatočníkov. Vo všetkých troch kategóriách sa z víťazstva tešili maďarskí pretekári, pričom úplným suverénom nedeľného popoludnia bol 52-ročný Zoltán Adorján z Debrecenu.

Tak ako všetky žarnovické plochodrážne preteky tejto sezóny, aj veteráni boli sprevádzaní nepriaznivými predpoveďami počasia a dažďom deň pred podujatím. Nakoniec však všetko dobre dopadlo a členovia Speedway Clubu dokázali pripraviť dráhu na takej úrovni, že si ju pochvaľovali všetci pretekári. To čo vyzeralo v sobotu ako špongia, sa muselo v nedeľu pred prvou jazdou aj polievať, aby sa neprášilo.

Z pôvodne prihlásených 30 veteránov nakoniec do Žarnovice dorazilo 25, keď chýbali najmä dvaja Ukrajinci, ktorým sa nepodarilo vybaviť si víza, ale aj favorizovaný František Liebezeit z Českej republiky, ktorý sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Aj napriek tomu mohli diváci vidieť zaujímavé preteky, v ktorých nechýbali ani súboje a ani pády. Našťastie sa pri pádoch nič vážne nestalo. V pretekoch veteránov mohli diváci vidieť hneď niekoľko favoritov na víťazstvo. Bojovnosťou prekvapil 62-ročný Jože Žibert zo Slovinska, ktorý svoju kariéru ukončil pred takmer 30 rokmi. Okrem neho sa dokázal s Maďarmi popasovať o body Rakúšan Walter Nebel, Čech Petr Popelka, Ukrajinec Petro Fedyk, či ďalší Slovinec Roman Špitaler. Z maďarských pretekárov, ktorí mali najpočetnejšie zastúpenie bol top favoritom Zoltán Adorján, no bojovnosť v sebe nezapreli ani overení László Meszáros a Imre Fogas. Príjemne prekvapil ešte Csaba Balogh.

Vo vložených pretekoch sa predstavili ešte ôsmi amatéri, čiže pretekári bez licencií. Medzi nimi aj traja domáci zástupcovia. Najlepšie sa viedlo 14-ročnému Jánovi Mihálikovi. Na prekvapenie prítomných ukázal niekoľko pekných predbiehacích manévrov, vďaka ktorým skončil po základnej časti štvrtý a po finále sa ocitol dokonca na stupňoch víťazov.

Po odjazdení jázd základnej časti nasledovali finálové jazdy pre tri kategórie. Najprv sa na štart postavili amatéri. Finále sa muselo opakovať, keď v druhej zákrute prvého kola spadol Poliak Piotr Czyz, ktorému sa snažil vyhnúť Ján Mihálik. Ten spadol a narazil no nafukovacích mantinelov. Tie našťastie splnili svoju funkciu a Ján Mihálik mohol nastúpiť do opakovanej jazdy. V nej sa predstavili už len traja pretekári bez vylúčeného Czyza. Z víťazstva sa nakoniec tešil Sándor Fekete, ktorý patril koncom 90. rokov medzi maďarské plochodrážne nádeje. Druhý skončil jeho krajan Péter Vida a na svojich prvých pretekoch sa zo stupňov víťazov tešil Ján Mihálik.

Finálová jazda veteránov do 55 rokov priviedla na štart dvoch Maďarov a po jednom pretekárovi zo Slovinska, Rakúska a Českej republiky. Suverénom bol Zoltán Adorján, ktorému ešte v prvom kole dokázal sekundovať Walter Nebel. Na treťom mieste sa nakoniec umiestnil Roman Špitaler, keď využil pád dovtedy tretieho Csabu Balogha.

Finálová jazda nad 55 rokov priniesla víťazstvo László Meszárosovi, ktorý tak dokázal vyhrať už tretie preteky veteránov v rade na plochej dráhe v Žarnovici. Za ním sa umiestnil jeho krajan Imre Fogas a z tretieho miesta sa nakoniec tešil najstarší účastník 68-ročný Francesco Barbetta, ktorý ťažil zo smoly Jože Žiberta. Jože Žibert podal síce pekný bojovný výkon, no nakoniec skončil na zemi a jazdu nedokončil.

Výsledky:

1. Zoltán Adorján, Maďarsko; 2. Walter Nebel, Rakúsko; 3. Roman Špitaler, Slovinsko; 4. Petr Popelka, Česká republika; 5. Jože Žibert, Slovinsko; 6. Csaba Balogh, Maďarsko; 7. Imre Fogas, Maďarsko; 8. Petro Fedyk, Ukrajina; 9. László Meszáros, Maďarsko; 10. Imre Fogas junior, Maďarsko; 11. Francesco Barbetta, Taliansko; 12. Jurgen Garherr, Rakúsko; 13. László Menyhárt, Maďarsko; 14. Lajos Bajúsz, Maďarsko; 15. József Géczy, Maďarsko; 16. Richard Berger, Česká republika; 17. Csaba Varga, Maďarsko; 18. Stefano Soatin, Taliansko; 19. Jan Boháč, Česká republika; 20. Anton Schreiner, Rakúsko; 21. Krzysztof Pikusa, Poľsko; 22. Giuseppe Furlan, Taliansko; 23. Richard Schrammel, Rakúsko; 24. Hulmut Durneder, Rakúsko, 25. Igor Rozaljuk, Ukrajina – nenastúpil na štart kvôli technickým problémom.

Zdroj: speedwayclub.sk

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
marec

apríl 2021

máj
PO
UT
ST
ŠT
PI
SO
NE
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Nenašli ste všetky informácie?

Skúste archívnu stránku SMF.

Latest News