12.8 C
Bratislava
sobota, 8. mája 2021

V Taliansku odštartoval seriál ME enduro

V dňoch 17.-18.4.2021 sa v Taliansku- Castel di Tora uskutočnilo úvodné podujatie tohtoročného seriálu majstrovstiev Európy Enduro na ktorom sa predstavilo 132 jazdcov z 13-tich krajín Európy, medzi ktorými boli i jazdci SMF.

Počet zúčastnených jazdcov bol nižší ako sa plánovalo, nakoľko časť prihlásených jazdcov sa nemohlo šampionátu zúčastniť vzhľadom na rôzne medzinárodné predpisy spojené s pandémiou ochorenia proti Covid-19. Na druhej strane štart na tomto podujatí ME využila i časť jazdcov majstrovstiev sveta, pre ktorých to bol vynikajúci tréning pred štartom svetového šampionátu.

V Castel di Tora štartovala šestica jazdcv SMF, ktorí sa predstavili v štyroch vypísaných triedach. V triede Junior E1 štartoval Tomáš Vanovčan, Adam Gottvald a Filip Klabačka, v triede Over 250 2T to bol poľský jazdec s lic. SMF Lukasz Kurowski, medzi seniormi Martn Gottvald a v kategórii “women” Gabika Čipková

V sobotu jazdci absolvovali všetky 3 súťažné kolá s dĺžkou cca 55km/kolo s tromi rýchlostnými skúškami a dvoma časovými kontrolami. V triede Junior E1 obsadil v sobotu Tomáš Vanovčan 7.miesto, dvojica českých jazdcov s lic. SMF Adama Gottvald a Filip Klabačka obsadila 9.a 10. miesto. V triede Over 250 2T obsadil Lukasz Kurowski druhé miesto za víťazom Thilbaut Passetim z Francúzska. V seniorskej triede skončil Martin Gottvald v sobotu na druhom mieste za víťazom Andreom Belottim z Talianska. Gabika Čipková medzi ženami v sobotu nedojazdila, ale na štart druhého súťažného dňa sa mohla postaviť.

Druhý súťažný deň bol poznačený nepríjemnosťami s miestnym karabiniermi, ktorí chceli pre nedodržiavanie predpísaných nariadený predčasne preteky ukončiť. Organizátor a medzinárodná JURY sa na koniec s nimi dohodlo na skrátení súťaže na dve kolá z plánovaných 3. Podľa slov P. Sása, ktorý vykonával na podujatí funkciu prezidenta JURY, to bolo na koniec aj tak výborné rozhodnutie, nakoľko pred koncom druhého kola sa v dejisku konania šampionátu rozbesnilo počasie a prišiel veľký dážď, ktorý si naozaj užila časť jazdcov kategórie senior a ženy. Pre počasie by aj tak musela byť súťaž pravdepodobne predčasne ukončená.

Druhý súťažný deň si Tomáš Vanovčan v triede Junior E1 polepšil, obsadil 5.miesto. Filip Klabačka skončil na 7. a Adam Gottvald na 8.mieste. V tejto juniorskej triede vyhral v sobotu i nedeľu Simone Cristiny z Talianska. V triede Over 250 2T bolo poradie na medailových miestach rovnaké v sobotu i v nedeľu. Vyhral Thilbaut Passetim z Francúzska pred druhým Lukaszom Kurowskim z Poľska jazdiacim s licenciou SMF a tretím Jiřím Hádekom z ČR. Medzi seniormi v nedeľu opäť vyhral Andrea Belotti (ITA) pred Andre Domeyerom z Nemecka a tretím Martinom Gottvaldom (CZE, lic. SMF), ktorý si s nemeckým jazdcom vymenil v nedeľu pozície. Gabriela Čipková v nedeľu došla do cieľa na 9.mieste, v sobotu i v nedeľu zvíťazila Francúzka Justine Martel.

ME enduro 2021 pokračujú druhým podujatím 7.-8.8.2021 v ČR (Plasy). Tretie podujatie by sa malo uskutočniť 18.-19.9.2021 v Kielcoch (PL) a šampionát vyvrcholí záverečným trojdňovým podujatím 30.9.-2.10.2021 v Holandsku.